Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
30.05.2012, 15:03

Црвенковски го повикa Груевски на ТВ дуелПретседателот на СДСМ очекувал премиерот да објасни зошто предлогот Република Македонија (Скопје) е подобар од предлогот на Нимиц од 2005

ФОТО: Петр Стојановски

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски денеска го повика премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на ТВ дуел за да ги соочат аргументите за се што било досега и за тоа кој каква иднина и нуди на државата.

- Да проговориме за се, буквално за се што било до сега, но што е уште поважно и за тоа кој каква иднина нуди за нашава земја, па народот нека гледа и сам нека заклучи кој е патриот, а кој е предавник, кој е одговорен, а кој неодговорен политичар, рече Црвенковски на прес-конференција во седиштето на партијата.

Тој истакна дека очекувал во текот на вчерашниот ден лидерот на ВМРО-ДПМНЕ да објасни пред јавноста зошто предлогот Република Македонија (Скопје) којшто го прифатиле пред Самитот на НАТО во Букурешт е подобар од предлогот на медијаторот Метју Нимиц од 2005 година со кој, како што рече, се зачувувало уставното име на државата.

За информациите објавени во некои медиуми дека следува кривична одговорност за издавање на државна тајна, Црвенковски истакна дека со тоа воопшто нема да го заплашат и замолчат, туку напротив дополнително ќе го мотивираат. - Имајќи предвид дека Вие први јавно почнавте да ја обелоденувате содржината на документот означен со државна тајна, со огромно задоволство би ја споделил кривичната одговорност со вас, рече Црвенковски.

Потврди дека документот што го презентираше во телевизиска емисија го доставил до новинарот со кого го водел интервјуто, како и до новинарите кои пројавиле интерес за тоа на вчерашната прес-конференција.

- Документот којшто го поделивме е оргиналниот текст на англиски јазик доставен од медијаторот Метју Нимиц. Се друго што вчера се објавуваше, се пласираше, се текстови декриптирани од нашето Министерство за надворешни работи со разноразни печатарски грешки, рече Црвенковски.

Прашан зошто се враќаме во 2005 година, Црвенковски со одговор дека од страна на премиерот биле ставени во таква ситуација.

- Наместо да говориме што понатаму, што после Самитот на НАТО во Чикаго, каква стратегија да дефинираме во наредиот период, ние бевме ставени во ситуација од страна на премиерот да не враќа во 2005 година со цитирање на содржина од документ којшто одамна е ад-акта се со цел да ме обвини дека сум предавник, а тој патриот. Тоа не е точно и затоа треба да се соочиме пред македонската јавност, рече Црвенковски.


Статијата е прочитана 2219 пати.

Испрати коментарНиколиќ се заложи за прекин на судирите на Косово
Доживотна казна затвор за Мубарак
Охриѓанец се задоволувал пред малолетнички
Ципрас останува на грчките црвени линии
Петмина ранети во Косово
Иванов - Безбедносната состојба не е загрозена
Георгиевски не случајно тргна од Охрид
Нови тарифни постпејд-модели на „Т-мобиле"
Николиќ ја презеде должноста претседател на Србија
Јанкулоска - Во „Монструм“ испочитувани правилата на полициско однесување
Ставрески - 450 милиони евра за поддршка на економијата
Црвенковски и Жерновски разговараа за соработка
Груевски - Прифативме референдум, а не предлог за името
Либерализиран превозот на стока меѓу Македонија и Полска
Сарачини - Не очекував да нема понуди за купување на ОХИС
Денеска и утре локално невреме со пороен дожд, грмежи и ветер
До 15 јули ќе се знае судбината за тендерот на Чебрен и Галиште
Пратенички прашања во Собранието
Кумановец убиен во дворот на семејната куќа
Командант Бреза се бори за живот по тешка сообраќајка
ЕУ се надева на ирско „Да“ за фискалниот пакт
Најмалку седум луѓе загинаа во бомбашки напади во Багдад
Папандреу - Грција не е проблем
Светот го одбележува Денот против пушењето
Вооружен напаѓач убил петмина и се самоубил
(ФОТО) Велосипедистите излегоа на протест
Волерс - Исходот од самитот во Чикаго не е негативен резултат
Опозицијата за ребалансот - Ако е криза, нека биде криза за сите
Судот ги распраша сите обвинети за убиството во ГУЦ
Директор сексуално злоупотребувал ученици
Груевски - Црвенковски се издрибла самиот себе
Џулијан Асанж ќе и биде екстрадиран на Шведска
Избрани тројца обвинители за скопското јавно обвинителство
Седми Баскерфест во Скопје од 1 до 10 јуни
Чарлс Тејлор осуден на 50 години затвор
Анкета на ИПИС - ВМРО-ДПМНЕ со највисок рејтинг
Спречени терористички напади за време на Евросонг
Попоски - Македонија останува на патот кон НАТО и ЕУ
Мит Ромни кандидат на републиканците за претседател на САД
Уште 98 лица загинаа вчера во Сирија
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверестрамнодушен, 30.05.2012 16:11:52
Што мислите .Ке прифати??????Хе...Хе ....Хе....Да ама ако му ги напишат прашањата претходно!!!!????
Трпе, 30.05.2012 16:48:56
Ајде премиере соберете храброст за Тв дуел па вие сте власт.Доста се криевте позади Миленкович и Бурекчијата.Македонската јавност мора да дознае кое во право.Кој е поголем патриот и кој лаже и краде од сиромашкиот народ.
pile, 30.05.2012 16:57:35
Ako ne izleze na TV duel,liderot na SDSM treba veke da ja najavi sostavot na Ekspertskata Vlada vo senka, koja vo period od dve godini,po padot na Gruevski i familijata pokraj zatvoranje na sporot so imeto i deblokada na evroatlanskite integracii na zemjata.Prvo,Osloboduvanje od pritvor na politickite i drugi osomniceni.Ke izvrsi sustinski izmeni na Izborniot Zakonik i R.Makedonija bide edna izborna edinica, sosema nov model za glasanje so otvoreni izborni listi.A posebno sustinsko zapocnuvanje na borbata so korupcijata i organiziraniot kriminal vo izminatiot period.I da ne se plasat neranimajkovcite(pod neranimajkovci podrazbiram prekrsiteli na postoeckite Zakoni koi smisleno so kriminal od majka Makedonija ukradoa se sto bese na nivni dofat od 90-tite pa navamu), takvata Vlada ke predlozji Zakoni koi neranimajkovcite ke gi motivira sami da se prijavuvaat i da go otstapuvaat ukradenoto na fondovite za razvoj,kaznite znacitelno ke bidat namaleni, no KE BIDAT DOPRENI TOA SIGURNO.
ajde, 30.05.2012 17:07:28
Ajde da vidime. Bi sakala TV duel da vidam i slusnam.No...... toj fil ne e snimen!
Dragica-lapajkoska-Belchevska, 30.05.2012 17:22:38
Ajde Grujo,ako navistina si maz,odi na duel pa narodot neka oceni kojj e dobar,a koj los. Duri i jas sto znaes deka ne te sakam ako vo slucaj sum pogresila javno ce ti se izvinam,a ne da te kritikuvam na moeto radio vo Toronto,tuku ce se svrtam na tvoja strana. Pokazi se barem ovojpat deka si maz,a ne zena.
elena, 30.05.2012 17:26:44
Дуелот на Бранко заврши пред 10 месеци и тоа со тотална пропаст. Народот одлучи и одлучува 6 години по ред.
kumanovo, 30.05.2012 17:44:20
Gruevski nema druga rabota pa ke se duelizira so B.C. svasta , aj vidite me ziv sum
tripun, 30.05.2012 18:10:18
e brance,brance se odnesuvas kako davenik,veke ni samiot ne znaes sto pravis i sto zboruvas.Naj dobro bi ti bilo da se trgnes od politika i da gi pustis mladite sili na sdsm(ako postojat seuste) da popravat nesto od seto to, sto ti go rasipa.Vo sekoj slucaj imas dobra penzija zivi si normalno i ne go unistuvaj sdsm
evro-makedonec, 30.05.2012 18:45:36
Taka Brane, Gujo i vo sonot se plasi od tebe, so dva zbora ke mu ja zatnes muckata. Ne veruvam deka ke sobere hrabrost da se sooci so tebe. toj dokument trebase da go izvadis pred predvremenite izbori, dosega Gujo ke bese presuden od narodot na plostad Makedonija.
jimmy1, 30.05.2012 19:21:30
Ako toj dokument bil drzavna tajna kako mozi da se najde vo racete na Branko. Vo ovaj slucaj odgovornosta treba da e snosat Grujo i bargata zosto ne se sposobno da gi cuvaat drzavnite tajni. Na opozicijta i na novinarite toa im e rabota, da baraat nesto crno na belo za da e ocrnat nesposobnosta na vladata. Namesto da sednat dvete partii da rabotat za dobroto na drzavata i na graganite tie se prepukuvaat kako jatrvi, ali sekogas toa go zapocnuva Grujo, za sve obvinuva drug. Sekakvi dokumenti sto se vo vrska so naseto ustavno ime ne se nikakva drzavna tajna, za niv treba da znaat i graganite. Kako mozi da bide drzavna tajna koga vo toa vreme javno bese javeno koe ime go dal kumot. Ovie od VMRO samo so sudski prijavi se zakanuvaat, ama koga ke dojde vremeto tie da bidat sudeni kade ke se krijat, vo koja matna. Siromaskiot Grujo bil patriot. Ako e patriot neka gradi kaj nas a ne vo ceska, patriotite gradat vo svojata drzava, ali so cesni pari, onie sto gradat nadvor gradat so kradeni pari
Izlezi Grujo pravo na TV-duel!, 30.05.2012 20:15:35
Grujo e vo nogdaun, pa bega od TV-duel kako djavol od krst bidejki kako bivsh bokser svesten e deka toa ke bide klasichen nokaut. Duelot bil pred 10 meseci ??? Koj mizeren odgovor. Ednash da ispadne na TV-duel, nikogash povece nema da pobedi. Se koristi so lagi, prevari, navredi i intrigi, a na krajot izigrava nevinashce. Ako ne e taka, izlezi momche pravo na TV-duel, da te vidi narodot kolku tezish ili kolku lazesh. Narodot da ima realna osnova na koja bi donel ispravna odluka, a ne od zabluda. Ke mi bide sepak zal koga ke zagubi, napushten od site segashni podrzuvachi/sonchogledi. Se nadevam deka tokmu Brane ke go zashtiti od niv i nivnata pakos. Prokleto, pakosno i neverno e makedoncheto, gospodine premier. Zatoa, podgotvete se na vreme za ateriranje.
Od Branko od Strumica, 30.05.2012 20:34:44
Grujo pa ajde ednas ohrabri se i izlezi da te vidime so ke kazes. Ne samo toa tvoeto Jas davam otcet pred gragjanite Ajde ako si maz izlezi ednas na tv duel. Nemas muda so vikaaat srbite
od ostrijot, 30.05.2012 21:27:19
brane grujevski ke dojde na tv-duel samo ako mu dozvolis daima i sovetnici so sebe inace nema nisto od toa
feliks pak treba da crvenee od sram, 30.05.2012 22:13:43
Ajde macore daj svoj komentar bez da izleguvas od temata na natpisot.
od doma, 30.05.2012 23:03:20
Celta na VMROvcite e da go obezkurazat i trgnat B Crvenkovski od liderskata pozicija, a po toa da si recatzbogum sirilastijo dodeka narodot ne gi smeni ocilata.Vo toa mora da im se priznae, preku nivnata PR kukja,se apsolutno jaki,korisna zaVMRO, no ne i za narodot i makedonskata idnina. Vladata za ovoa trebe da bide svesna i da go promeni nacinot na dejstvuvanje ili uste podobro,da dade kolektivna ostavka. Branko i negovata partija toa go znaat kako i narodot koj ne pagja na PRot na VMROvcite i ke gi podrzuva( BC) od kogo bara i ocekuva, da ja ostvari svojata ideja i go ispolni dadeniot zbor; da go spasi narodot,da go povede po praviot pat, za pouspeshen zivot i za bez strav od utreshniot den.A, duelot sekako nema da se sluci.Da se bide sednat spritiv BC i debatirajki so nego, sekako ne ke da e lesno no bi bilo KORISNO za site nas. Onie koi se krstat vo nego ke svatat deka idolopoklonstvoto ne e od boga i za biga. Taka ke ni se otvorat ocite, za da ne glasae uste ednas pogreshno.
nas, 30.05.2012 23:08:38
Sto li kje dokazuva B.C. se e videno od nego, osven ako ne stanal navistina Makedonec, a ne Drzavnik ili Lider i site onie glupavi izreki sto gi nametnuvaat grcija, EU i NATO kako drugo ime za Predavnik , Kodos ...
Agilen (selektivno) drzaven javen obvinitel, 31.05.2012 00:01:17
Имајќи предвид дека Вие први јавно почнавте да ја обелоденувате содржината на документот означен со државна тајна, со огромно задоволство би ја споделил кривичната одговорност со вас, рече Црвенковски. Dali poslusnikot Svrgovski znae sto e toa javno slusnat glas ? Zosto go zanemaril iskazot na Gruevski kako Premier koga gi iznel javno podatocite od dokument sto samiot go oznacuva sega kako drzavna tajna? Ili nema da bide takov koga ke se sfati negovata uloga dekae prv sto ja obelodenil? Ili mislite deka Crvenkovski e tolku neznajko kako nego pa ke se izdribluvasamiot kako sto toa go izjavi Gruevski vo negoviot prepoznatliv stil na portarsko doobjasnuvanje so dosadno povtoruvanite kvalifikativi i licni navredi za politickiot protivnik (za nego neprijatel)kako manipulacii,lagi, potocno se za sto toj samiot e personifikacija.Zar nema pogolem dokaz za prizemnite metodi i kriminali so koi se posluzija i vo ovoj slucaj falsifikuvajkji i secejkji,lepejkji delovi od dokumentot.Deja vu.
laste, 31.05.2012 00:32:06
FK Bistrica go predizvikuva Chelsse na megdan.Ovoj predizvik e dolgo vreme planiran od upravata na CK na FK Bistrice pred selska koperacija uz pivo i narezak bate.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИ

  


Site Meter


Време
Скопје, 24°C

Ведро

Сабота
Сончево
Макс: 27°C, Мин: 13°C

Недела
Сончево
Макс: 31°C, Мин: 14°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен Магазин |