Брoj 2763  петок, 15 август 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Некролог
Време
Хороскоп
Што прават денеска
Наука

Претходен број


Site Meter
На прво место

Црвенковски испука политички рафал кон Груевски

Варди се на парламентарните избори, му порача на премиерот

Соња Крамарска

Одморен и освежен од летниот одмор во Турција, претседателот Бранко Црвенковски вчера на прес-конференција жестоко возврати на нападите кои во изминатите денови дојдоа од страна на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ и партискиот фронтмен и актуелен премиер Никола Груевски. Црвенковски го повика Груевски на политички двобој на наредните парламентарни избори и повтори уште еднаш дека по завршувањето на претседателскиот мандат се враќа во СДСМ.

Црвенковски најпрвин им одговори, како што рече, на учесниците во штапскиот план за негово напаѓање, во врска со аболицијата на Зоран Заев. „Мојата цел беше да се нормализира парламентарната демократија и да се врати опозицијата во парламентот“, рече тој.

Црвенковски рече и дека по 10 април парламентот функционирал без опозиција и без политички дијалог. „Секој што мисли дека тоа не е проблем значи дека ниту знае што е демократија ниту сака да ја види Македонија во НАТО“, изјави тој, коментирајќи дека фактот што Груевски во отсуство на опозицијата и како техничка влада донел стотина закони по итна процедура зборува дека нему не му треба опозиција и дека сака да ја протера од парламентот.

„Груевски и структурата околу него не гледаат на опозицијата како на неопходен сегмент, туку како на зло што треба да се елиминира“, обвини Црвенковски.

Во однос на обвинувањето дека со непотпишувањето на шесте закони и со аболицијата на Заев извршил двоен државен удар, претседателот на државата возврати дека овие инструменти се дел од неговите уставни овластувања и дека државен удар, како што рече, прават оние што го спречуваат да ги употребува. Црвенковски овие обвинувања ги нарече евтин популизам и свесна манипулација со јавноста.

Понатаму Црвенковски рече дека одлуката за аболиција на Заев била најтешкиот момент во неговиот мандат. „Имав морални дилеми“, откри тој. Но, го праша Груевски какви се неговите морални дилеми кога јавно слика луѓе со лисици и ги подложува на јавен линч.

„Господине Груевски, еден бивш министер на ВМРО-ДПМНЕ по изборите во 1998 година изјави: ’Сега кога конечно ја грабнавме власта, ќе владееме сто години’. Топло ви препорачувам да не влегувате и вие во таков филм, бидејќи ве уверувам дека и вашиот ќе заврши исто како и претходниот“, му порача Црвенковски на Груевски.

Црвенковски за обвинувањето дека непотпишувањето на Законот за енергетика чини 136 илјади евра дневно, упати прашање до Груевски зошто цели две години не го донел овој закон и дали тоа ја чини државата вкупно 100 милиони евра.

„Кој ќе ја понесе одговорноста за овие изгубени пари на граѓаните. Груевски, Ставрески или како за многу други работи на половина, фифти-фифти“, праша двосмислено Црвенковски.

Црвенковски обвини дека во изминатите две седмици, како што рече, бил цел на невидена медиумска кампања од прес-конференции, платени огласи и акции на невладини организации. „Се' живо, се' што мрда, а е под контрола на Груевски, се стави во функција на кампањата“, обвини тој. Но, рече дека тоа не го „уплашило“.

„Ако имате намера да ме уплашите или да ме замолчите, се обраќате на погрешна адреса“, им порача тој, како што нагласи „на нарачателите и на креаторите на таа хистерија“.

Црвенковски на крајот го испали и последниот рафал. „Господине Груевски, јавно ме повикавте да се кандидирам на следните претседателски избори. Рековте дека имате желба да се соочите со мене на избори. Таа желба не можам да не ви ја исполнам. Ќе се соочиме на парламентарните избори. Ви ветувам дека вистинската политичка битка за вас допрва почнува“.

Оваа прес-конференција на Црвенковски несомнено е вовед во отворена војна меѓу него и Груевски. Жестокиот одговор на Црвенковски на повеќедневните напади од Груевски и од ВМРО-ДПМНЕ вчера молскавично се пренесе низ политичките кругови и ја зголеми неизвесноста за идните политички односи во државата, кои и досега беа крајно затегнати.


Статијата е прочитана 3430 пати.

Испрати коментар

Од: aco
Датум: 15.08.2008 00:14:27
Bravo Branko..................Gruevski e eden obicen glupco koj saka da si go pokaci rejtingot so apsenja i lisici..............ima edna narodna pogovorka:Na covek na celoto ne mu pisuva deka e glupav,delata zboruvaat za toa
Од: bitolcanec
Датум: 15.08.2008 00:16:45
Ova e igra na Branko kako na macka so glusec vo koja igra branko e samo edno malo zaluteno gluvce!Imas temna kariera pretsedatele,potemna i od ona na Milosevic!Ne se sili kako prle pred magare oti skapo ke te cini!Nemas ni 15% podrska od graganite a izigravas nekoja sila!
Од: ана
Датум: 15.08.2008 00:22:08
Навистина паметен човек.Ми се допадна добриот одговор на грдите и излитени напади од Грујо.
Од: Форум “Воденица“
Датум: 15.08.2008 00:36:07
Жално е ова што се случува во Македонија. Вакви делби немало уште во времето на десницата и левицата на ВМРО од пред 80-90 години. Имаме состојба кога Македонци и Македонци меѓусебно се мразат и таа омраза од ден на ден е се' поголема и поголема. Каде е границата? Планира ли власта да прекине со својата пракса мандатот да го троши во пресметка со опозицијата? Се сеќава ли некој кога последен пат владата или владеачката партија ВМРО-ДПМНЕ одржале конференција за печат која што ќе биде посветена на решавање на некој проблем на граѓаните? Или целата своја енергија и натаму ќе ја насочува кон политичките противници? Претпоставувам дека Македонија е единствената држава каде што власта најмногу време троши на опозицијата. За тоа не е виновен СДСМ, туку тие што добија мандат од народот за да ја направат Македонија подобро место за живеење. А не ринг за фајтерски политички борби (до истребување)... Бедно!
Од: IGOR
Датум: 15.08.2008 00:45:01
Abe se gubis coveku.
Од: Univerzitet
Датум: 15.08.2008 00:45:22
Mora da se sfati deka za problem so Imeto postoji samo edno i to isklucivo Sudsko resenije. Politicko resenie preku SB na OON nepostoi, zimajki predvid pozicijata na francia i Britanija. Ottamu, samo preku sud vo moze da se resi problemot megu RM i OON ,za Imeto. Ako ovaa ne se razbere , sledat godini so izolacijata. Se drugo osven pravna postapka, e gubenje pari, vreme i dostoinstvoto, kako i sansite i pridobivki vo i od integriranjeto vo EU odn. konkretni koristi. Namesto Sudska akcija nasite se bavat so izlezni temi , kako crkvata, aerodromite itn. Ova e prosta zamena tezi. Koga ne se znae kako da se resi problem, se pravi i diga magla i se zamagluvaat realni opcii. Problemot i so Pretsedatel i so Premierot e sto tie neznaat kako da si ja vrsat rabotata!
Од: sidnej
Датум: 15.08.2008 00:46:49
car si brane ,samo vo tebe veruvame. samo napred.
Од: Vasco Beleski
Датум: 15.08.2008 00:52:38
G-ne Crvenkovski, Vie ste nahjoglemata bruka za Makedonija od koga postoime, nemate ni troska lossa sovest, lacen ste i gresnik kon naroadot prasanje e samo na vreme koga narodot ke vi pokaze edeno ogledalo vo koe ke mora daase ogledate, prestanete da se kriete pozadi titulata predsedatel i odstapete te mu gi mestoto na nekoj koj sot od kljubov ke ja raboti a ne od interes,. G-ne Crvenkovski od demokratija nemate ni pojma vi davam cista edinica
Од: pravda
Датум: 15.08.2008 01:04:20
Bravo Branko,trebase nekoj na ovoj mal diktator da mu kaze deka Makedonija ne e negov ciflik od tatko mu ostaven,go izbravme za ekonomija,Nato,EU i borba so kriminal i korupcija a ne da pravi majmuni od site nas i da se odnesuva despotski,sramota e sto vece pravi so tie javni skandalozni apsenja,ke go progonuva senkata na novinarot Talevski i redica drugi koi javno gi stavi na stolbot na sramot a ne dokaza deka se vinovni.dzabe ni se povisoki penzii i plati koga inflacijata ni gi jade a uste ne sme gi zele.Propagandnata masinerija koja e vo negovi race zaedno so negoviot Gebels-Latas vece pocna da ni kluka vo razumot i intelektualniot potencijal.Osvesti se premiere,Branko crvenkovski i ne e taka naiven i nespremen na tvoite niski i prizemni igri,toj dokaza uste ednas deka moze,umee i ke se spravi so tebe
Од: RR: Kreatori i kreaturi
Датум: 15.08.2008 01:22:45
Tokmu takvi bea ,isprateni od kreatorite ,partisko-platenichkite vikachi,locirani pod prozorcite na Kabinetot na Pretsedatelot na drzhavata.Zatoa i ne e chudno shto se na vlast ovakvi shtetochini,izbrani od maznomozochnite i nemislechkite gragjani-glasachi.Za sramot nanesen na institucijata Pretsedatel nikoj ne misli,tuku naprotiv ,likuva i uzhiva kako patriot-sado-mazihost.Odgovorot shto im beshe praten na kreatorite,organizatori na kreaturite za sproveduvanje politichki linch na Pretsedatelot na republika Makedonija,ne beshe dovolno zhestok i oster kako shto zaluzhija.Na nivo i zaviden politichki stil i izraz - da,no trebashe da im se vrati so povekje izneseni informacii za nivnite mrachni tajni i zatkulisni dogovori,koi gi pravat na steta na drzavata.Mozhebi i kje ima vreme vo idnina za razotkrivanje na vistinskiot lik i delo na segashnite vladeachki "volci",koi se prikazhuvaat kako jagninja pred narodot.Se blizhi periodot za strizhenje na volnata od niv.Za da se pokazhat sogoleni
Од: sovesta na makedonija
Датум: 15.08.2008 01:27:18
Alal da Vi e Pretsedatele, konecno nekoj da mu kaze na Gruevski ona sto go zasluzuva. Nie narodot Vi poracuvame pocesto da Ve ima na mediumite i da simnete malku Gruevski od nebo. Se plasime da zboruvame javno, se plasime da pisuvame javno, se plasime i da ziveeme slobodno, zatoa sto znaeme deka stom ne si so niv i ne gi poddrzuvas sekoj moment ocekuvaj da te snajde nesto kako grom od vedro nebo.
Од: Gox
Датум: 15.08.2008 01:29:19
Bas neutralen i nepristrasen pretsedatel,covek za site gragani,bez ogled na partiska oboenost..primer kako (ne) treba da se pretsedatelstuva so drzava i sto pobrzo dokolku postoi bilo kakov oset za moral i etika da se povlece od najvisokoto mesto vo drzavata..Majstore,dosta ti e !!!
Од: graganka
Датум: 15.08.2008 01:31:29
Smetam deka pretsedatelot postapuva korektno i drzavnicki .Gruevski se odnesuva nekorektno preku providni sopstenija go zamajuva narodot.Koga e tolku sposoben zosto ne izleguva na dueli tuku samo vo monolog scenarija .BRANKO DRZAVNIK
Од: Tale
Датум: 15.08.2008 01:43:59
Gi citam komentarive na ovie sto go branat B.C.i nemozam da poveruvam na sto se divat ne mi jasno nepartiski pretcedatel se kara so premier oti ovoj go obvinuva za osloboduvanje na eden kup partiski kriminalci i sega lut mu se zakanuva a smee samo licno ne preku medium bidejki ova e privaten razgovor sto smee da go kaze B.C.a ne da ve hrani vas siromasni dusicki sto ziveat vo eden son mracen i mnogu los razbudete se vreme e.Uste 1000politicari da ima na vlast nema da mozat da i nastetat na R.M.kako sto toa mu uspea na BRANKO CRVENKOVSKI !!!!!!!!!!!!!!
Од: Risto
Датум: 15.08.2008 01:51:54
Aman bre so 5% rejting se zakanuvas.Izgleda navistina se izgubi koga vaka pocna da se panicis.Pa toa mu e i zelbata na Grueski da te gleda vaka ispanicen posto ako saka da te smeni za 24 sati ce te smeni posto ima mnozinstvo.No toj saka da te maci do krajot na tvojot mandat da vidi dali sam ce se unistis , a veruva i se blizi toj den koga ce e objavis taa vest. Zaev go abolicira ama se unisti samiot ako ne e toa sto navistina ne sakase da se doznaet nekoj raboti koj ne ti odgovaret licno tebe a toa e i tvojot del od 8 milioni evra.Ima vreme i za toa od koga ne ce imas imunitet togas ne so lisici nego i so singiri na nozete ce te sliket i uste sega znajs sto te ceka zatoa ne ti se dopagat vakvi apsejna.Koja macka jadi mas ce jadi i stap.
Од: Kristina
Датум: 15.08.2008 02:21:34
So vakva vlada i vakov premier, me tesi sto barem pretsedatelot ni e razumen covek. Kakva sudbina imala Makedonija, vo vakvo klucno vreme da ima diktator za premier. Ne smee makedonskiot narod da dozvoli ovaa diktatorska i populisticka politika da prodolzi!
Од: marija
Датум: 15.08.2008 02:45:35
bravo pretsedatele naj kulturniot covek vo makedonija samo napred te sakame
Од: Boshko
Датум: 15.08.2008 02:53:34
Nema perfektnost,ne mozi ni da ja ima,vo takvo vreme se zivee.Se iznachitav komentari i razni gluposti,bravo site kritikuvate koj kako i koj od koja partija e,ete Jas sun neutralen.Moeto mislenje e slednoto:Pretsedatelot mozebi ne e vo pravo,a koj sum jas da go odredam toa,ne sum politichar no ne sum i tolku glup ta da ne znam nishto.Premierot i Toj kako i Pretsedatelot mozebi ne e niti vo pravo a niti mozi po inaku da postapi. Reshenieto e vo dijalog i vomegusebno razbiranje zashto i dvete institucii rabotat za dobroto na Makedonija.
Од: OF LELE
Датум: 15.08.2008 02:54:17
Gi citam i Vecer i Utrinski, jas ne zavisam ni od ednite ni od drugite,ama Vecer e; PRCIJA na LATAS I GRUJO. Tie nikogas ne mi dadoa prostor,ako ne gi glorificiram. niv ili nivnata Prcija.
Од: ne ima mnoogu
Датум: 15.08.2008 03:27:28
Na 15 septemvri narodot ja zede sudbinata vo svoi race i se zaeba Brane odi vo muzej da ne te snajde Sutka..
Од: maximus
Датум: 15.08.2008 04:15:54
Se vraca covekot koj bese premier povece godini.Napravi i ostavi pustos vo zemjata i se skri zad predsedatelskata funkcija,Tuka, go frli ustavot ,go ispluka i mu se posveti na SDSM .da go spasuval.Najdete eden edinstven predsedatel vo svetot koj za vreme na mandatot ja predizvikuva vlasta(premierot),zboruva,najavuva i podgotvuva aktivnosti za spas na sopstvenata partija.Sto uste ne kazal ili storil.Bedno.Se sramam da kazam deka vo Makedonija ima institucija predsedatel.
Од: валентина
Датум: 15.08.2008 04:24:38
Бранко е најдоброто нешто кое го имаме. Тажно е тоа, ама ФАКТ!
Од: Zograf
Датум: 15.08.2008 04:30:56
Bravo Branko ! Barem eden covek sto stvarno znae sto pravi.
Од: babana
Датум: 15.08.2008 05:17:07
Me inasmea covechevo rano izutrina. Toj znael shto e demokratija? Ha, ha, ha. Za,isli imal i moralni dilemi? Moralni?!? Chovechevo nema ni "M" od moral. Chovechevo kje bidelo povtorno lider na politichkata partija i kje pobedelo ?!? Nesum privrzanik na politikata na aktuelnata vlast no vo edno se soglasuvam - deka chovekov i politichkata partija shto ja vodeshe i se ushte se obiduva da ja vodi od pozicijata na pretsedatel na RM se navistina najgolemo zlo za voj narod koe shto treba da se eliminira. Mu ja ukradoa na narodot mozznosta za podobra idnina...
Од: Dok
Датум: 15.08.2008 05:21:46
Ajde uste nekoj mesec mu ostana pa neka zbora ke slushame i ke se smejme, i tolku negovata kariera ke zavrshi a toa za vrakanjeto vo SDSM toa mue greshka golema ama nema kaj d aodi
Од: Dej
Датум: 15.08.2008 05:27:29
Od koga e vo politikata ovoj covek nema napraveno nitu edna dobra rabota za Republika Makedonija. A imase moznost dodeka bese na vlast. I od ova obrakanje bas ubavo se gleda deka ne go interesira mnogu drzavata tuku samo vlasta. A Gruevski se sto napravi do sega go napravi za narodot i drzavata. Makedonija treba da se gordee so nego.
Од: Ace od Avstralija
Датум: 15.08.2008 05:35:20
Do koga Branko ce bide se i sesto? Premier,predsedatel,tatko na SDSM.... ne daj Boze nekoj da rece treba kral, car ili svetec...A Gruevski 2-3 god premier, mozebi ne pie tolku viski... BRANE OKTOPOD...hahaha
Од: Перо
Датум: 15.08.2008 05:38:25
Само Бранко може да се спротистави на тиранијата во која западнавме. Сега му е мајката за кривична пријава за НПК, Окта и другите афери, па нека зимаат бугарски пасоши.
Од: pero
Датум: 15.08.2008 06:04:02
Barem ima drzenje na drzavnik i elokvencija... recnikot na Grujo e kako na site VMRO-vci...prizemen... elokvencija = 0... tolku naucil vo Prilep sirotiot...
Од: Mina
Датум: 15.08.2008 07:04:07
Dosta mu e vladeenje na Branko!Se vide kolku napravi so Makedonija koga bese premier ,se utepaa od kradenje negovite ministri i direktori pa sega demek ne bilo demokratski da se apsat a sto treba da se pravi?Da im dademe da kradat uste?I kako precedatel se pokaza kolku ima harizma tuku sega neka molci sto se butna vo politika i se iznaseta po svetov bez da napravi nisto za Makedonija osven da pomiluva kriminalci i da se zbogati na smetka na graganite na Makedonija.Uste si pravi filmovi deka e sakan od narodot,koj li go laze?Zosto ne se napravi javno mislenje kolku e popularen megu narodot?Belki togas ke svati kolku se zanesuva.
Од: atanas
Датум: 15.08.2008 07:31:43
Petsedatelot Crvenkovski e CAR na odmetnicite i mafijashite.Za nasa zal!!!Kreator na oktopodot i mnogu drugi skandali.SRAM NA MAKEDONIJA.Od stabilna drzava ne donese do propast.Imeto ni go smenija so Gligorov i Frckoski.Ne upropastija!!!Se cudam samo so kakvo lice ke se pojavi pred nas glasachite posle site ovie uzasi koi ni gi napravi.Zgora na toa i se zivo i divo oslobodi od zatvori.Sinot na Verushevski,Zaev,nacalnickata na katastar koja mateshe voda so Ljubco mafijasot,ubijci na lugje,polnaci na kutii itn.Do koga vaka Pretsedatele???I da ne go objavite komentarov-barem vie ke si go procitate...
Од: prijatelce
Датум: 15.08.2008 07:36:42
Gospodine Branko vie ste najgolemoto razocaruvanje za drzavata zatoa odete si ednas za sekogas vo vasata sakana grcija i ostavete go Gruevski da go iscisti neredot sto vie i vasite bliski luge go napravivte,a covekot e sposoben i e za sekoja pofalba.Bravo Gruevski samo prodolzi taka i ovie predavnici ke doziveat nerven slom
Од: Makedon
Датум: 15.08.2008 07:50:41
Bravo Branko so tvojata izjava bas mislam deka pokaza i na krajot od tvojata politicka kariera deka si obicen seljandura od debrca.Smrden eden koj go zapusti makedonskoto stopanstvo sigurnop od premnolgu drinkanje si stanal senilen,pa se drugi napravija.Na poslednive izbori ti bese porazen zosto ne si dade ostavka kako site demokratyi vo svetot ilibez tebe ne se moze.Ajvan eden ti pomiluva ubici,narkomani,dileri hostapleri po site osnovi.Zarem mislis deka narodov ke ti prosti.Na izbori ti poveke ne se pojavuvas zatoa sto nemozis da izdrzis da bidis porazen.Samo Grujo da najdi nacin da ti go proveri imanjeto i tvoeto i od celata tvoja familija (Crvenkovci i Domazetovci),tamo gi ispika parite od makedonskoto stopanstvo.Te znam od vremeto koga ja vozese 14-kata od Petrit Ame,nazad ti e zimata za se ke bidi informiran makedonskiot narod(podseten)!A ti Kramarska dobra kokoska si najde da mi ti nesi parica.
Од: jovan
Датум: 15.08.2008 08:08:48
Ako ne drugo barem ke bide pointeresno, vaka so ovaa opozicija veke odnapred se znaese deka Grujo ke pobeduva. Bas da vidime Branko kako ke mu parira na Gruevski, a i interesno ke bide da vidime Latas i negoviot gazda dali povtorno ke go smenat taborot. Vo sekoj slucaj uste pointeresen ke stanuva cirkusot narecen Makedonija.
Од: st
Датум: 15.08.2008 08:12:11
Brane e zakon nego od nisto nego strav gruevski se zaeba sto go predizvika voa ne radmila sekerinska brane navivame za tebe
Од: Chichko Stoilko
Датум: 15.08.2008 08:16:40
BRAVO pretsedatele taka zboruva politicar so obrazovanie i politicka kultura.Kazano,veruvajte i razbrano duri i od onie sto sega povtorno ke ve kritikuvaat no so dlabok strav vo sebe za ona sto im go poracavte.Ostvarete go vetenoto za dobroto na Makedonija.
Од: Do bitolcanecot i site VMRO ovci
Датум: 15.08.2008 08:27:14
Go spomnuvas Milosevic. Toa idi kazi mu go na Gruveski bidejki toj taka se odnesuva i postapuva. Toj e vistinski diktator. Raspisa predvremeni parlamentarni izbori za da ima poveke od 61 pratenik. Ve prasuvam od site pratenici sto gi osvoivte dali samo VMRO DPMNE ima 61. Ne nema imate 53. Znaci pak ke treba Grujo da raspisuva izbori. Inaku, Branko ne se sili kako prele pred magare. Ako nekoj vo ova drzava e prele, toa sekako e Gruveski. Toj samo se fali so negoviot rejting bidejki samo toa mu e vazno. Ne go interesira nisto drugo. Sednal vo kabinetot i pisuva pisma po cel den. Gledam im se stresoa gakite na site, i na Grcite i na tie od Brisel. Da ne e tragicno bi bilo smesno. Toj e dete na Gebels i Hitler !!!!!!
Од: Gragjanin na MK
Датум: 15.08.2008 08:31:22
Siguren sum deka podobro ke bide za nasiot SDSM, dokolku Branko si otidi i si formira druga partija. Ne mozeme i ne smeeme da mu dozvolime da se vrati i poveke da ne strami pred makedonskiot narod i evropa so negovite postojani igri i lagi !!
Од: jas
Датум: 15.08.2008 08:31:24
A, sleper-zaba? Go zaboravi...
Од: Zhane
Датум: 15.08.2008 08:32:23
Na Gruevski nema da mu bide lesna bitkata so Branko Crvenkovski. Minatoto pokazuva deka site negovi prethodnici koi vleguvale vo takva bitka bile odnapred gubitnici. Gubitnik ke bide i Gruevski zatoa sto i toj e eden od licemerite i kvazipatriotite od koi so vekovi nanazad strada Makedonija. Zatoa Branko Crvenkovski e neprikosnoven na politickata scena vo Makedonija, zatoa sto e drzavnik, mudar i hrabar politicar koj umee da go ponese tovarot, makar i na steta na sopstveniot rejting, ako toa e za dobroto na Makedonija.
Од: Diplomat
Датум: 15.08.2008 08:47:50
Bravo be Brance. Mi ja napolni dusava. Taka treba, da se znae koj e Pretsedatel, a i politicar co "staz". Na maliov Gruevski nekoj treba da mu gi istegne usite, ta mu udri nekolku lastici, da go stavi vo kos za kazna da molci... i da uci. On najde tebe..ziti majka. Prvo, ti si be skopsko slifuvano dete. So politika se bavis 25 godini, imas slif na gospodin, dobar retoricar si i sto sakaat be tie VMROVSKI seljacista i bagri. Se dobavija do vlasta i ke pravat sto sakaat. Ziti majka... Sekoj seljak moze da stane minister, no min.fotelja ne e za sekoj gaz.. Daj be Brance napravi red vo tvojot SDSM i pokazi im na ovie seljacista sto e Partija. Daj napravi se da gi trgneme od politickata scena i vlast i stavi drzavava da ja vodat normalni lugje.So ovie sega Makedonija odi sigurno vo propast. Narodov nema zelba da zivee, nema leb da jade, ovie go lazat frlajki mu troski , plasejki go so zatvoranja, kazni. Toa li e vlast i demokratija. Lazgi na sekoj cekor. Zalno, navistina zalno za site nas..
Од: zoki
Датум: 15.08.2008 08:49:51
Na izjavata na Presedatelot B.C.(i so najgolemi bukvi ako moze zasto taa toj i go zasluzuva)ke ima mnogu negativni komentari.Ama Nikola Gruevski neka ne likuva zatoa sto tie kritiki ke doagaat od onoj del na Makedonija sto ostana "selska" a bogami i od del koj toj vo meguvreme za zal uspea da go"poseljaci".Intelegencijata ja nema nikade(taa sto e vo negoviot dvor e dobro platena ili kako nekoi od niv koi besramno mu se nudat G.Ivanov e "rasipana stoka").Samo ke mu treba mnogu trud na B.C. da ja vrati zemjta vo normala , da pocne da nalikuva na zemja od 21-vi vek a a ne tamu kade sto "ovie prerodbenici vo portoakovo"sakaat da ja odnesat vo istorijata.
Од: Mitre
Датум: 15.08.2008 08:49:52
Kakvi komentari? Ludje imate li vie mozok? Kade e oktopodot na Branko? TAT? Zosto ne se izjasni po toa prasanje? Branko vo penzija i da iscezne od Makedonskata politicka scena.Kako ne mu e sram da dava vakvi izjavi kako pretsedatel...I sekogas stitel aramii za da ne go kazat kolku ukral! Bedno i mizerno.....
Од: БЦ е малку контрадикторен
Датум: 15.08.2008 09:05:10
Нема да се осврнам на целиот негов говор, затоа што тој е познат по јаки зборови, ама секогаш само на зборови, впрочен прочитана книга е, голем демагог. Сакам само да потенцирам еден нелогичен дел каде што кажува дека ќе се врати во сдс меѓутоа дека тоа не мора да значи дека ќе биде на висока функција и слично. Од друга страна кажува дека ќе се сретнат со груевски на политички двобој на парламентарните избори!?!? Ме интересира како ќе се сретнат ако БЦ не биде на функција, можеби нема да го стават ни на кандидатска листа. Со груевски може да бидат против кандидати само ако БЦ повторно биде претседател на сдс!! Или тој можеби знае однапред дека ќе се врати како претседател, а на прес кажува нешто друго... Значи сепак Латас има право кога вика „Па партија ли е тоа во која еден човек сам решава дали ќе и биде шеф, а другите легнуваат да попушат во строј.“
Од: член
Датум: 15.08.2008 09:05:46
катастрофа за државата е враќањето на бранко во сдсм.со бранко во сдсм ние никогаш нема да се вратиме на власт.им правиме голема, огромна услуга на вмровците кои така ќе си владеат долго.бранко во име на партијата повлечисе од јавниот живот.
Од: santo
Датум: 15.08.2008 09:07:20
luge gledajte gi realno rabotite koj e brane a koj e grujo koj sto ima napraveno za drzavata i za narodot a ne da delite
Од: vase
Датум: 15.08.2008 09:09:24
pa neli predsedatel treba da bide nepartiski covek ama nasiov preds. ne e bas takov gleda deka partijata negova paga i pocnuva da go faka panika mora da se stavi red vo ovaa tranzicija a vie pocituvani sogragani go znaete toa dobro nekoj jadat a nekoj mislat sto ke jadat nikola samo da mozes da napravis da se zeme imotot na site sto ne mozat da dokazat za potekloto
Од: boro
Датум: 15.08.2008 09:12:42
BRAVO Branko! brifingot e poln so tezi i koncepti vo polza na Makedonija, kako i genijalni resenija za problemite so koi se soocuva nasata drzava, a toa se cita od sekoj tvoj kazan zbor. zatoa e mnogu vazno sto govorot bese izveden pred grbot i znameto na Makedonija od govornicata na predsedatelot na drzavata. BRAVO
Од: sonja
Датум: 15.08.2008 09:25:51
Konecno nekoj da i kaze na vladata od vmro koj se i kakvi se ama mislam deka tie se leceni od sluh ama ne se doleceni bidejki za niv ne e bitno koj sto ke i upati kako apel ili predupreduvanje da rabotat na problemite sto gi imame kako drzava i problemite na graganite tie se uste se bavat samo so opozicijata , bidejki toa im e oruzje za krienje od narodot .NAPRED DRZAVNIK SO TEBE SME.
Од: Kumanovo
Датум: 15.08.2008 09:26:18
Voda da mu nosat noze da mu mijat voda da mu pijat-samo toa mu mozat na Branko zasto vestackata inteligencija e mnogu postetna od prirodnata glupost
Од: Krusevo
Датум: 15.08.2008 09:33:47
Golema pocit Presedatele i blagodarnost za vasiot pres. Samo Vie mozete da go vratite dostoinstvoto na gragjanite na Makedonija, samo Vie mozete da ni ovozmozite razlicno da mislime od Grueski, samo Vie ne uveruvate deka ziveeme vo demokratska drzava, toa go dokazavte vo svojata politicka kariera i sum ubeden deka i ponatamu vo ovie teski momenti za demokratijata vo Makedonija ke se sprotivstavuvate na diktaturata na Grueski. A za g-dinot Premier vazi samo edna pogovorka VREMETO LECI SE pa ke go izleci i makedonskiot narod od ovie podelbi i ova raznebituvanje koe go sproveduva aktuelnata vlas. Uste ednas Pretsedatele napred i BLAGODARAM
Од: сестра
Датум: 15.08.2008 09:42:18
Во период кога треба да влеземе во НАТО и да тргнеме кон ЕУ, нашиот премиер се занимава со работи кои ја хранат неговата болна суета и желба за власт и по цена на морална деградација на луѓе кои во суштина не ги познава. ВМРО има еден сериозен проблем, а тоа е авторитарноста на нивниот претседател-премиерот. На Груевски изгледа дека Црвенковски му е идол, бидејќи не разбирам зошто толкава енергија троши на препукување со него, ако не да биде како Бранко. Е Груевски, Груевски...! Наместо да работиш на прашањето да влеземе во НАТО, правиш се тоа да не се случи. Тоа им одговара само на твоите браќа Бугари, бидејќи вашите соработници работат во Македонија да се зголеми бројот на бугарските државјани. Ја знеаете ли последицата од оваа ваша суицидна политика или сте патолошки случај како вашиот учител Љупчо?
Од: ??
Датум: 15.08.2008 09:48:50
Време е Бранко да ндаде отказ на претседателската функција, затоа што е очигледно веќе чив претседател е тој. Да беше СДСМ во мнозинство и немаше да биде толкав проблем неговата приклонетост кон одреден политички блок. Но, бидејќи СДСМ е поразена на избори, и тоа како поразена, ВРЕМЕ Е Бранко да ја симне маската и да биде тоа што е! Претседател на СДСМ!
Од: papadopoulos s.
Датум: 15.08.2008 09:49:07
Логика и реализам од страна на господиот Цервенковски но само Неодговорноста од страна на ВМРО и господинот Груевски , продолжува…
Од: kumanovka
Датум: 15.08.2008 09:57:01
Бранко Црвенковски-ПРЕТСЕДАТЕЛ на Република Македонија. А вие ВМРО-вци,имајте малку политичка култура,барем до претседателот на оваа Македонија за која на сите медиуми и весници се трудите да одглумите божем многу ја сакате. Браво ПРЕТСЕДАТЕЛЕ-само уште вие мислите и работите во духот на зачувување на оваа наша преубава Македонија.Спасот на огој сиромашен македоец го гледаме само во Вас.Груевски владее со сеење страв,насекаде ,само се прети и прво се прасува имас ли книшка,чив член си.Што се има случено и за 2 Август во Куманово.Срамота ,борци да се дозволи некој да ги избрка од автобус и да ги нарекува комуњари ,срамота.Незнам овде кој е глушец упорно го повикувате на ТВ дуел атој се крие.Па ако е толку силен и смел на неговите телевизии нека излезе а не со писма како да зивее во друга држава.ГРУЕВСКИ,оди си не само децата и ние возрасните во сон се плашиме од тебе.БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ-ДРЖАВНИК.
Од: Битола
Датум: 15.08.2008 09:59:59
Браво г.Бранко,само ти можиш да ја уништиш оваа политика на уништување на Македонија што ја води „фамилијата“ на Грујо.Народот е сотебе,оти ти си вистинскиот.Само напред.
Од: Бобан
Датум: 15.08.2008 10:03:16
Се што кажа претседателот беше на место.А сите тие протести против него не се спонтани туку партиски организирани.
Од: објективен Македонец
Датум: 15.08.2008 10:18:35
Браво Претседателе, покажавте уште еднаш дека Вие сте единствениот политичар во Македонија. Браво прекрасен одговор на човекот кој се труди да стане диктатор. Само мора побрзо да го спречите Пиноче, оти тој готово ја фрли Македонија во бездна. Народот на Пиноче не му даде власт да се занимава со СДСМ туку да работе, а нема никаков резултат
Од: Od Egeec
Датум: 15.08.2008 10:19:14
Abe vie Sd OVCI cel zivot sedite na dve stolici i se uste ne znaete da se obratite. Se dodeka Ovcarov ve vodi ke pagate sve podlaboko ama on ke ima sekogas mleko avie ke pasite treva . kolku sega imate kar,sakate da ve primat vo golemoto trlo ama ne znaete da meka te ,nego samo ve faka panika od Lavot Bravo G-spo Gruevski
Од: biljana
Датум: 15.08.2008 10:20:09
Bravo Brance samo napred pokazi mu na Gujo so kogo si faka rabota
Од: mene
Датум: 15.08.2008 10:20:25
Citajki gi komentarite vednas mozes da uocis kakva politicka pripadnost ima pisatelot na komentarot. Isto taka vednas mozes da uocis i vo pismenosta na pisatelot. Komentarite koi se za ovaa vlast se pisuvani so golem gnev a i so tekst koj odgovara na zrelost i pamet kako na nezavrsen osmoodelenec. Vsusnost i site potezi na ovaa vlast dolikuvaat na pamet i zrelost na nezavrsen osmoodelenec. Go izgubivme Nato, ja izgubivme Evropa, ja izgubivme stabilnosta, inflacijata cuka na vrata, se karame so juzniot soset i mnogu drugi i drugi prezemeni nepromisleni (detski) cekori koj ja turkaat drzavava vo golema bezna. Za ovaa vlada postoi samo egejska makedonija i ekejski Makedonci bidejki premierot samo za niv pisuva pisma!? Kade e pirinskla Makedonija i pirinskite Makedonci? Ke napise i za niv PISMO? Pravi razdor. Ne mu odgovara NATO, EU bidejki ke ima kontrola na ona sto go pravi a i na trosenjeto na parite od narodot.Ovaa vlast na celo so premierot e najgolemata BRUKA sto Makedonij ja imala.
Од: skopje
Датум: 15.08.2008 10:23:49
trebase poodamna ova da go napravi crvenkovski, Maloto diktarce Gruevski, poleka no sigurno si gi pusta kriljata nagore, iako e totalno najneintelegentniot politicar vo makedonskata istorija, ova veke preminuva vo histerija i uzas od strana na 37 godiniot diktator Gruevski,, inaku za informacija celoto obrazovanie na gruevski pocnuvajki od osnovno sredno i visata ekomska vo prilep mu go zavrsija drugi luge, normalno tuka treba da se stavi i platenata magistratura. Momentalno makedonija go ima najneitelegention premier vo evropa i posiroko, 10 i poveke godini se zanimava so politika, nikogas go nemame videno da dade edno normalno interview so svoj stav, mislenje i slicno... kukavicki drugi luge mu pisuvaat pisma vo negovata kancelarija vo negovo ime, deckoto duri ne znae osnoven angliski , sto e standard za normalen covek od negovata generacija. POGOlem Generetik nemate da najdete nikade na svetot
Од: скопје
Датум: 15.08.2008 10:24:27
По овој одговор од Претседателот јасно се гледа неговата мудрост, политичка зрелост, чесност, образованост.Убав, строен, исправен, горд, како што му прилега на секој државник. Јасно се гледа разликата меѓу еден искусен политичар и еден аматер (премиер). Секој збор на претседателот беше на место, лукаво одбран, онака во негов стил. Со малку зборови - се кажува, за разлика од Грујо, многу зборува - а ништо не кажува. Г-дине Груевски, треба уште многу сомуни леб да изедете за барем малку да му се приближите на Бранко Црвенковски. Да живее нашиот Претседател уште многу години!
Од: Наташа
Датум: 15.08.2008 11:03:13
Брабо Претседателе за изјавата!Редно беше некој да се спротивстави на глупостите и незнаењето на Груевски!Чекаме нови избори и никогаш појќе да не завладеат истите!
Од: Arsen
Датум: 15.08.2008 11:14:11
Bravo Branko!!! Branko e Eden od najdobrite politicari vo EU Dokazano od stranska nevladina organizacija. Samo npred
Од: martina
Датум: 15.08.2008 11:46:58
A dali mislite na toa kakvo mislenje imaat nadvrosnite pretstavnici(ambasadori ,starnski biznismeni....)za nas?Dali V\i pretstavuva zadovolsto i se gordeete shto tolku zolcno,vulgarno,bezobrazno se napaga najvisokata institucija Pretsedatel na RM.Dali e Branko,Trajko....ne e vazno-se napaga institucija.Ako dosega ne sme znaele,sega doznavme deka i nasiot,makedonskiot recnik e bogat so tolku valkani i gnasni zborovi i izrazi. Stvarno e sramota,a Premierot i negovata partija prodolzuvaat da go zapaluvaat toj zabluden narod,koj od niv edinstveno ocekuva napredok,rabota,pari....a ima nisto
Од: poznavac
Датум: 15.08.2008 11:54:33
Ja vratija istorijata ne mislejki deka ke vratat se so toa i ke ja unazadat drzavata.Sega e jasno zosto gi gonela UDBA i dali bila potreba.Poznava li nasata istorija Gen.Protugerov?Sto bil po narodnost toj,za cija armija sluzel i sto trebalo da stori za da stane general,koj mu bil idealot.Slucajno li e vnukot negov sef na kabinet i gen.sekretar na "drzavotvornata VMRO DPMNE"?Se soglasuval li so idealot na Goce Delcev zasvet kako pole za kulturen natprevat na narodite?DPMNE e na pat da se razoblici deka Vrhovisticka Partija za Bugarsko nacionalno edinstvo koe tolku dolgo se kriese od clenstvoto i javnosta.Gospod na pomos oti nikogas ne bile za drzavata!
Од: Trajce sTojanov
Датум: 15.08.2008 11:54:50
Ова со Бранко Црвенковски ми личи на онаа народната-„Бате, ај те молам доста ме бранеше“ Човекот што ја растури СДСМ, сега има намера да ја спасува. Јас не сум партиски определен и токму затоа посакувам и силна позиција и силна опозиција. И затоа , просто ги молам СДСМ да не го дозволат ова. Нека се фокусираат на себе си, нека се консолидираат и демократизираат и нека не дозволуваат да се врати човекот кој и ги дотера до тука. Оти не сфаќаат, дека за него, ова е последната шанса да се врати на политичката сцена. И самиот знае, во мигот кога целосно ќе ја загуби моќта, тој ќе седне на обвинителната клупа, не мора во судските органи, туку на обвинителната клупа на народот и тој народ, и историјата ќе му судат. Единствено вака, тој има можност да се одржува, да го чува своето дувло и да го штити својот интегритет. Затоа, СДСМ, ве молам, во името на демократијата, заборавете го предлогот на Бранко, отфрлете го, соберете сила и храбост, акумулирајте критична маса на луге кои имаат храброст
Од: Sentinel
Датум: 15.08.2008 11:56:07
Gledam lugjevo mnogu davaat znacenje na statisticki brojki. Kaj nas vo drzavava statistiki se pravat na "selektiran" primerok od 1000 do 5000 lugje. Toa ne e ni 0.25% od naselenieto na Makedonija. Smesno. So takvi "statistiki" moze se da se "dokaze". Ne se zamarajte bre lugje so takvi raboti. Denes sekoj moze da smisli statistika za da dokaze sto si saka. 46% od lugjeto go znaat toa :)
Од: Совеста на Македонија
Датум: 15.08.2008 12:21:47
ДПМНЕ-Овци и обожаватели на луди Грујо, денеска ги напаѓате, плукате и апсите сите што не размислуваат како вас. Денеска го плукате и се откажувате од Љубчо, идејниот татко на вашиот идол, но ќе дојде денот кога ќе сознаете дека сте повторно изманипулирани и ќе барате одговорност за сите криминални дела и штетите кои се направени на Македонија и на народот од оваа власт под диктатура на вашиот идол. Колку побрзо се освестите толку се поголеми шансите за опстојување на Македонија и подобро утре за сите нас, народот во Македонија.
Од: do site sds simpatizeri
Датум: 15.08.2008 12:23:15
treba da se strpite uste nekoj mesec i negovata "svetost" ke se spusti megju vas obicnite da ve "reformira".Jas samo ke ve molam da kazete koga tocno ke bidat ovie nastani za da ne gledam zosto horor ne e moj omilen zanr.ehehehh...
Од: Македонија
Датум: 15.08.2008 12:38:50
Од денеска верувам дека сепак постои човек кој може да се спротистави на оваа лудило што ја снајде Македонија во последните две години човекот кој повторно ке го спасува растурањето на Македонската држава.
Од: Makedonec od USA
Датум: 15.08.2008 12:50:57
Koga dvajca se karaat,tretiot koristi(verojatno pretpostavuvate koj koristi).Pred edno 30 godini boksuvaa Klej i Frejzer i davaa izjavi koj e pojak,ama moraa toa da go dokazat vo ringot.Ova ne e boks i ne lici na seriozni politicari da izleguvaat vo javnosta so vakvi izjavi.Zal mi e sto ima zakoraveni SDSMovci i go branat BC,toj treba da si odi vo invalidska penzija ili da bide proglasen za vishok i da se prijavi vo biro za vrabotuvanje kako shto napravi so nad 200.000 stecajci.Samo malo podsetuvanje:Go smeni imeto i znameto(so KG),proglasi 25 zagubari,go izmisli TAT i slicni,im ukrade 2 mesecni penzii na penzionerite,im zarobi nad 1 milijarda $na stedacite,donese zakon za privatizacija(kradenje)na opstestvenite pretprijatija,mu se sluci atentat na dvajca pretsedateli bez da se otkrie vinovnikot,napravi sojuz so teroristite koi sega treba i Grujo da gi tintra,go rasturi SDSM.Covek so vakvo rezime moze samo da cisti ulici i da prebira po kontejneri,a ne da bide pretsedatel ili premier
Од: dedo dimo
Датум: 15.08.2008 12:57:12
Branko ispuka rafal ama na zalost nishto ne pogodi .Kako onie no libanon koga pukaat vo vazduh .Brane Zbogum za sekogash (you are gone).ikraj
Од: Kuzman
Датум: 15.08.2008 13:08:50
Prvin izleze pred mediumite i kaza deka nema nikakva emotivna vrska so slucajot "Zaev" apotoa kaza deka toj ke bide iden lider na SDSM.SDSM e istorija crna istirija na Makedonija. B.C.odi si doma i uzivaj vo tvojata "ubava penzija".
Од: ILIJA
Датум: 15.08.2008 13:35:03
G-din Crvenkovski, se izvinuvam sto nemozam da ve narecam pretsedatelen, vo edna prilika kazavte, NE KOLNELA MAJKA SINA STO SE KOCKA, TUKU STO NE PRIZNAVA KOGA GUBI, ili ona vaseto sto ke ni e partija ako ja izgubime drzavata,dali mislevte obratno t.e. sto ke ni e drzava ako ja izgubime partijata. Mislam deka panikata sto ja ima zafateno zabokrecinata SDSM ve ima fateno i vas, pa ova e posleden obi i trzaj za spas. Slava Vi
Од: Slave
Датум: 15.08.2008 13:40:45
sdas, patete, kutricki. a za branko, istrosen si coveku, samo ovie sto ostanaa so tebe me cudat, ili im se skinale nekoi zicki vo glavata ili pak nemaat ni zicki
Од: Alexandra
Датум: 15.08.2008 13:45:20
ne mozevme da docekame da se vratite od odmor beveme zagubeni vo ludiloto n aG-not G.N
Од: SDSM
Датум: 15.08.2008 13:45:58
Branko,bese i ke bide eden od najdobrite vodaci.Vredi kako covek koj se grizi za cela Makedonija.Znae da se spravi so nasite `neprijateli` i da otvori zelezni vrati9 na makedonija.Ne eden-uste sto mandati Branko,i SDSM zaedno so Secerinska,Zaev,Buckovski(odlicen prof.na praven fakultet),i site drugi koi ja vodat SDSM.
Од: стојмир
Датум: 15.08.2008 15:05:16
со нови сили до нови победи! цело е кога има се. љубчо да се врати во дпмне, а пранко во сдс. само така ќе ја биде.
Од: Maja
Датум: 15.08.2008 15:12:20
Interesna e zabeleskata na eden od komentatorite za razlikata vo stilot i jazikot pomegu komentarite protiv i komentarite za pordrska na pretsedatelot. Uste na prv pogled se gleda deka onie napisani or poddrzuvacite na G. Gruevski se vulgarni, niski i so prost jazik, a dodeka onie sto go pddrzuvaat pretsedatelot se napisani na pristoen, razumen i inteligenten nacin. Toa zboruva mnogu ne samo za dvajcata politicari, tuku i za intelektualnoto nivo na nivnite poddrzuvaci.

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
На прво место
ВМРО-ДПМНЕ веднаш го возврати ударот
Рајс- Името не смее да биде пречка за НАТО
Нимиц- прво треба да се реши името