Број 3047  вторник, 28 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Политика

Здравствениот фонд пишман за платите

Фондот за здравствено осигурување се премислува околу процентот колку платите во здравството зафаќаат од здравствената каса. Иако во Фондот првично се согласија дека со платите се голтаат дури 78 отсто од парите во фондовската каса, вчера директорот на Фондот за здравствено осигурување, Горѓи Тренкоски, излезе со друг податок. Според последниот извештај, од јануари до март годината платите учествувале само со 57 отсто во касата, се вели во реакцијата од Фондот, во која, сепак, се оградуваат дека секоја болница има своја динамика на трошоци.

Директорот на ФЗО се пофали дека Фондот е во добра финансиска кондиција и буџетот од 15 милијарди денари е зголемен на 20 милијарди денари, така што, според него, на Фондот не му се заканува банкрот.

Тој не сака да коментира дали им се заканува банкрот на болниците, со објаснување дека Фондот веќе не е нивен менаџер и оти тие самостојно работат, иако не се откажува од совети за добро менаџирање. Исто така, Тренкоски вели дека Фондот не е надлежен за вработувањата во здравствените установи, иако веќе подели совети како може болниците подобро да работат. (Ј.Ј.)


#
Статијата е прочитана 976 пати.

Испрати коментар

Од: hipokrat
Датум: 28.07.2009 07:54:54
Trenko prestani so falbite, zosto kolku povece ti se falis , bolnicite so aritmeticka progresija tonat.
Од: emil
Датум: 28.07.2009 08:57:27
Trenko, od koga ti ja zaposli devojka ti mnogu poveke rabotis, sto e rabotava? Slucajno da ne ja zaposli vo nekoj tekstilen kombinat?

Најди! во Утрински
Политика
Граѓаните не спијат ако имаат долгови
Работната група за „Сопот“ заглави со процедурите
Македонија ќе воведе визи за Косово и за Албанија?
Водоводот во Октиси повторно стана политички проблем