Брoj 2814  петок, 17 октомври 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter

Црквата ги доби плажите во Градиште

МПЦ не открива како во иднина ќе стопанисува со имотот на охридското крајбрежје

Катица Чангова

Плажите во Градиште, една од најатрактивните локации на брегот на Охридското Езеро, ги доби Црквата, потврдија за „Утрински весник“ извори од МПЦ. Во сопственост на црквата „Света Богородица“ од Пештани, која е дел од Дебарско-кичевската епархија, се вратени четири парцели од 6.500 квадратни метри.

За ова барање од денационализацијата позитивна одлука донела посебната Првостепена комисија при Министерството за финансии, која се занимава исклучиво со предмети што се однесуваат за верските заедници.

Веста за враќање на првите квадрати национализиран имот во Градиште за кој се борат половина селани од Пештани вчера ја потврди и митрополитот Тимотеј.

„Плажите во Градиште се наши. Ги добивме пред почетокот на летната сезона“, кусо одговори владиката на Дебарско-кичевската епархија Тимотеј. Црквата не открива како во иднина ќе стопанисува со имотот во Градиште.

Радоста дека нешто се придвижи во заглавената денационализација на Градиште вчера не ја криеја ниту претставниците од Здружението за враќање на одземените имоти од Пештани. Оттаму информираат дека Црквата со правосилно решение добила во владение три плажи, ресторанот и шанковите со кои работеле закупци, како што е, на пример, „Скопско екстра“.

Пештанци се оптимисти дека државата ќе има добра волја да постапи на истиот начин и со другите сопственици на Градиште, чии предмети цели осум години патуваат низ лавиринтите на институциите.

„Во различни фази се предметите на пештанци. Тие очекуваат да ја вратат сопственоста на 32 парцели, односно на имот од 150.000 квадратни метри. За осум парцели 36 семејства добија првостепени решенија. Меѓутоа, Правобранителството се жалеше, па постапката отиде пред Управниот суд, кој пак реши да ги врати барањата повторно кај Првостепената охридска комисија“, ни изјави вчера Ѓорѓи Танески, претседател на Здружението за враќање на одземените имоти од Пештани.

Тој се надева дека Комисијата надлежна за Охрид ќе мора да се изјасни многу брзо по предметите затоа што повисоките инстанции веќе ја признале сопственоста. „Време е да престане вртењето во маѓепсан круг и бескрајните бумеранг-игри. Случајот со Црквата е решен, истото тоа го очекуваме и ние“, нагласува Танески.

Со Градиште, велат пештанци, бесправно стопанисуваат закупци откако го добија про��торот со приватизацијата на туристичката фирма „Инекс Горица“.

За сопственоста на атрактивниот камп „Градиште“ во близина на Охрид ќе решава Стразбур. Четири семејства од Пештани, незадоволни од решенијата на правосудните институции во Македонија за предмет од денационализацијата што се однесува на осум локации во автокампот „Градиште“, се пожалија кај Меѓународниот суд за човекови права. Тие се цврсто убедени дека правдата е на нивна страна и дека за половина година Стразбур ќе ги реши нивните барања откако претходно добија потврда дека нивниот предмет е архивиран и влезен во процедура.


Статијата е прочитана 2795 пати.

Испрати коментар

Од: ljupco,bitola
Датум: 17.10.2008 05:19:33
Se znae kako crkvata stopanisuva - ke go dade imotot na nekoj "biznismen" za djabe. Veke videno.
Од: struzanecamerikanec
Датум: 17.10.2008 05:23:08
mnogu dobro taka itrebase,sega na red e iohridskata carsiya okolu 30 tina dukani im pripagaat na yaya pasina jamiya,otsekogas bile negovi i otuka se dobivale paricni sredstva da se podrzuva gamijata.isto taka vo struga treba da se vratat zemjata sto bese odzemena so zeleniot plan ziveam vo usa veke 9godini probav proslata godina da sija vratam zemjata(togas razbrav)mi rekoa deka bilo kasno .so takvi administrativni sopki nema da mozat dame zaprat ,ke odam duri do evropskiot sud ili ke pokrenam postapka ovde vo usa, pa ke vidime
Од: dragan
Датум: 17.10.2008 06:23:33
odlicna rabota , vraten imot na crkva , sega popovite ce bidat uste pogolemi biznismeni, imaat cenovnik skoro vo site crkvi , koe kolku cini , a drzavta za niv ne vazi , nemaat ocit na parite. Vo Avstralija se tepaat koj da go zeme kolacot. crkva i biznis , glupa rabota , i tie bila za makedonskiot narod.
Од: Стопанственик
Датум: 17.10.2008 08:07:26
Се знае како ќе стопанисува. Исто како со објектите на Струшката страна. „Бизнис на вмровски начин“. Среќа е, во овој случај, што и тука нема уметнички слики, како оние од Коџоман, во хотелот Бисер.
Од: mene
Датум: 17.10.2008 09:45:53
Dobro luge, pa dali se vie normalni? Imot na crkva?!!! Dobredojdovme vo sreden vek! I Grcija pravi vakvi raboti i tamu e golem skandal, a nasite, da ne bidat podole, istoto go napravija! Namesto da si gi drzime pridobivkite od edno otvoreno, svetovno opstestvo, ine izgleda se treba da izziveeme nanazad!
Од: Трпе
Датум: 17.10.2008 10:19:50
Сигурно владиците ке градат нудистички плажи.А дел од поповите ке стануват бизнисмени,ке отварат локали(кафичи и дискотеки).
Од: Saso
Датум: 17.10.2008 11:00:54
VMRO-vskite biznisi preku MPC ne se nekoja novost, tuku kontinuitet. Za vozvrat, pogledajte kakvi sve besni koli vozat vladicive, pa sve ke vi bide jasno. Vakov crkoven kler so "cacko" na celo e apsurdno neprifatliv i sprotiven na hristijanstvoto vo celost . Zali boze za vernicive ...
Од: goran
Датум: 17.10.2008 12:40:18
Ние самите гледаме каква ни е црквата па замислете сто мислат тие од надвор, теско на нас со вакви БИЗНИСМЕНСКИ ВЛАДИЦИ каде ли ќе не водат .Господ да ни е на помош и на нас и на НИВ.
Од: g.g.Stefan
Датум: 17.10.2008 15:02:26
Plazite se "nasi".....kakov e toj recnik na Timotej...sto e tuka hristijanski,pa MPC stanuva najprofitabilnata firma vo Makedonija,kako e mozno,pred dve sedmici priredija na javnosta vistinsko auto-shou,stopanisuvaat so atraktivni lokacii,pravat extra profit,dobivaat denacionalizacii,pa do kade ke odi ova,zarem toa e pastirski,hristijanski...MPC javno ja stava na test svojata skromnost i svojot hristijanski identitet
Од: jas
Датум: 17.10.2008 23:47:50
BRUKA(a ne terate i ubeduvate deka decata treba da ucat veronauka)SRAMOTA

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Насловна
Дефицит на стратегии за трговскиот дефицит
Џез-фестивалот немал ниски удари од политиката
Црвенковски и Груевски пак ќе се договараат за предлогот на Нимиц
Непресушна тага по Тоше
Зденко
Претходен број
Кога се' ќе се собере, пораз ќе остане
ЕУ повика на светски самит за кризата
Кој повеќе ќе промаши
Нова тактика на талибанските борци
Абрамович ќе гради монденска туристичка населба во Љубаништа?
Чекаме воз без возен ред
Булшит
Неизвесна иднината за 3.500 работници во металургијата
Verbatim