Број 3473  вторник, 04 јануари 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон
Најнови вести
Site Meter

Македонија

Вранишковски нема да биде екстрадиран

Расчинетиот владика Јован Вранишковски, поглавар на Православната охридска архиепископија, нема да биде екстрадиран во Македонија. Ова денеска го одлучи Софискиот Апелационен суд, пренесуваат бугарските медиуми.

Апелацискиот суд одлучуваше по жалбата на Вранишковски против решението на Софискиот окружен суд за негова екстрадиција во Македонија. За време на жалбената постапка биле сослушани двајца сведоци - свештеникот Давид Нинов и монахињата Олимпијада Мишимарковска, следбеници на Вранишковски, кои тврделе дека тој не е виновен за делата што му се припишуваат, туку оти се гони поради различните ставови со Македонската православна црква

Вранишковски беше уапсен на 17 ноември 2010 година на граничниот премин Калотина на бугарско-српската граница, откако за него беше издадена потерница од Интерпол.

Апелацискиот суд одлучил да ја укине и мерката домашен притвор, како и забраната за Вранишковски да не ги напушта границите на Бугарија. Одлуката е конечна и не подлежи на жалба.#
Статијата е прочитана 720 пати.

Испрати коментар

Од: Pero
Датум: 04.01.2011 14:18:59
Kako moze da go ekstradiraat, pa stom saka da go raznebiti makedonskiot narod, po definicija e nivni prijatel. Sega verojatno e vrbuvan i od Bugarite, ako do sega ne bese.
Од: d
Датум: 04.01.2011 15:44:21
Samo naivni veruvaavo ekstradikcija,praktično i srbite i bugarite duvaat vo ista stomna protiv MAKEDONSKATA CRKVA. krste pop-stefanija
Од: Zagrizen
Датум: 04.01.2011 18:09:12
Kako moze Vraniskovski da ja premine granicata koga bil osuden? Kade e Sinodot?Mnogu prsti se pusteni vo ovaa kasa.
Од: Od Aristid praveden
Датум: 04.01.2011 22:07:50
ЕЕЕ, осуден на 2,5 години за 250.000 евра, а колку треба да биде осуден владиката Петар за два милиони долари кои ги потрошил поради неоправдани судски спорови со верниците во Австралија. Се види дека е во прашање политика и затоа не го гонат ниту Бугарите , ниту Грците.
Од: vernik
Датум: 04.01.2011 23:12:35
Vreme e na ova da se stavi kraj ednas. Vistinata koj saka moze da ja doznae .Ajde da se zaprasame koga sme imale MPC koga e formirana i kako ? Pod cija jurizdikcija bila . I sto so Niskiot dogovr . Nasive vladici pred 10 godini kazuvaja deka MPC evo raskol a sega naednas stana crkva. Da ne ja mesame crkvata so politika politikata si ima svoe mesto....
Од: Angel
Датум: 04.01.2011 23:37:23
Site drzavi otidoa svetlosni godini pred nas a kaj nas lugeto seuste se jadat edni so drugi kako da sme zivotni a ne luge so razum.
Од: Мара Попара
Датум: 05.01.2011 05:58:42
Исправете се конечно: тој е Зоран Вранишковски и никогаш не бил Јован Вранишковски. Јован (само Јован) беше додека беше владика. Ословувајќи го како Јован Вранишковски вие мешате баби и жаби и практично му ја признавате владичката титула што МПЦ му ја даде и одзеде.
Од: Ljubtan-Trade Name
Датум: 05.01.2011 06:26:27
Vo Vecer zaglavieto zavcera bese ! Вранишковски се враќа во Идризово ! Ovde zaglavieto trebase da bide! Вранишковски се se враti во Идризово il ne ??????/.Pa, i da go stavat vo zatvor,pak Toj e i ce ostane ,kako najgolemiot Arhiepiskop,a i najpoznatiot Arhipastir od Makedonija.,A vasiot-,,Nasiot"Sv Izgrev? E samo citajtegi komentarite vo Vecer,pa tie pomislea Vladikata Jovan e vo Idrizovo. Citatelite na Vecer se ogranicena Rulja`,i ne gi citaat komentarite na svetskata New Medija vo Vrska so Mitropolitot Jovan, Me interesira ,kako vcecer ce ja opravda ovaa Mis informacija na svoite nedouceni citateli ;Vo Vecer zaglavieto zavcera bese ! Вранишковски се враќа во Идризово !
Од: Hotelieri i trgovci
Датум: 05.01.2011 10:20:36
Makedonskata crkva ne e priznaena od drugite pravoslavni crkvi., A so vakov Sinod, vakov arhiepsikop i vakvi arehierei, trgovci i hostapleri, bogami nema nikogas ni da bide priznata. Toj Sinod i licno vladikata Petar go stvorija Vraniskovski i go promoviraa za vladika , a sega se pravat " na udredni"

Најди! во Утрински
Насловна
Напуштената љубовница уценувала со многу пари
Колку УДБ-а беше нашата судба (21)
Резил дипломатиjа
Тиквешански
Долг и тежок пат до болница
Пациенти маратонци
Тутунарите ги блокираа регионалните патишта
Тутунарите повторно со блокади и протести
Бензините не' изгореа
(Без)надежна и (не)извесна година
Ќе паднат цените на извршителите
Денеска делумно затемнување на Сонцето во Македонија
Новата надеж за Македонија
Братот на Пенелопе Круз причина за разводот
Ветија - сторија, каматите паѓаат
Годишен хороскоп за 2011
Празно по улиците, во кафеаните, дуќаните...
Иран ги покани ЕУ, Русија и Кина да ги посетат нуклеарките
Мајка и ќерка пронајдени мртви во Карпош 4
Милошоски на средба со израелскиот колега Либерман
 

What will 2011 bring for the Western Balkans?
Last news update on WAZ.EUobserver
Croatia moves closer to concluding EU accession talks