Брoj 2814  петок, 17 октомври 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter

Си велам...

Чекаме воз без возен ред

 Ерол Ризаов

Македонија ја губи дипломатската војна со Грција

Премиерот Никола Груевски во Брисел првпат јавно соопшти: подготвени сме за компромис за името на државата, но не по секоја цена. И уште нешто што не рече Груевски, а е многу важно. Дали забележавте дека Груевски не спомна референдум? Ова е првпат јавно нашиот премиер да прифати компромис и тоа среде Брисел. Навистина, Груевски покажа толерантност уште еднаш пред тоа. Пред состанокот на НАТО во Букурешт кога даде виза за Република Македонија - Скопје, но тоа беше тајно без јавност. Дали сега Груевски полека попушта, или ја прифати тактиката за двојна формула. Еден став за името дома - цврст непопустлив: не отстапуваме ни запирка од уставното име, одиме на референдум, нека се изјасни народот. И втор став за светот - мек, толерантен, компромисен дека Македонија е подготвена за компромис, читај промена на името, но без да се повреди достоинството на граѓаните на Република Македонија и без да се гиба во националниот идентитет на македонскиот народ, македонскиот јазик, македонската црква и се' што значи атрибутот македонски. Ако Груевски ја избрал грчката стратегија, тоа и не е така лошо.

Грците пред светот се прикажуваат дека се подготвени на решение кое ќе ги задоволи двете страни, дека сакаат да бидат толерантни и компромисни, дека имаат интерес за стабилна и европска Македонија, но еве Македонија е таа која е ригидна и тежнее кон изолација. А во суштина Грција нема ниту демократски, ниту лидерски капацитет да направи каква било отстапка во наметнатиот ирационален спор. Несреќата е во тоа што времето стравотно работи против Македонија и нејзините стратегиски цели и интереси.

Претседателот Бранко Црвенковски, пак, многу поотворено, плаќајќи висока цена со својот рејтинг, се одлучи пред домашната јавност да заземе став дека е неопходен компромис и прифаќање на име кое нема да ги загрози националните и државните интереси, нема да ги повреди чувствата на македонскиот народ и сите граѓани во Македонија. Тој отворено протежира одредени решенија на Нимиц како најповолни, на пример Република Македонија - Скопје. Црвенковски ја прифаќа доктрината дека во политиката нема ништо вечно и дека оваа отстапка може да биде преодно решение, оставајќи нешто да сработат и идните генерации македонски политичари кои ќе ��идат во поповолна позиција како членки на НАТО и на ЕУ, па каде што ќе можат и тие да стават некое вето што, се разбира, е многу подобра и посилна позиција. Се разбира, и Црвенковски како и Груевски жестоко се спротивставува во какво било засегање во националниот идентитет, јазик, култура, црква итн. Проблемот е што Црвенковски имаше повеќе можности многу похрабро и поодговорно да влезе во овој лавиринт и тежок проблем уште пред неколку години.


Тешките одлуки бараат храбри лидери. Така се станува државник. Така се влегува во историјата. Го имаат ли тој капацитет Црвенковски и Груевски


Во овој момент, во војната за нашето уставно име и за членство во НАТО и ЕУ Македонија е дојдена на тоа дереџе што Црвенковски и Груевски, нашиот претседател и премиер, можат сега секој ден спокојно да се состануваат и да беседат до бескрај. Можат да се караат и да се навредуваат, или да се почитуваат и уважуваат. Сеедно. Можат дури и да бидат пријатели, ништо необично во политиката, но најверојатно ќе станат бетер непријатели. Од тоа општо сознание веќе нема никаква возбуда, нема никаков аир. "Овие двајца пак се караат" е вообичаен коментар на нормалните партиски незагрижени луѓе, но многу загрижени за иднината на државата и на сопствените семејства и поколенија. Не станува збор само за различни мислења што насекаде во светот е вообичаена политичка позиција на затегнати односи меѓу премиер и претседател кога ја делат власта, а се од различни спротивставени партии. Главниот проблем е во тоа што времето ги прегазува нашите двајца најодговорни политичари. Попрецизно кажано, Македонија ја губи дипломатската војна со Грција. Блокирана е европеизацијата на нашата држава. Нашите водачи не се храбри и одлучни. Не можат да најдат излез. Одземен е еден дел од нашите надежи и очекувања. Македонија останува да чека на балканската станица воз без возен ред. Кога ќе дојде тогаш. Друг одлучува место нас. Остануваме последни во Југоисточна Европа со мали шанси за евроатлантски интеграции, но и да го зачуваме уставното име. Во моментот и Србија, и Црна Гора, и Албанија подобро котираат во Брисел од Македонија.

Грчките политичари во последните две години со својата стратегија и моќна дипломатија и влијание успеаја да направат пресврт во светот во односот кон Македонија. Тие успеаја да се прикажат толерантни и подготвени за компромис, се разбира тоа е голема лага. Ние им помогнавме во тоа со серија емотивни и глупави потези.

Што понатаму? За среќа, војната за името не е завршена иако сегашните позиции можат да го одложат приемот на Македонија најмалку за 2-3 години во ЕУ и НАТО, освен ако големите сили не одлучат без да не' прашаат за ново привремено решение на вчудовидување и на Македонија и на Грција. Она што Македонија мора во овој час со огромно задоцнување да го направи е да изгради чист и единствен став во врска со ова прашање. Второ, мора да му се докаже на светот дека Грција не прифаќа ниту едно име со Република Македонија и дека Грција лажно се прикажува како толерантна и компромисна. И трето, можеби најважно, Македонија мора да изгради нова стратегија во својата војна за името и за своите евроатлански аспирации. Не преку парламентот, бидејќи ќе се претвори во јавен ринг каде што ќе се пребројуваат "предавниците" и "хероите", "патриотите" и "кукавиците". Тогаш како? Ако веќе на сите ни е јасно дека проблемот може да се реши само со политички методи, тогаш решението треба да се бара кај моќните сили кои ја креираат светската политика, а тоа се Америка, Русија, Кина, Германија, Франција и, конечно, колку што е можно повеќе членки на Европската унија и на НАТО. Сите сили не само умствени туку и други потенцијали мора да се насочат кон овие земји. Големите сили, покрај меѓународното право и правдата, мора да ги препознаат и своите интереси во Македонија. Не смеат да се потценат ниту бившојугословенските и словенските земји како што се Словенија, Хрватска, Србија, Полска, Чешка, Словачка, Украина, Бугарија а пред се' Русија. Поголема и позначајна поддршка треба да се бара од Турција, Канада и Јапонија и многу други земји чии светски влијанија и релации се' уште не сме ги осознале ниту проучиле. Значи, Груевски и Црвенковски наместо меѓусебе да се надмудруваат ќе мора да издејствуваат средби со Путин, Меркел, Саркози, Обама или Мекејн, кој ќе биде избран, и сите оние кои можат да помогнат, ако веќе не' признале под уставното име. Кога некоја мала земја сака светот да ја дознае вистината за неа, особено кога е во право, и кога е онеправдана, како што е случајот со Македонија, има и други патишта кои даваат извонредни резултати. Грција ги користи и добро ги знае тие патишта. Наместо да се купува довербата во македонските медиуми за рејтинг и политички маркетинг, подобро е можеби тие пари да се потрошат во центрите на светската моќ да се дознае вистината за Македонија. Примерот на Хрватска како стана членка на Советот за безбедност на Обединетите нации е многу поучен. Дали знаете дека Хрватска е посматрач, еден вид надворешен член на Движењето на неврзаните каде што членуваат над сто земји. Македонските политичари и аналитичари се потсмеваат на оваа Титова оставина. Југославија, иако веќе не постои како основач на ова Движење, и' ги отвори вратите на Хрватска. Значи, Хрватска е членка на НАТО, е пред влезот на ЕУ и се' уште е посматрач во Движењето на неврзаните. Претседателот на Хрватска, Стипе Месиќ, јавно проповеда дека Хрватска не се откажува од тоа свое присуство и влијание, бидејќи од неа тоа никој не го бара, тоа не го бара ниту НАТО ниту ЕУ. Претседателот Месиќ е извонредно добар личен пријател со Путин, но и со Буш. Груевски и Црвенковски треба да го прашаат како успева во тоа. Членството на Хрватска во НАТО одеше, меѓу другото, и преку Русија. А отпаѓањето на македонското членство во НАТО, меѓу другото, одеше пак преку Русија, односно преку Грузија. Тоа се тие работи кои нашите политичари не можат да ги сфатат, пред се', поради сервилност. Тешките времиња и одлуки бараат храбри лидери. Така се станува државник. Така се влегува во историјата. Го имаат ли тој капацитет Црвенковски и Груевски. Нивните приврзеници ќе речат да. Крајниот резултат ќе каже дали се во право.


Статијата е прочитана 1934 пати.

Испрати коментар

Од: kole
Датум: 17.10.2008 00:37:36
Velite Grujo go smenil stavot??? Pa ke go smeni i oro ke igra... pa i dete e nedorasnato... prosteno mu e... ama sto ke stane so prokletiot Rejting??? Tuka e bolkata... ili ke organizira nekoi spektakularni apsenja i OOOOOOOP, Rejtingot letnal nagore... no Makedonija nadolu.... Aferim Makedonijo...
Од: Lobisti
Датум: 17.10.2008 01:34:39
Eh Erole , Erole! da prevzememe itno lobiranje kaj golemite sili i zemjite koi nesto znacat vo svetskata politika. Pa so koi ludje i koi kapaciteti ce lobirame.?Pa nasata diplomatija vo tekot na ovie 17 godini se pokaza kako da ja vodat amateri bez nikavo iskustvo ,vizija i sens. I so niv ce lobirame i ce go nametneme nasato prasanje. Ajde ti se molam , zaremne gledas sekojdnevni " biseri" sto gi treseme vo nadvoresnata politika. No nazad ni e zimata . Polozbata za nas uste povece ce se vlosi so doadjanjeto na Obama na vlast. Ova prasanje trebase da se resi pred desetina godini koga sansite za podostointven kompromis ni bea pogolemi. No togas nekoi zagovaraa teza deka "vremeto raboti vo nasa polza" no izgleda ne bilo taka.Sega edino ni preostanuva da gi vkljucime vo ekipata za lobiranje : Janko "jadi burek" Milenko i onaa " bumbarka" od TV Sitel, pa da mu parirame na Grcite
Од: RR:Diplomatskata katastrofa na Grujo
Датум: 17.10.2008 02:00:19
Chekajte nov vozen red od Grujo ushte od ponedelnik,otkako sovetnicite kje mu ja analiziraat dopolnitelno vashata procenka za negovite "omeknuvanja" dva pati do sega,pa kje se potrudi da plasira ushte porigidni,no za sebe procentualno plodonosni ,stavovi.Podatlivi za konsumentite od kvalifikativite na "Kontrapunkt" za idiotizmot kako kategorija prisutna momentno kaj nas kako dobro sovladana veshtina.A diplomatskata vojna sega se gubi otkako pred toa beshe podobra pozicijata kako rezultat na naporite i umeshnosta na negovite prethodnici.Zoshto e denes taka ne e "diplomatski" da se zboruva javno,a i ne e zgodno za zachuvuvanje na dobroto zdravje.Iako na mnogumnina im e jasno,a ne samo na sluzhbite zadolzheni da gi znaat shtetnite postapki na segashnite diplomati.Nema osnova za paralela megju dvajca politichari na toa pole,bidejkji edniot e drzhavnik odamna i go dokazha i so denshnoto rizikuvanje na svojot rejting,nasproti nemanjeto elementaren kapacitet na Premierot za drzhavnishtvo vo s
Од: ljupco,bitola
Датум: 17.10.2008 04:53:45
Ne spomnal Gruevski referendum? Pa toa e gotova rabota Aku voopsto dojde do nekakov kompromis,sto e tesko da se poveruva-referendum ke ima. Posledniot zbor ke go ima narodot i ne znam sto se plasite i vozbuduvate tolku. Nikoj nema pravo da go menuva vekovnoto ni ime-pa i stopati sebesi da se narece drzalnik.
Од: nikoj i nisto
Датум: 17.10.2008 06:09:26
Premierot go smenil stavot?Bravo.Neka prodolzi samo taka,so kopiranjeto na mislenjeto na Branko ,nasiot pretsedatel(a odnesuvanjeto....toa poposle.)Za da vidi i Makedonija nekoj air od Branko.t.e. od Gruevski de.Ako ne se iznaigra maliot,ne znam......Neka mu gi cuva topkite na Brane,zasega,a za iigranje,ke go viknat Gruevski koga ke mu dojde vreme i ako mu se ukaze prilika
Од: makedonec
Датум: 17.10.2008 07:47:19
Кој што сака нека преговара, но јасно е како ден дека народот се повеќе е убеден дека не сака промена на името. Народот не е спремен на компромис. После случувањата со паѓање на берзите во САД и ЕУ, тоа станува поочигледно.
Од: pameten
Датум: 17.10.2008 07:59:29
на македонскиот народ и сите граѓани во Македонија ??? Makedonskiot narod se site gragjani na Makedonija! Za takva Makedonija se borele Goce i Dame. Za site Makedonci, bez razlika dali se od Bugarsko, Grchko, Tusko ili kakvo da e poteklo. Fiksidejata za "Makedonski" narod, razlichen od makedonskite drzhvjani ne tera kon karastrofa
Од: Aleksandar
Датум: 17.10.2008 09:05:37
Vo mnogu raboti se slozuvam so vas,no ima raboti koj mislam deka bez razlika,kakvi sme sto sme ne mozeme da popustime.sto i kako da pravime pak ke bide imeto.Mene mi se gadi kako proslata nedela ve vregava pazete ja spomnuvat Turskata nacionalnost,koja jas kako graganin i covek ja pocituvam mnogu.Turcija ceka premnogu koja e Romanija,Bugarija,i sto ti ja znam Ki[ar,Malta za Turcija.I sega pogodna e Bugarija,malta a turcija ne za vleguvanje vo EU.Ne mozeme sega da go rusime Gruevski ajde ke pisuvame deka sve ne cini. I treba da se znae reformite go pravat rejtingot a ne covekot kolku i da pisuvate i go branite Branko i SDS za mene i pogolemiot del na graganite na Makedonija sega e smesno sekoe dobro
Од: Ohrid
Датум: 17.10.2008 10:08:41
Dobra statija, dobro kazano. Samo ne mislam deka Makedoncite treba da baraat pomos od golemite sili. Tie ne mozat da ja nateraat Grcija so sila da ne priznae. Tie ne rabotat (oficijalno) na vakov nacin. Golemite sili ne mozat da ni go resat problemot za nas. Sekoj si gi resava svoite problemi, se razbira bez poddrska od golemite sili ne mozeme. No taa poddrska ja imame so godini, poveke ne mozeme da dobieme od SAD, Rusija, Kina... Tie se 100% na nasa strana, so toa sto ja priznaa Makedonija. Sto treba poveke? Kako deca molime i barame tato ili sriko ili komsijata da ni gi resi nasite problemi, se sramam... A Grujo neka zapamti deka narodot go krena, narodot ke go padne...Gospod dava, gospod zema.. I nema potreba od panika ako ovie dvajca ne rabotat dobro, jas imam verba vo narodot.
Од: Чекаме воз без возен ред
Датум: 17.10.2008 11:00:50
Nekoj nekogas rekol: So deca na dolg pat ne se odi, zato sto mozebi ke mu se primoca, ili ke go fane diareja. Makedonija i nejzinoto vleguvanje, vo NATO i EU, mi slicuva na eden AVTOSTOPER, sto ja ima celta, ama nee povrzano so vremeto i nekoj si vozen red . A samoto pristignuvanje na celta zavisi od milosta i raspolozenieto na lugeto sto patuvat so svoite automobili. Jas grujo go gledam so eden ranec na grbot i natpis na raka, kaj sto pisuva NATO i EU, zastanat ne eden avtopat so ispravenoto palce, pokazuvajki go pravecot, kaj sto saka da patuva.Prasanjeto dali nekoj ke go zeme so sebe , i do kade ke go preveze e drugo prasanje. No toj ponatamu ceka ,i ceka, i veruvam deka ke doceka!?..Pocituvan Erole ovaa bese edna mala ilustracija koja veruvam se sopfaka so vasiot komentar, koi ,se kako obicaeno " KOREKTNI"
Од: Daniel
Датум: 17.10.2008 11:18:36
Ништо ново во вашите колумни, господине Ерол. Освен фактот за изјавата на премиерот, сето друго се само ваши претпоставки. Вие не сте ни дипломат ни директно вклучени во преговорите, па затоа пишувате нешто што сите колумнисти и така наречени експерти во Македонија го презентираат. За некои работи сте во право, но тие се резултат на чиста логика што секој информиран граѓанин ги знае, а не се ваш личен труд. Работете си на вашиот рејтинг, не завидувајте на туѓ.
Од: Potsetuvanje na izjava za VOZOT
Датум: 17.10.2008 11:44:23
Груевски, во врска со возот кон Европа, е само доследен на себе. Неговиот став, Македонија да остане закопана во балканската кал е непроменет со години. Еве, како доказ, една негова изјава пренесена во Време oд понеделник, 19 декември 2005, по повод кандидатскиот статус на Македонија : "Песимист е и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, кој прогнозира дека ВОЗОТ ДОЛГО КЕ СТОИ НА ЕДНА СТАНИЦА."
Од: evropa do lobisti i sl
Датум: 17.10.2008 12:14:31
nasite politicari i imat vina i ne sto vie popametni ne dadete predlog?gr e vo eu i ima veto recisi za sitnica a ova nee sitnica so pravo se plasat ce mora da dadat prava na egejci i toa ce otide kako vo kosovo restoto vi e pozanato......
Од: Дарко
Датум: 17.10.2008 16:55:30
Црвенковски ја прифаќа доктрината дека во политиката нема ништо вечно и дека оваа отстапка може да биде преодно решение... ХАХАХА...Бог да чува...тука нема ништо ново па ова е доктрината од 1995 ПРЈМ за 3 месеци...ништо не е вечно само Бранко е вечен..хаха.. Предлогот Република Македонија (Скопје) е стар предлог уште во владата на Црвенковски...Зошто не покажа тогаш "oдважност и храброст" и не се вадеше дека Груевски и опозицијата не го прифаќаат. А сега бара од премиерот да прифати полошо решение за да на следните избори му го удри од глава.. Претседателот Бранко Црвенковски, пак, многу поотворено, плаќајќи висока цена со својот рејтинг, се одлучи пред домашната јавност да заземе став дека е неопходен компромис..... Ма дајте г-не Ризаов... Па овие изјави не се наменети за народот, туку се насочени кон Меѓународната заедница од која за возврат бара нов мандат(до некаде му успева)верувајте овој народ нема да му даде четврта шанса на следните избори во 2012г.(крај на светот 2012г.) х
Од: Дарко
Датум: 17.10.2008 17:05:18
Има две основни правила во преговарањето.. 1. Имај максимални барања за да оствариш оптимален интерес. 2. Никогаш не ги откривај своите карти (не ја откривај црвената линија-оптимален интерес) Бранко ги прекрши и двете... Грчките политичари во последните две години со својата стратегија и моќна дипломатија и влијание успеаја да направат пресврт во светот во односот кон Македонија... Има само едно правило во дипломатијата.....ќе цитирам песна. It's all 'bout the money It's all 'bout the dum dum....... Па незнам кава професионална дипломатија да имаш...ако немаш кеш, немаш ништо.... 20.000.000.000...за оружје на пример.
Од: Goran BT
Датум: 17.10.2008 17:32:31
Ех Ерол жалосно е тоа што се ова што го предлагаш е активна дипломатија која Македонија тренаше да ја има уште во 1991 година ама тогаш политичкиот врв уште се колебаше дали да останиме во Јуугославија или да одиме самостојно. За жал секогаш касно палиме

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Насловна
Дефицит на стратегии за трговскиот дефицит
Џез-фестивалот немал ниски удари од политиката
Црвенковски и Груевски пак ќе се договараат за предлогот на Нимиц
Непресушна тага по Тоше
Зденко
Претходен број
Кога се' ќе се собере, пораз ќе остане
ЕУ повика на светски самит за кризата
Црквата ги доби плажите во Градиште
Кој повеќе ќе промаши
Нова тактика на талибанските борци
Абрамович ќе гради монденска туристичка населба во Љубаништа?
Булшит
Неизвесна иднината за 3.500 работници во металургијата
Verbatim