Број 3038  петок, 17 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркет��нг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Култура

Изложба „Крапино 2008“ во Велес

Во Ликовниот салон во Велес вечерва во 20 часот ќе биде отворена изложба на слики од меѓународната ликовна колонија „Крапино 2008“, на која ќе бидат презентирани слики од 13 автори од земјава, Бугарија и Србија.

Во манастирскиот комплекс Крапино, кој е познат скрипторски и духовен центар од XVI век, своите дела ги создаваа ликовните уметници: Стојче Гоцков, Маја Ефтимова, Ѓорѓи Крстевски, Милена Таневска, Коста Клифов, Драгиша Димитриевски - Шипе, Наташа Петковска, Стојан Додевски, Томислав Нешковски, Мирослав Трендафиловски - Мики и Елена Орлова, Бугарија, Никола Мачев и Лазар Личиќ. (К.Б)


Статијата е прочитана 105 пати.

Испрати коментар


Најди! во Утрински
Култура
Голем успех на македонската пијанистка Ирина Наумовска во Луцерн
Музејската дејност е деградирана
Уметниците во дворот на „Света Софија“. Парите се поважни
„Kamerata Tirana“ и „Австралија“ на „Скопско лето“
Гран-при за Славе Ѓорго Димоски во Романија
Фантастичен спој на новото и старото време во Карлови Вари