Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп Саботен магазин
Саботен магазин
09.11.2012, 18:07

Смени го каналот

Ергенлак - пашалак, па МЕНСА-шоу

Јасминка Павловска

„Никој не е задоволен од своето богатство, ниту незадоволен од својата памет“ - Антоанет Дезилиер, француска писателка


„Луд е само оној чија лудост не се совпаѓа со лудилото на мнозинството“

- Семјуел Бекет, ирски драмски писател


„Неволјата со овој свет е таа што глупавите се толку сигурни, а паметните полни со сомневања“ - Бертранд Расел - филозоф и политиколог


„Секоја интелигентна будала може работите да ги направи поголеми, покомплексни и понасилни. Но, потребен е допир на гениј и многу храброст за нештата да тргнат во спротивна насока“.

- Алберт Ајнштајн, физичар


„Сакам да ги ставам натпросечно интелигентните лица во земјава во функција на државата. Тие ќе даваат предлози, а јас на крајот ќе направам избор“ - „тонч“ од Никола Тодоров, министер за здравство на МакедонијаГледањето телевизија изминатата недела за некого можеби беше фрустрирачко, за друг инспиративно, за некој трет депресивно, но, се чини, сите пред телевизорите завршивме со навреда на интелигенција, или пофалба на лудоста. Или едноставно, сите грижи да ги удрите на веселба, па наместо да се ангажирате за докажување на сопствената интелигенција, да откриете што заклучиле некои веќе докажано интелигентни луѓе. Се' во зависност од личната перцепција на огласот за советници на министерот за здравство, Никола Тодоров, кој патем не беше толку транспарентен, па да го открие своето „ај кју“. Ако не сте меѓу оние скромни Македонци на кои МЕНСА им потврдила дека имаат измерено интелигенција со ај кју (IQ) поголемо од 140, имате можност да изберете како да се чувствувате кога министерот вели: „Сакам да ги ставам натпросечно интелигентните лица во земјава во функција на државата. Тие ќе даваат предлози, а јас на крајот ќе направам избор“. Бидејќи е природно чувството за секој со малку самопочит да не биде задоволен од своето богатство, ниту незадоволен од својата памет, голема е веројатноста дека најголемиот број Македонци огласот на министерот го доживеале како предизвик, во кој единствената пречка им се само формалностите за тестирање во МЕНСА. И можеби тоа што министерот не нуди некое богатство за нивните советодавни услуги...

Во секој случај, огласот предизвика одамна невидена забава во сите дебатни и информативни емисии на телевизиите, што барем оваа недела не се почувствува недостатокот од забавни програми во македонскиот етер. А министерот Тодоров со својата популарност ги надмина границите на болничките кулоари, гневот на „белите мантили“ што му се закануваат со штрајк, македонскиот информативен простор, па се прослави и на агенции како што е Асошиетед прес и други регионални интернет-портали. За тоа беше награден со ексклузивно гостување на Сител 3, во трансферираниот „Јади бурек“ кај Јанко.

Таква среќа не го послужи адвокатот Ванчо Шехтански, лидер на ТМОРО, државен локално управен инспектор и предлагач на данок за „ергенлак - пашалак“. А не дека неговиот предлог не беше доволно забавен за да заслужи гостување во „Јади бурек“, ако веќе не стигна да влезе во разгледување и собраниска процедура. Меѓу другото, и затоа што предлогот предизвика национално обединување во неговото одбивање. Прво го одбија сите партии, па во отворените контактни програми на телевизиите предизвика масовен потсмев и гнев, од една страна, но и правдање на немажените и неженетите зошто не го сториле тоа во рокот предвиден според предлогот на Шехтански (30 години за жени и 35 за мажи), а наводно преземен од некој даночен законик на некоја европска држава. Овој ергенско-казнен предлог-закон на Шехтански, од трета страна, откри уште еден феномен на македонскиот менталитет - потреба на луѓето да се правдаат пред предрасудите на општеството за нивниот личен избор, или проблем (сеедно)! Па темата која во нормални услови би била за „релаксирање на односите“, создаде тензично расположение кое го релаксираше на крајот огласот за проверка на народната интелигенција.

Дали и понатаму проблемот ни е што пребрзо старееме, а предоцна стануваме мудри?


Статијата е прочитана 2698 пати.

Испрати коментарАjнштаjне! Пукни!
Музите на Хичкок и денес икони на стилот
Француски бакнежи од Елисејската палата
Кисело-весело за сите времиња
Може ли „шанел 5“ по 91 година да биде забранет?
Гласајте за МАРС!Marko, 10.11.2012 00:30:16
Abe ako za sluzbenici treba IQ 140, za ministri bi trebalo barem 200 :))) Eeeh, Nikola, Nikola, sto mislis za konkurs za ministri (Nikola Gruevski e vo prasanje). Sirotiot minister, nekonzistenten pristap e vo prasanje, da ne kazam nekonzistenten um. Za zal, koj moze da spori za konzistentnosta, nekonzisteniot minister? Kolkavo IQ ima sirotiot toj koga negovoto IQ ne mu zvoni za uzbuna za konzistentnosta na baranjeto za IQ na obicnite no comission sluzbenici :)))
Birin, 10.11.2012 09:40:27
Mozebi za nas vo Makedonija neslikovita e onaa mudra izreka na Rasel: Nevolja so ovaj svet e taa sto glupavite se tolku sigurni , a pametnite se polni so somnevanja.A i sto bi pravel svetot bez ludosti i glupost? Bi bil sumoren i dosaden.
Mark, 10.11.2012 10:47:54
Veke bese kazano - covek sto vo svoeto CV do stanuvanje minister moze da napise samo ,,vezbav kung-fu,, ili taka nesto - moze da predlozi vakva budalastina! No drugo e poopasno - istiot e ocigladno milenik na Dragiot Lider pa duri se spomnuva i kako iden minister na policija! Negativna selekcija par ekselans sto samo potvrduva deka bratucedite na sekoe nivo instaliraat marioneti i vladeat kako sultanska familija!!
Jovan-Pestani, 10.11.2012 11:09:35
Edinstvenata rabota sto bi mozele vrvno da ja rabotat dvajcata e da prodavaat biseri vo ohridskata carsija.Tesko na izrabotuvacite na biseri vo Ohrid......uste potesko na ovaa siromasna drzava so vakvi......
kumanovac, 11.11.2012 19:27:46
Najposle eve shansa da se vrboti i nekoj od opozicija.Takvi kandidati so baraniot koeficient na intelegencija ne postoi vo redovite na vmro drpmne,bidejki tie se site ispod 100 ili potochno prema brojot na chevlite.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  
Што прават
 


Site Meter


Време
Скопје, 8°C

Облачно

Среда
Обилни врнежи
Макс: 13°C, Мин: 4°C

Четврток
Локални грмотевици
Макс: 14°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова совладетелка (1)
Жените на Тито
Настани
(ВИДЕО) Две жртви во железничка несреќа во Црна Гора
Несреќата се случила вчера попладне, кога воз налетал на железничка градежна машина, која била поставена во тунел на пру...
Светски ден на борба против дијабетесот
Меѓународната федерација за дијабатес проценува дека 366 милиони луѓе во светот имаат дијабетес, а бројот на заболени&nb...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |