Број 3046  понеделник, 27 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter

Никола Саркози во болница

Во скромното коминике се вели дека на претседателот Саркози му се слошило

Од нашиот дописник
Тони Гламчевски

Нанси - Педесет и четиригодишниот француски претседател Никола Саркози моментно се наоѓа во воената болница Вал де Грас, во која обично се лекуваат високи француски и странски државници. Околу болницата веднаш е направен широк безбедносен појас за да се чуваат настрана бројните новинарски екипи, а дел од екипите задолжени да го следат крајот на велосипедската трка „Тур де Франс“, која денес завршува на Елисејските полиња, веднаш беа упатени кон болницата.

Во скромното коминике издадено од Елисејската палата се вели дека на претседателот Саркози му се слошило додека спортувал, по што бил веднаш виден од неговиот личен лекар, кој го упатил на додатни испитувања во воената болница. Во коминикето на Елисејската палата не се кажува што спортувал претседателот, ниту во каква состојба се наоѓа откако му се слошило. Инаку, шефот на француската држава по обичај сака да џогира и да вози велосипед со своите пријатели.

Никола Саркози, иако вети за време на претседателската кампања дека ќе биде транспарентен за својата здравствена состојба, тој не општеше многу со јавноста. Од Елисејската палата се вели дека последните лекарски прегледи направени на 3 јули се покажале в ред. Во текот на целата 2008 година, од Елисејската палата не беше објавен ниту еден здравствен билтен за состојбата на претседателот Саркози, но тој последен пат беше во болница на 21 октомври 2007 поради ангина, како што на времето објасни неговиот специјален советник Хенри Гуено. Тогашниот портпарол Давид Мартин им објаснуваше на новинарите дека претседателството на Републиката не комуницира за „малите болки од секојдневниот живот“ на претседателот.


Статијата е прочитана 1272 пати.

Испрати коментар

Од: megi
Датум: 27.07.2009 09:22:20
Golem fraer se pravi, a ne e kadaren, se zanesuva. Da ne misli kolku povekje sportuva tolku povekje ke porasne!!

Најди! во Утрински
Насловна
Учебници под прашалник
Гневни работници во Кина го убија директорот
Во Охрид над 30.000 туристи
Зденко
Каков леб, всушност, јадеме?
Расипани риби и салама од Дрисла завршиле на скопските трпези
Голема шанса за ситните земјоделци
Платите ќе ја проголтаат речиси цела здравствена каса
Луис Хамилтон триумфално низ Хунгароринг
Не е доволно кратење од само 100 милиони евра?
Ги условувавме условите за ЕУ
Карикатура
На охридските плажи дежураат 50 спасувачи