Број 3047  вторник, 28 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Писма

Општина за пример

Александар Трајков, Kавадарци

Општина Кавадарци и нејзините граѓани се меѓу ретките во РМ каде што на многу сериозен и траен начин е решено прашањето на поставување споменици на градскиот плоштад.

Имено, уште пред 52 години на градскиот плоштад е поставен споменик на паднати борци со едноставен натпис „За слободата на својот народ“. Независно што Општина Кавадарци беше град во тогашната СФРЈ и град во Народна Република Македонија, значи, независно од тогашното политичко уредување, ниту во еден момент водечките личности и граѓаните не помислија да прават некаков маркетинг или посебно да величат некој дел од историјата на овој град или државата каде што припаѓа. Ниту, пак, помислувале преку тој споменик да ги овековечат жртвите и хероите само и исклучително од НОБ. Напротив, таа универзална порака го издржа тестот на времето и денес ги одвраќа сите кои би се осмелиле да поведат некакви иницијативи за менување или за додавање на други спомен-обележја или споменици за дневно-политички потреби.


#
Статијата е прочитана 621 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Писма
Срамежливо отворање кон неврзаните