Број 3047  вторник, 28 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Што прават денеска

Трајче Георгиев

актер

Ден достоен за голема возбуда - денеска ми е роденден, а играм и во премиерата на „Троил и Кресида“ во режија на Љубиша Ристиќ, што ќе се игра вечерва во Куршумли-ан во 21 часот. Од утре се подготвувам за престојот во Словенија, каде што од 2 август ќе започнам како режисер да ја работам претставата „Домот на Бернарда Алба“.

Весна Илкова-Гиновска

сопран

По одморот на море, вчера пристигнав во семејната куќа во Галичник. Па денеска се организирам со синовите да шетам по местата на Бистра, каде што како дете ги минував летата. Всушност, собирам енергија за претстојната сезона во МОБ, што за мене започнува на 8 септември со гала-концерт по повод Денот на државноста.

Влатко Плевнеш

музичар

Посебни се утрата што започнуваат со кафе во дворот во семејната куќа во Охрид, од каде што се гледа целото езеро. Потоа одиме со чамец сред езеро и уживаме во летото и благодатите на Охрид. Вечер пак со Силви имам настап во охридското кафуле „Жиголо“.

Најди! во Утрински