Број 2841  среда, 19 ноември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter

Денеска се садат 6 милиони дрвца

Заради поголема масовност, денот е прогласен за неработен и ќе се одработи в сабота, 22 ноември

На сто локации низ целата земја денеска ќе се организира акцијата „Денот на дрвото – засади ја својата иднина“. Планирано е да бидат посадени 6 милиони садници, а заради поголема масовност, денот е прогласен за неработен и ќе се одработи в сабота, 22 ноември.

Акцијата се спроведува на граѓанската иницијатива на неколкумина познати личности, меѓу кои и оперскиот пејач Борис Трајанов, со поддршка на Владата, која ги обезбедува садниците.

Во акцијата ќе се вклучат и 1.800 припадници на АРМ кои ќе засадат околу 200.000 млади стебла. Засадувањето првпат беше организирано во март годинава, кога беа посадени 2 милиона садници, а организаторите најавуваат и трето продолжение во март следната година во сите балкански земји.

Спроти денешната акција, премиерот Никола Груевски и членовите на Владата вчера во близина на Споменикот на ослободителите на градот засадија дрвца, а спикерот Трајко Велјановски садеше пред зградата на Собранието. Во кругот на Католичката црква во Скопје дрвца засадија и претставници на Македонската православна црква, Римокатоличката, Евангелистичко-протестантската и Еврејската заедница. (С.Н.)


#
Статијата е прочитана 866 пати.

Испрати коментар

Од: Itar Pejo
Датум: 19.11.2008 00:46:25
Gledam covekov na slikava si ja stavil crvenata pionerska marama. Se nadevam deka postarite ce ni gi zapeat udarnickite pesni. Eh, nostalgija. I blagodarime na vladata sto ne podseti na vremeto koga ubavo se ziveese.
Од: mite
Датум: 19.11.2008 00:52:58
koj e toj ekspert shto dava naredba na ovaa ladno i vrnezlivo vreme da se posaduva drvca. ako e gruevski toj ekspert togas treba da mu prostime bidejki covekot voopsto ne znae shto se slucuva so mkd.aj da mu prostime
Од: Кичево
Датум: 19.11.2008 01:06:16
Значи ЈП„Македонски шуми“ повеке не ангажира од тие сиромавите жени што пошумуваат...сега им е зедоа работата луѓе како нашите славни пеачи..Сакајки да направат познатите личности добро дело,исто и граѓаните,тие им прават лошо на сиромавите садачки на борчиња...бидејки постои фонд мислам дека Европа го дава за пошумување...каде одат тие пари,Господ знае...или знае и некој друг...баш ке прашам некој шумарски инг.инаку знам дека повеке семејства живееја од тоа пошумување...се работи за поголеми суми,ако на пошумувачите им се плакаше порано по 3оо денари,сега незнам....срамно да им се зема работата.а ако сакате пред згради садете и дворови...планините остајте ги,секаде продраа срамотилаци...Позз. до утрински
Од: ljupco,bitola
Датум: 19.11.2008 07:00:29
А бе џабе садат,пироманите од сдсм пак ќе палат. Не можат да посадат толку колку што овие можат да изгорат.Од сега се спремаат.
Од: Objektiven
Датум: 19.11.2008 08:57:18
DO Ljupco, Bitola i Macedon. Sekoj den vi gi citam komentarite veke pocnav i da se nerviram. Mnogu ste nerealni izgleda ste na plateniot spisok na DPMNE pa tolku strasno i pozitivno pisuvate za niv, a gi kritikuvate site ostanati. Demek site odluki na DPMNE se pravi, kritikite do vladata se sekogas nerealni za vas. Imajte si vie benefit od DPMNE, gledajte si gi vasite mali interesi, no ne pravite marketing kampanja na DPMNE od komentarive. Dosadni ste veke, zemajte si pari i kutete si, nie ostanatite ke si stavime rozovi naocari i se ke ni bide rozovo. Da bea DPMNE celo vreme vo pravo kako sto velite vie, dosega ke bese se super-a vistinata e deka Makedonija dosega ne bila vo pokatastofalna situacija. Pak ke kazam dosadni ste
Од: Stojan Gruevski
Датум: 19.11.2008 08:58:33
Citajki go komentarot na Ljupco od Bitola,a nekoi negovi poranesni komentari mi stana jasen profilot na lugeto od opkruzuvanjeto na Vanco Mihajlov koi ubile poveke iljadi Makedonci clenovi na "levata" VMRO. Sreka e izgleda sto denes postoi Internet pa sekoj moze svoite frustracii da si gi iskaze preku nego, inaku ...???
Од: ќутук
Датум: 19.11.2008 09:00:16
А бе не се дрвата во прашање, провизијата од Бугарија е, а вие трчајте по дождот да му го дигнете рејтингот на Груевски. И така половина од садниците се исушени.
Од: Amazonska djungla
Датум: 19.11.2008 09:52:39
Ako prodolzime so ovaj preporod i posumuvanja, imame sansa za nekolku godini da staneme posumeni kako Amazonija.A za Kajmani, krokodili i divi zivotni ne treba da se grizime i da uvozuvame , vece gi imame dovolnonamnozeni kaj nas za vreme na ovaa beskrajna tranzicija. Ajde napred voAmazonija!!!
Од: Jane
Датум: 19.11.2008 12:50:33
Kako simpatizer na opozicijata, deneska vo bavca isekov edno drvo. Za inat.
Од: ДимоАго
Датум: 19.11.2008 13:30:25
Овој пат навистина претера Љупчо од Битола со својот коментар.СДСМ нема попаметна работа во животот па ќе ги пали засадените дрвца.Се гледа од кои луѓе излегуваат вакви цинични идеи и станува јасно за каков профил на човек се работи,или е добро платен од владата или треба да му се провери коефицентот на интелегенција.Самата акција ја подржувам,мислам дека е една од ретките добри работи на оваа влада но ќе мора да се поправат грешките од претходното пошумување да не излезе на крајот само фрлање пари и политички маркетинг.
Од: Голема лага
Датум: 19.11.2008 17:22:28
Што знаат деца колку е 6 милиони дрвца?

Најди! во Утрински
Насловна
��ретходен број
Гамбит во Хаг
Експертите контра Бесими - кризата нема да ни донесе инвестиции
Зденко
„Утрински весник“ во Северен Кипар
Тужба што носи многу ризици
Хазардери во Црквата
Вербатим
Берзата пак вртоглаво паѓа
Сорос профитира на берзите и покрај кризата
Мики Маус слави 80 години
„Повеќето од четирите“
Измешани реакции во Брисел
Црвенковски- Пат со многу неизвесност
Хаосот со лековите ќе се решава со реклами и со „хроничен рецепт“
5 до 12
Карикатура
Гасната турбина остана кај Дојран
Њујоршкиот професор Томас Френк е главен консултант
Нимиц очекува да продолжат преговорите