Брoj 2741  сабота, 19 јули 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Фељтон
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Време
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Култура

„Локум фест“ викендов во Битола

Во Старата битолска чаршија викендов ќе се одржи манифестацијата „Локум фест“, која подрзабира спој на музиката и традицијата. Програмата ќе ја исполнат концертите на групите „Бјонко-Копенхаген“ од Данска, која ја негува македонската чалгиска музика и на „Чалгија саунд систем“ од Македонија, а кои ќе настапат вечерва, како и неделниот настап на етно-групата „Баклава“ .

„Бјонко-Копенхаген“ во Данска музицираат две децении, а инспирација за чалгиската музика им се делата на познатиот кларинетист Тале Огненовски.

Годинава на „Локумфест“ ќе се одржи и изложба на старини, а организаторите најавуваат формирање на асоцијација на старите чаршии од Битола, Скопје, Охрид, Белград, Сараево, Валона и Софија. (К.Р.)


Статијата е прочитана 156 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Култура
Негативците се поголем предизвик
Изведба на современиот балет „Гранд ефект“
Претставата „Варијации- Диви патки“ во Велес
Македонски филмови и видеа во Сиетл
Мелбурчани воодушевени од Симон Трпчески
Јане Чаловски со „Нацрт план“ на „Манифеста 7“
Концерт на дуо од Франција и премиера на „Дундо Марое“ на „Охридско лето“
Меѓународен перформанс „Ден од животот“ во Скопје
„Фонетика“ - нов фестивал за електронска музика