Брoj 2737  вторник, 15 јули 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Време
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Политика

Ладен политички „француски сендвич“ за Македонија

Со Франција не добивме пријател во ЕУ, но официјално, билатералните односи се добри и не смеат да се нарушат

Тамара Грнчароска

Дневниот ред на Франција во идните шест месеци од нејзиното претседавање со Европската унија не ја вбројува Македонија во своите приоритети. За разлика од словенечкото претседавање, француското ја спушти „топката“ за регионот, оставајќи меѓупростор за нашата земја да се преиспита дали воопшто и каква поддршка ни е потребна од друга земја за да стигнеме до целта наречена членство. Словенечкото претседавање покажа дека и најголемата поддршка однадвор тешко се реализира доколку не се поддржи однатре, но уште потешко се реализира кога и однадвор поддршката секнува.

Таков е случајот со Франција чијашто европска политика не е насочена кон Балканот, а со тоа и кон нашата земја. Ако на тоа се надоврзе и историската наклонетост на француската политика спрема Грција и Србија, особено ако се третираат ставовите на францускиот претседател Никола Саркози и на самитот на НАТО во Букурешт, каде што Франција отворено застана зад блокадата на Грција за приемот на Македонија, и потоа кога тој даваше изјави дека Атина е во право во спорот за името и додека ние сме страната која мора да попушти, станува се' појасно дека Македонија геополитички е ставена во „ладен француски сендвич“.

Сето тоа во изминативе неколку месеци предизвика степен на атнифранцуско чувство во Македонија, но без конкретни потези и реакции од официјалните претставници во земјава во таа насока. Во неформалните разговори сите изјавуваат дека се свесни оти со Франција не добивме пријател во ЕУ, но официјално, билатералните односи на политичко ниво меѓу двете земји се добри и не смеат да се нарушат.

Знаејќи дека дипломатијата не се води од чувства, туку од интереси, во случајот на Франција, досегашното наше молчење на „испадите“ на Саркози може да се протолкува како мудра одлука да не се продлабочува францускиот негативниот став спрема македонското прашање, особено ако се знае дека токму од Франција, како претседавач со ЕУ до крајот на годинава, зависи дали темата: датум за преговори со ЕУ ќе се постави на дневен ред на Советот на Европската унија.

Во Министерството за надворешни работи (МНР) се свесни дека средбата на Советот ја подготвува земјата-претседавач со Унијата и оти „од Франција зависи дали нашето прашање ќе се најде на дневниот ред“. Сепак, оттаму се оптимисти дека Франција ќе ги испочитува препораките на јунскиот самит на ЕУ, на кој беше препорачано министерскиот совет на ЕУ до крајот на годинава да донесе одлука за датум за почеток на пристапни преговори со нашата земја. Од Министерството, иако не сакаа да го коментираат прашањето каква стратегија ќе примени во поглед на францускиот став спрема нашата земја, велат дека повеќето од работите, во поглед на ЕУ, зависат од нас самите.

„Позитивен извештај на Европската комисија наесен е клучен за нашето пристапување и добивање датум за преговори. Најбитно за нас е да ги завршиме обврските што се поставени пред нас - подобрување на перформансите, на законодавството, на севкупниот животен стандард - за да не им оставиме простор за аргументи да не' закочат“, изјавија високи дипломатски извори од МНР за „Утрински весник“, кои сакаа да останат анонимни. Во Министерството се свесни за „заканата“ што доаѓа од Франција како отворен поддржувач на грчките ставови. „Тоа е една од можностите и не знаеме дали некој би можел да ја исклучи, како можност, одлуката на Франција да не' попречи во ЕУ поради Грција“, велат од МНР, но се надеваат и очекуваат „нашите ангажмани соодветно да бидат валоризирани за време на француското претседавање“. „Очекуваме она што ќе го исполниме да биде соодветно наградено и во поглед на датумот за преговори и во поглед на либерализацијата на визниот режим“, велат оттаму. Како држава, наведуваат во МНР, првично сме фокусирани на она што го работиме и постигнуваме да го пренесеме надвор, во сите европски престолнини и тоа на поинтензивен и поагресивен начин.

Поранешниот министер за надворешни работи, Слободан Чашуле, за „француското прашање“, пак, вели дека уште во времето на Франсоа Митеран француската политика застана отворено зад Грција. „Саркози тоа сега само го прави бонвивански и Грција само ја злоупотребува таа поддршка“, ни изјави Чашуле. Според него, проблемот не е во Саркози и во Грција, туку ние самите треба да си ги решиме проблемите.

Неговите ставови се слични со оние на МНР во поглед на исполнување на обврските за членство во ЕУ, визави Франција. „Не треба да се занимаваме со Франција, бидејќи ние во ЕУ не одиме да станеме членка формално, туку да ја завршиме работата и да го исполниме она што се бара од нас. Ние треба да го направиме тоа без оглед дали некој не' спречува или не во Унијата. Ние треба да престанеме да се грижиме кој претседава со ЕУ и за сопствените недоследности да не се бара вина кај другите, туку кај себе“, вели Чашуле.

За билатералните односи со Франција, Чашуле одговара со критика на сметка на актуелната политиката на македонска дипломатија. „Имавме одлични односи со Париз. Со Законот за надворешни работи и со промените со кои почнаа да се испраќаат кариерни дипломати таму ние престанавме да комуницираме со Франција“, вели Чашуле. „Можеби луѓето кои се испраќаат таму се професионалци, но тие не комуницираат со властите, тие таму само технички ги пополнуваат местата“, вели Чашуле, кој смета дека како амбасадори треба да се испраќаат имиња кои претставуваат нешто во ова општество.

Еден од таквите релевантни личности кои сме ги имале како амбасадори, а денес ги немаме, според Чашуле, е и поранешниот амбасадор во Париз, Јордан Плевнеш. За Плевнеш, пак, Македонија има традиција на културна дипломатија и тоа треба да продолжи. „Нашата култура го изразува револтот во однос на меѓународниот статус на нашата земја, а честопати тој револт добива и форма на гнев по повод голем број политички прашања“, вели Плевнеш. За изјавите на Саркози тој со краток коментар: „На некој начин тој се определува за грчката страна во спорот за името Македонија, но изјавите не се достоинствени за историјата на француската дипломатија, поточно, трета земја не треба да зазема страна во еден билатерален спор, што е концепт и на меѓународното право“. Сепак, според Плевнеш, не би требало од изјавите на Саркози да се извлекуваат заклучоци дека целокупната француска политичка слика е рефлексија на „феноменот Саркози“.

Застапувајќи ја културната дипломатија за „битката за Македонија“, Плевнеш вели дека „тоа е прашање на една долга, маратонска битка, која можеби ќе потрае доста време и тоа што денес би можела да го направи културната дипломатија, со помош на нашите познати уметници во светот, е да ја биеме нашата битка како што го прават тоа поголем број мали народи, како нас, во Европа“, додава тој.


Статијата е прочитана 1106 пати.

Испрати коментар

Од: Dolno Vodno
Датум: 15.07.2008 01:16:30
Pariz za Makedonija, od sekogas bil "tvrd orev",a sega stanuva uste potvrd. Vo prav e Gospodinot Casule, koga veli deka za toa najmnogu sme si vinovni i nie samite. Pariz mnoooogu dolgo ostana "prazen" od nasa stran,od poglem broj pricini; dali zatoa sto "nekoj " si go cuvase toa mesto za sebe ili pogresno mislevme deka,poveke ni e vazen nekoj drug "svetski prijarel",Makedonija deneska go izvlekuva debeliot kraj ,kako sto rece Casule, oti "sami sme si vinovni"! Bidejki ,diri i "relevantnite" lisnosti,iskreno kazano,bilo kolku da se "relevantni", najmnogu si napravija za samite sebe,za da si se osiguraat "za posle",sto se pokaza kako mnogu umno za nim, od onoa sto go gledame. Sekogas smetav deka eden diplomat trebe pokraj svoeto znaenje,da ima i ogromna ljubov prema zemjata sto ja prestavuva,pred ljubovra kon samiot sebe!! Za zal,rezultatite od "patriotizmot" se pokazaa deneska na proslavata na 14 Juli,na koja bese otsatna SAMO Makedonija, pomegju cela Evropa i Bosna i Kosovo..
Од: Горно Водно
Датум: 15.07.2008 01:48:13
Шачуле а и ти пријателу од долно Водно, можете само да јадете бурек (кај Јанко). Париз бил, е и ќе биде контра Вашингтон. И тоа е тоа !
Од: Predrag Terzioski
Датум: 15.07.2008 11:31:10
Od koga Casule stana relevanten za "Utrinski"? So sto istiot gi potkrepuva svojte tvrdenja za prekinata komunikacija? Koj se kriteriumite spored koj toj, odredena licnost proglasuva za relevantna ili nerelevantna? Ja molam redakcijata na "Utrinski"da ne objavuva mislenja na nerelevantni licnosti bez potrebna distanca.
Од: N.
Датум: 15.07.2008 11:32:02
Pariz kako nikogas do sega , so Pretsedatelot Sarkozi, mu se "lepi "na Bus i e vo imitiranje na amerikanskiot sistem, takareci vo sé; od zdravstvenite promleni do imitiranjeto na bracniot par Kenedi! Osven ..vo prasanjeto za Makedonja. na toa pole trebe poveke da raboti, kade mislam deka najmalku e napraveno,bidejki prasanjeto za Makedonija (nasata) ne e dobro poznata ,nikogas ne e prestaveno kako bi trebelo,kako toa sto go pravea drigite Jug. republiki. Malkuminata lobistite ,ne se so nisto pomognati vo nivnite potfati,ako ne i odmognati, bez reklamni materjali i moznosti, pa sami plivaat koj kako moze. A arogancijata na onie koi dovagjaat od Makedonija,i se na "zvucni politicki poloza"i kaj nas,ne se dobra reklama za podobruvanje na slikata na MK.!
Од: maak.
Датум: 15.07.2008 11:35:50
bravo za casule do koga ke barame dezuren krivec za se i sesto nikoj ne ni e kriv sami sme krivi,za izvestajot na esen sto ke bidesigurno negativen nee kriv srkozi zatoa sto toj ne gi organizirase izborite ,,DEMOKRATSKI"kade sto imase i zrtvi i uste 300 gkuposti ednas zasekogas treba da pogledneme sto nee vo red kaj nas a ne sekogasda barame vinovnici i neprijateli nadvor.
Од: Paris
Датум: 15.07.2008 11:58:45
Vcera na paradata po povod nacionalniot praznik prisustvuvaa oklu 40 sefovi na drzavi od Evropskata unija i zemjite na Mediteranot plus Ben Ki Mun. Bea i Berisa i Mesic i Silajdjic. Makedonij i golemoto bratce Srbija ne bea predstaveni. Crna dupka.

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Политика
Централата во Скопје ќе ги помирува раскараните штипски сдсмовци