Број 3046  понеделник, 27 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Хроника

Годинава многу повеќе сообраќајки со жртви од лани

Бројот на сообраќајни несреќи во првите шест месеци од годинава е зголемен во однос на лани. Според статистиката на МВР, од почетокот на годинава се случиле 1.895 сообраќајки во кои загинале 61 лице, а биле повредени 2.873 лица. Бројот на сообраќајните несреќи во однос на лани е зголемен за 11,7 отсто, при што расте и бројот на загинати лица за 8,9 проценти, додека зголемување од 10,7 отсто се забележува и во однос на повредите со кои лицата се здобиле со несреќите.

Најмногу сообраќајки имало во населените места, а најчесто се случувале меѓусебните судири на возила во движење, удари на возила во пешаци, излетување на возила од пат или, пак, возилата удирале во објекти крај патот.

Според полициската статистика, мај е најкобен месец за сообраќајните несреќи. Најлоши денови за возачите се вторник и петок, кога се случиле најголем дел од несреќите. „Најмногу незгоди се случуваат попладне (780), а најмалку ноќе (289)“, велат во МВР.

Најчеста причина за незгодите со жртви било пребрзото возење, непочитување првенство на минување, непрописно свртување, недржење прописна страна, непрописно престигнување и управување под дејство на алкохол. Во сообраќајните незгоди меѓу настраданите предничат возачите на патнички возила, од кои 13 загинале и 827 се повредени. Во првата половина од 2009 година, загинале 23 пешаци, додека 443 биле повредени. (Х.Р.)


Статијата е прочитана 636 пати.

Испрати коментар

Од: prof.Viktor Filipov
Датум: 27.07.2009 00:34:27
Za da se spreci ovaa tendencija potrebna e promena na zakonot za bezbednost vo soobrakajot so toa sto licata sto se vozac pocetnik treba da dobijat ogranicuvanja na dvizenjeto vo popladnevnite casovi koga frekfencijata na vozila e mnogu golema, bukvalno site se na uluca koj od rabota koj na rabota, koj od pazar itn., a ne tie ogranicuvanja da bidat vo noknite casovi koga frekfencijata e dosta namalena vo Skopje , a vo ostanatite gradovi niz zemjava i voopsto nema vozili vistinski pustos.Se razbira treba i nekoi drugi nedoslednosti da se otstranat i samo taka ke bide bezbedno na patistata.
Од: Vozac
Датум: 27.07.2009 13:11:19
Po se izgleda apelite za sovesno vozenje ne vazat kaj nas. Kameri treba da se postavat nasekade ne samo na semaforite. A sto e najvazno za sekoj napraven prekrsok treba i da se kaznat a ne ako imas prijatel ke se skine kaznata i toj utre istoto ke go napravi. Zakonite ne vazat od drugata strana na Vardar, tumu e isto kako da vozis vo Turcija, duri i poloso.

Најди! во Утрински
Хроника
Љубоморен Македонец со спреј и' се одмаздил на Словенка
Шестгодишната Ангела како да пропадна в земја
Побегнал осуденик од тетовскиот затвор
Полицаец загина во сообраќајна несреќа
Скопјанец загина од струен удар
Девојка прободена со нож во женска тепачка
Македонец ја избегнал несреќата во Хрватска