Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
28.07.2012, 07:20

Црвенковски: Што разговараше државниот врв со Бан Ки-мун?

На митингот во Охрид, покрај другото, СДСМ ќе го промовира кандидатот за градоначалник Александар Петрески, кој веќе два мандата беше на оваа позиција

ОХРИД - „Ниту јас, ниту македонската јавност немаме доволно информации за содржината на разговорите што македонскиот државен врв ги водеше со генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун и со посредникот во спорот за името Метју Нимиц“. Ова го истакна претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски, при вчерашната посета на охридското село Пештани, каде што го најави протесниот митинг на СДСМ кој ќе се одржи во Охрид.

Искрено се надевам дека оваа посета била максимално искористена. Не често може да и' се случи на една мала земја како што е Македонија тука да престојува генералниот секретар на ОН, уште повеќе знаејќи дека имаме еден голем, крупен и значаен проблем со Грција кој треба да се реши под покровителство на ОН“, изјави Црвенковски.

Тој најави дека на митингот во Охрид, покрај другото, СДСМ ќе го промовира кандидатот за градоначалник Александар Петрески, кој веќе два мандата беше на оваа позиција.

Во однос на шпекулациите кои се појавија во јавноста дека власта подготвува апсење на лидерот на ВМРО-НП, Љупчо Георгиевски, Црвенковски изјави дека тоа нема да придонесе кон растурање на коалицијата.

„Ако продолжат со политички мотивирани апсења и процеси во Македонија, тоа е дополнителен мотив сите кои се залагаат за демократија и правна држава да се обединат. И тие што сме веќе во коалицијата и тие што не се, да пристапат и да го дадат својот придонес конечно Македонија повторно да стане нормална, слободна и демократска држава каде што ќе се почитува уставот и законот, а не волјата на еден човек и каде нема поради интересите и мотивите на една група луѓе на власт да се прекршуваат законите и да се злоупотребуваат институциите“,нагласи Црвенковски.

Во однос на евентуалната коалиција со ВМРО-ДПМНЕ на претстојните локални избори во Кичево и во Струга, лидерот на СДСМ рече дека ако во Кичево и Струга постои личност што е општо прифатена и е поддржана од сите граѓани, на СДСМ не и' пречи и ВМРО-ДПМНЕ да му даде поддршка. (Е.М.)


Статијата е прочитана 2861 пати.

Испрати коментарНАТО останува во Авганистан и по 2014 година
Конгресмен од Њу Џерси се приклучи на македонската група во Конгресот
Активни пожари на Кожуф и во Конче
Намален бројот на работниците во индустријата
Кичевчанка си ја убила двомесечната ќерка
ВМРО-ДПМНЕ со повисок рејтинг од СДСМ
Грција банкротира уште во март годинава
Грција останува на ставот за сложено име со географска одредница
Половина Индија остана без струја
Грчките коалициски партнери никако да се договорат за мерките за штедење
Помошта на Франција за домашната автоиндустрија е легална
Ограничено движење низ Националниот парк „Маврово“
Во Македонија, генерално, се почитуваат верските слободи
Пожарите во Македонија ставени под контрола
Сончево со слаб до умерен ветер
Нема опасност пожарот да ги зафати куќите во село Долно Дупени
Жежок септември за името
Од идната година помала основицата за пензија
Обид за убиство во Сенокос
Зајакната безбедноста во бугарската нуклеарка „Козлодуј“
„Галуп интернешенел“ - Македонците најрелигиозни во Европа
За мнозинството македонски граѓани интеграцијата во ЕУ и НАТО нема алтернатива
Бензините поскапуваат за два, а дизелот за три денари по литар
Кривична пријава против едно лице за предизвикување шумски пожар во Струмичко
Едно лице загина во сообраќајна несреќа во Тетовско
Тројца загинати во две сообраќајни несреќи
Двајца турски војници загинаа во судир со курдските бунтовници
Брејвик порано или подоцна ќе биде ослободен
Прием на Македонија во НАТО како дел од поширок план за регионот
Басеску останува претседател
ОН бараат безбеден пристап до Алепо
(ОБНОВЕНО) Активни пожарите во Струмичко и во Василево, локализиран во Ресенско
Сончево и многу топло
Железничкиот сообраќај со Грција прекинат поради превртени вагони
На 1 август почнува полнењето на ХЕЦ „Св. Петка“
Сирија нема да употреби хемиско оружје против бунтовниците
Комплетна климатизација на Детската клиника во Скопје
Повторно активен пожарот кај Струмица, гори и во Василево
Почина уште едно лице повредено во пожарот кај Струмица
Две лица тешко повредени во сообраќајна несреќа кај Охрид
Прва Црвена листа на габите во Македонија
Над два тони марихуана пронајдени на гробишта во Мексико
Митинг на СДСМ во Охрид
Србија во ЕУ само ако го признае Косово
Велосипедист загина во Тетово
Сервер го поздрави македонскиот предлог за соработка со Грција
ММФ и предвидува на Шпанија уште подлабока рецесија
Меркел и Оланд „ќе направат се за да ја заштитат еврозоната“
СДСМ на средби со граѓаните на Охрид и Дебрца
Седум нови индустриски зони во следните месеци
Полицијата откри 46 илегални танчерки
Обезбедени 144 милиони денари за учениците од ранливи семејства
Tоплотен бран од жолта фаза
Локализиран пожарот на патот Струмица-Валандово
Реактивиран пожарот кај Струмица
Сончево со умерен ветер
(ФОТО) Отворање на Олимписките игри во Лондон
(OБНОВЕНО) Убиен 53-годишен маж во охридското село Орман
Аврамопулос „разочаран од провокативните изјави на Груевски“
Он-лајн нарачки на услугите на „Македонски телеком“
Вашингтон повика на директни разговори меѓу Атина и Скопје
Исполнувањето на ветувањата останува приоритет на Владата
(ФОТО) Свечен пречек за контингентот на АРМ од мисијата ИСАФ од Авганистан
СМК со резерви дека Грција ќе ги штити човековите права во ЕУ
Вељаноски задоволен од работењето на Парламентот
Активен, но под контрола пожарот кај Два Пата, Струмица
Јанкулоска - Многукратно расте ефикасноста на МВР
Еквадор бара гара��ции од Британија за Џулијан Асанж
Избрана новата српска Влада
Арачиновец ветувал и наплатувал за лажни вработувања во МВР
Самарас се сретнa со претставниците на „тројката"
Пожарот кај Богданци активен, но под контрола
Пентагон ja минимизира улогата на Ал Каеда во Сирија
Груевски без коментари за името, го кани Самарас на средба
Пожарот кај Свети Николе ставен под контрола
Херитиџ предвидува македонско членство во НАТО на следниот самит
Cончево со умерена облачност
Македонец од Австралија е менаџер на фабриката Дрекслмаер
Иран го обвини Израел за атентатот во Бургас
(ФОТО) Бан Ки-мун во посета на Собранието
Убиецот од Колорадо „вложил“ илјадници долари за крвавиот напад
Брејвик праќа писма на екстремистиМакедонка, 28.07.2012 08:20:44
Ако овојпат опозиционата коалиција не го направи она кое сега во кампањата го промовира-Македонија да стане демократска земја каде ќе се почитува законот, а нема истиот да се злоупотребува за било какви лични цели, ако не спроведе права економска политика и Македонецот не го удостои со сите права што секој човек треба да ги има, тогаш овој македонски народ ќе остане без никакви можности за подобар живот. Затоа еднаш политичарите нека сфатат дека на народот треба да мислат, а не за себе! Ако и Љубчо Георгиевски го уапсат, тогаш незнам кој ќе остане неуапсен и незатворен?
Т.С.д.е.и, 28.07.2012 09:19:21
А зошто Ти имаш потреба од информации за што разговарал Диктаторот и фашистот Г(р)ујо со Бан Ки-мун !!!??? Ти веќе го имаш решението, само треба да Те вратиме и засекогаш да патиме !!! Нели ,,некои прашања не заслужуваат одговор,, ??? Твоето се знае , за тоа ТИТОнкамон наголемо секаде лае !!! Географска одредница за која ќе се договориме со Грците !!!!????? Па човеку кому Ти продаваш ,,басма,, ?? Жално е да Те гледа човек што се правиш и како се повеќе се давиш !!! Зар ќе има верба некој во Тебе по здружувањето со ,,Војводата,, и Блгарчето!!! П.С. Утрински,барем еднаш покажете дека сте за демократија,не ги игнорирајте коментарите на неистомислениците.
Gligor, 28.07.2012 10:18:22
Za klimatskite promeni!
ILE, 28.07.2012 11:17:08
Као демек тебе ти е гајле за името а Бранко??? Пак играш на картата дај боже народов да заборавил кој го смени името во FYROM
Pece, 28.07.2012 12:48:30
Nema potreba da znaes sto razgovarale koga ti i samo ti go zamesi ova so imeto i toa ke ostani tvoja lepenka a se prasuvam kako mozi da koalicirame so vakov vrhovista bugarin koga ne ve priznava i vas za makedonec pa mozi i toa ne se osejkate taka.Eh moj pretsedatele do kade e doguravte vasata bolna zelba za osveta zarem ovoj protiv kogo se borevne sega treba da glasame za onie od kogo se oslobodivne posle 45 kade nasite partizani i ilindenci gineja za ovaa kakva takva denesna sloboda.Uste koj se dusmani da priberime so nas.Za da dobieme izbori treba da se pobedime sami sebesi a posle portakolovite od dpmne a da ve potsetam oni imaat so sto da se pofalat a nie.
До Пеце, 28.07.2012 14:52:18
Пеце , за тој „врховист“ бугарин ти сечеше вени и го обожуваше!Сега те ти чини ни тој , ни „брат“ ти Љубе , што го з��творивте!Д обар ти е само Али , што го амнестиравте! „Портаколовите“ можат да се пофалат само со бикови , шмизли , жални врби и плажи , како и многу крадење! А , не се вели „портаколови“ , туку портокалови.Се гледа дека си дпмневче , по степенот на писменост! Коалицирајте си вие пак со Али и Амди Бајрам!
pile, 28.07.2012 22:47:49
...дека власта подготвува апсење на лидерот на ВМРО-НП, Љупчо Георгиевски, Црвенковски изјави...(e.M.) Kuti mali ne znaes sto mozje da te snajde,najmalku sedumdneven mediumski marketing za oddavanje drzjavna tajna.Posle intervjuto za Fokus na Georgievski, skromno no sepak e otvoranje, pokazjuva deka e politicki dzver taka da mozje aktuelniot Premier da proglasi moratorium i za komentari na ponatamosnite intervjua, pa makar i na provladinite mediumi, ma da se slusaat glasini posle ucestvoto vo emisijata X/O lustriraniot slabo kotiral.Sistemot na Balkanskiot Al Asad ne se potpira na temelni i sustinski merki od Organite na progon za obezbeduvanje na dokazi i zaokruzjuvanje na efikasna postapka za odzemanje od odzemacite,pa eve ne smeat nitu da ja spomenat ekstradicijata na osudeniot Daravelski ili Tamburkovski i drugi,ili se izdadeni partiski zadolzjnici i stavanje vo funkcija na partijata a toa znaci Drzjavata, po logikata DPMNE toa e Drzjavata.Mali, mali
D.V., 29.07.2012 09:55:46
Branko Crvenkovski, ubavo si kazuva, predlaga, ubavo ni objasnuva, ama koj kolku SAKA da go razbere. Citajki gi komentarite na *patriotite* covek ke pomisli deka ili gi pisuvaat po poracka, se privileguvani pa nim im e arno,ili se dibidus so isprani mozoci i *nisam odavde*! I Branko i narodot,apsolutno trebe da znaat sto se zboruvalo so Ben Ki Mun, bidejki se odnesuva ne samo na ona grupa od*vrvot*, tuku za celiot makedonski narod. A Branko, ako se sekjavame NE BESE konsultiran po prasanje na imeto, pred Bukurest. Duri i Nikola Dimitrov bese kaznet, zatoa sto mu raportiral na B C, sto se zboruvalo na sostancite okulu imeto. I za imeto FYR Makedonija, trebe da mu zablagodarime/ne da mu se lum na BC, ako samo od nego zaviselo, bidejki, ako ne *vlezevme* vo ON, deneska nemase da imame moznost da se prepukuvame na ovie stranici, na MAKEDONSKI jazik! No, da ne izumime deka i po uspehot na opozicijata, ke imame mnogu problemi, poradi grabezot i sromastijata sto ni gi ostavija *patriotive*

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 28°C

Делумно облачно

Вторник
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 18°C

Среда
Локални грмотевици
Макс: 33°C, Мин: 21°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Цонга и Раониќ го одиграа најдолгиот сет на Олимпијадите
Пласман во третото коло на турнирот во Лондон обезбеди Французинот, откако го доби третиот и одлучувачки сет со невероја...
Преглед на освојувачи на медали - 3.ден
По третиот натпреварувачки ден 37 држави имаат освоени медали...
Литванка Меилутите стана олимписка шампионка
Рута Меилутите стана олимписка шампионка, откако патеката на 100 метри градно ја исплива – 1:05.47...
Светски рекорди во пливање за Волмер и Ван дер Бург

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |