Број 3046  понеделник, 27 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Економија
Намален извозот на швајцарски часовници

Женева - Светската економска криза ги зафати и производителите на часовници од Швајцарија. Побарувачката на нивните висококвалитетни и ценети производи во првата половина од оваа година падна за четвртина.

Според официјални податоци, во шесте месеци од 2009 година биле извезени швајцарски часовници вредни 4,02 милијарди евра, што е за 1,44 милијарди евра помалку во однос на истиот период лани.

Побарувачката на швајцарски часовници паднала на сите пазари, со исклучок на Јужна Кореја, а најголем пад е забележан во САД (43,3 отсто) и во Саудиска Арабија од околу 30 проценти.

Оваа гранка на швајцарската економија се соочува со намалување на побарувачката од крајот на минатата година. Швајцарија во првата половина од оваа година забележа намалување на извозот и на увозот за 16 проценти, што е најголем пад досега. (Макфакс)


Статијата е прочитана 262 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Економија
Каков леб, всушност, јадеме?
Министрите во разногласие за крајот на кризата
ИПА-фондовите недоволно се користат
Оптимистички прогнози за германското стопанство
„Фијат“ доби одобрение да го купи „Крајслер“
Платите на министрите се намалуваат за 20 отсто
Државата ќе го субвенционира туризмот
Пад на прометот на Берзата
Иванов на средби со бизнисмени