Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
26.03.2012, 13:30

Бензините поскапуваат за 1,5, дизелот за половина денар

Новата малопродажна цена на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 87,50 денари за литар, а на Еуросупер БС-98 89,00 денари. Дизелот ќе се продава по 75,50 денари

Бензините од утре поскапуваат за 1,5, а дизелот за половина денар од литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Новата малопродажна цена на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 87,50 денари за литар, а на Еуросупер БС-98 89,00 денари. Дизелот ќе се продава по 75,50 денари, додека екстра лесното по 64 денари за литар.

Малопродажната цена на мазутот се намалува и ќе се продава по 49,173 денари за килограм.

Просечната цена на сурова нафта на светскиот пазар во изминатиот 14-дневен период изнесуваше 125,078 долари за барел и е за 0,47% пониска од просечната цена на сурова нафта по која беа формирани тековните цени на нафтените деривати.

Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот 14-то дневен период изнесуваше 46,6652 ден/$ и е за 1,05 отсто повисок од курсот на доларот по кој беа формирани цените.


Статијата е прочитана 728 пати.

Испрати коментарПрекршочни пријави за професорите од Хемиското училиште
Кој плаќа 7.000 евра годишно за одржување кола?
Во Италија уапсени 58 членови на мафијата Ндрангета
За спас на еврозоната договорени 800 милијарди евра
ОХИС повторно се продава
Пожар во фабриката за безалкални влакна
Професори тепале ученици во Хемиското училиште
Запленето големо количество брендирани парфеми, часовници и метални палки
Северна Кореја почна со полнење на ракетата
Иванов - Во Чикаго да се преиспита заклучокот од Букурешт за Македонија
Драчевец пукал кон деца, нема повредени
Албанска партија промовира обединување на Албанија и Косово
Џорџ Буш постариот ќе го поддржи Мит Ромни
Борисов- Бугарија ќе стане гасоводен центар на Балканот
Грчката полиција пронајде статуа стара 2.500 години во близина на Атина
Европскиот парламент може да го отфрли договорот АКТА
Пад на индустриското производство за 8,8 проценти
Уставниот суд укина 12 члена од Законот за лустрација
Папата се сретна со кубанскиот претседател Раул Кастро
Иванов го разреши Боцинов од директор на Агенцијата за разузнавање
Работник загина при ископ во Лисичеbez trag, 26.03.2012 15:10:28
Taka taka za ovaj narod taka treba...Do gola koska da go derete i of ne vika,proveren vi e...I utre na izbori pak za VMRO ke glasaat...ANTICKI SME NELI...PATRIOTI se razbira
bbb, 26.03.2012 16:46:03
plafonot na cenite na benzinite nee dopren,ama standardot na niskata klasa e vo dno a siromasite s e vo glib kal.doprva ce ima zgolemeni ceni na proizvodi i uslugi.vlado kade si so plati penzii socijala danoci.
jimmy1, 26.03.2012 17:37:06
Ete kolku omekna Stavreski, drugiot den odma pogolemi ceni za gorivata. Nie sme edni od drzavite sto plakaat najvisoki ceni na gorivata, od edna oskudna plata (rabotime za 100 litri gorivo na mesec). Pa neli ovie giliptari se rasshetaja niz svetov pa treba da gi namirime nivnite troskovi. A bre braka, ovie site se edna kriminalna banda sto im nema kraj i im nema raven. Toa ke se slucuva se dodeka nemo posmatrame sto ni pravat ovie giliptari. Koga ke se osvestime, (a neveruvam deka ke se osvestime pred da ni e oderat kozata) ke bide kasno. Ova li go vikaat PRERODBA??? Tesko si na nas od nivnata prerodba. Za niv e golema prerodba, se zbogatija, si izglasaja sve sto im treba, se iznakradija dur im dusa sakat, a lustracijata namesto do denes da bila do 2006 kako da se sokrijat ovie banditi.
sulo, 26.03.2012 17:56:25
Super e ova...vo regionot se namaluva cenata na naftata a kaj nas se nagore si ojt...ili sega ili koga...samo napred Grujo!?
socijalec, 26.03.2012 18:26:50
Poskapea parnoto, benzinite .. sto e sledno? Do koga vaka?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 4°C

Облачно

Сабота
Делумно облачно
Макс: 21°C, Мин: 3°C

Недела
Обилни врнежи
Макс: 10°C, Мин: 3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |