Брoj 2814  петок, 17 октомври 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter

Без ракавици

Булшит

 Јосиф Ќурчиев

Лажгото и оној што ја зборува вистината се во иста игра. Булшитерот ги игнорира и едното и другото. Тој и' е поголем непријател на вистината отколку на лагата

Веројатно ниту авторот на малата по формат студија под наслов „Булшит“, Хари Г. Франкфурт, не се надевал дека содржината ќе наиде на таков одѕив, на каков што наиде. Јас не знам дали кај нас воопшто има информација за нејзиното постоење, но знам дека во Германија стекна неподелена популарност. Можеби причината е во долгата и богата филозофска традиција. Сеедно, тоа и не е најважно.

Професорот по филозофија на универзитетот во Принстон, како што вели самиот, само прави обид да ја објасни структурата на тој поим. Зашто: „... меѓу највпечатливите симболи на нашата култура е фактот дека постои булшит. Секој знае за булшит. Секој дава скромен придонес во тоа, а сепак секој мисли дека може да излезе на крај со него. Најголемиот број луѓе мислат дека можат да го препознаат и да се заштитат од него, па затоа тој феномен досега не наиде на сериозно внимание и беше истражуван само површно. Последица на тоа дека ние не знаеме баш точно што е булшит и што ни значи. Со други зборови: немаме посебна теорија. Јас сакам да го направам првиот чекор за развој на теоретско разбирање на овој феномен и тоа преку мошне претпазливо сондирана филозофска анализа“.

Меѓу овој и следниот цитат, кој ќе биде последен, зашто моја намера не е да ја раскажам неговата студија, професорот Франкфурт го прави тоа што го најави - анализа на зборот булшит, за да стигне до следнава констатација: „Лажгото и човекот обврзан да ја кажува вистината, учествуваат во иста игра, иако на спротивни страни. Обајцата се ориентираат врз факти, само што едниот се ориентира според авторитетот на вистината, а другиот го одбива тој авторитет, односно не им возвраќа на неговите барања. Булшитерот, напротив, во целост го игнорира и едното и другото. Тој не го отфрла авторитетот на вистината и не и' се спротивставува, како што прави лажгото. Тој воопшто не и' обрнува внимание. Од тие причини, булшитот и' е поголем непријател на вистината отколку лагата!“Никој не истражувал колкаво е количеството булшит, ниту кој, надвор од стадата бизони, произведува најмногу, но во "принцип" е утврдено дека во однос на другите области од животот, политичарите д��минантно водат. Тоа воопшто не е случајно, особено и поради последиците од политичарските булшитарења. Еве, на пример, актуелната економска криза. Бистриот поранешен шеф на американските пари Ален Гринспен прв виде врз каква бомба седи, па ја напушти фотелјата. Кога се појавија првите знаци, за неговиот наследник Барненке веќе беше доцна. Тој не беше во состојба да го спречи развојот што доведе до сегашната состојба. Но, што се случуваше од моментот кога берзите во светот тргнаа стрмоглаво удолу? Се појави, меѓу другите, претседателот на Европската централна банка, Жан Клод Трише, во интервју за Евроњуз: гледа тој во нас, гледаме ние во него. Без око да му трепне, тврди дека за се' е виновен системот, односно дека треба да претрпи длабоки промени соодветни на совремието! На крај памет не му беше да ги констатира лакомоста, корумпираноста на учесниците на берзите, да го масакрира таканаречениот глобализам кој се претвори во турбокапитализам. Барем да се присетеше на анализата на поранешниот германски канцелар Хелмут Шмит, кој неолибералниот капитализам одамна го крсти „капитализам на грабливи животни“ или други кои го нарекоа „капитализам на скакулци кои уништуваат се' преде себе“.Со слична „искреност“ како Трише, зборуваше и американскиот претседател Џорџ Буш, кој им се извини на даночните обврзници што ќе мора од нивните пари да ги спасува банките со 700 милијарди долари! Европа ќе биде уште поширокограда - илјада милијарди евра, повторно пари на граѓаните! Така реши еден грст бледи бирократи без визија. Посматрајте го тој куп кловнови, ги има секој ден на телевизија. Пожарот мора да се изгасне! И, гледај чудо - лагите на берзите повторно живнаа. Одат нагоре... Во меѓувреме, се подготвува самит: ќе морало да се размисли како да се стигне до нов систем со кој ќе се избегнуваат вакви или слични ситуации. Како кризата да падна од небо, ама сателитите не ја регистрирале!? А, што е со виновниците? Булшит!

Во оној момент кога некој мудро се сети да зборува за "човечки ресурси", всушност, беше даден сигналот за безмилосната трка. Турбокапитализмот човекот го посматра исто како да е нафта, руда, домати, жито. За учесниците на берзата постои само една Библија - акција што носи пари, веруваат само во еден Бог - профит.

Во дипломатијата процентот на производство булшит е уште поголем но, за волја на вистината, „пософистицирано“. Убивањето цивили во војна е геноцид. Точно. Но, кога интервенционистот во истата таа војна води "војна за мир", а притоа убие цивили, тоа се нарекува „колатерална штета“. Првите, одат пред трибуналот во Хаг - така и треба: Милошевиќ, Шешељ, сега и Караџиќ, можеби некогаш и Младиќ. Вторите, наредбодавецот истера два мандата во Белата куќа - Бил Клинтон. Извршителот, генерал Весли Кларк, се кандидираше за претседател на САД. Зелениот "пацифист" Јошка Фишер се пензионира, напиша мемоари и спокојно предава по американските колеџи. Рудолф Шарпинг, кој ја мамеше германската јавност со фотографии за масакри кои наводно се случиле на Косово и со некаква операција „Потковица“, сега е гроф и претседател на Велосипедскиот сојуз на Германија. Така не треба, или?Една од последните булшит „операции“ беше Тибет. Или веќе заборавивте? Во обидот да се компромитира Кина пред Олимпијадата, грст монаси кренаа „востание“. Се возбуди целиот „демократски свет“ во одбрана на слободата и човековите права. Далај Лама ја заврте планетава, демонстративно приман од државници. Тој зборуваше за културен геноцид што се врши врз неговиот народ од страна на Пекинг, но не беше за бојкот на Олимпијадата. Гласноговорници од типот на артистот Ричард Гир најдоа поволен момент да го свртат вниманието кон себе со искажаната „загриженост“. Булшит!

Ќе завршам: дали она што се обидува да го постигне Грција кон Македонија не е подеднакво најмалку културен геноцид, а речиси никој да не се возбуди? Не! Грција била членка на ЕУ и на НАТО - со сите нивни вредности! Булшит! (За домашните булшити овој пат немам простор).

(Авторот е новинар)


Статијата е прочитана 1187 пати.

Испрати коментар

Од: Елена
Датум: 17.10.2008 00:53:51
Колку тажно и колку вистинито! Како овци следиме еден куп бирократи, со години мамејќи се самите себе, дека знаат повеќе од нас, зашто се ,Европски,. Со години трчаме по некоја недостапна за нас иднина наречена Европа, која не не сака, не не есапи во рамните на неа. Ова е нашата реалност, а колку ли реалности има по светот. Оваа е нашата тажна реалност. Текстот е многу добар, но многу тажен, зашто е вистинит.
Од: Buntovnik
Датум: 17.10.2008 01:24:46
Prosol misir pored drvo i videl bik(BULL) na vrvot. I jas sakam da sedam visoko kako tebe no nemam snaga da letnam. Bikot mu rekol, dole ima moj govna (SHIT) jadi od niv pa ke dobies snaga. Misirot jadel i poletal do pola drvo. Ke jadam uste poveke, pomislil. I stvarno letnal do gore. Vo toj moment prosol lovecot i si rekol kakva glupava ptica i so puskata ja otepal. Naravoucenie: BULLSHIT moze da te donese visoko no ne moze da te zadrzi tamo.
Од: ljupco,bitola
Датум: 17.10.2008 05:16:36
Podpolno se soglasuvam so tekstot,so edna korekcija. Nie imame ubav zbor za site bulshiteri-KAKAVANI (serkovci vo visok stil).
Од: nikoj i nisto
Датум: 17.10.2008 07:48:45
Mene mi tekna i na Gospodinot Kiro Gligorov.Koga JNA( vo toa vreme) unistuvase kasarni itn,Ljubco Georgievski ne povika na bunt pred kasarnite.A Kiro?Ako me sluzi dobro memorijata,toj velese"Ostavete gi neka zemat se,eden covecki zivot da spasime ,........Kako bese ponatamu?
Од: Nikola
Датум: 17.10.2008 09:53:41
Za "nikoj i nisto": "Boolsheet" imalo i ce ima, treba argumentirano da se sprotistavis na toa. A, zivotot e eden i treba da go cuvas! Zatoa treba da mu sme vecno blagodarni na Kiro Gligorov, oti ne dozvoli da se vlozat zivoti vo nezavisnosta, a shtekeri i vrati ce kupime, se razbira, koga imame pari za kampanji za licni rejtinzi, ce imame i za shtekeri.
Од: A .T . AUSTRALIA
Датум: 17.10.2008 09:54:38
Od ovaj tekst e taraba ucenie site lazat (bulsit) no IMA edna vistina sto narodot neznae vo koja jama propajga nivniot kapital koj preku narecena berza sve sto imal eden den propadna vo jama (odnosno vo necii djep.
Од: Holandija
Датум: 17.10.2008 10:49:00
Mnogu dobra analiza..Bravo! Dobredojde vo svetot na BULLSHIT. Dobre dojde pred vratata na EU i beliot svet koj e kreiran so idealizacija na Alexandar Makedonski i negovoto zlato. Bogot na parite, odnosno bogot sto gi vrti parite. Bogot sto e nacrtana glava i napisan na zlatnicite sto stoi imeto Makedonija. Nie Makedoncite brzo ke zaboravime sto ja vrti zemjava, dodeka go obozavame Alexandar Makedonski. Sistemot propagja, istorijata se povtoruva, moknite civilizacii rastat i pagjaat. Denesnava go fati brodot Titanik, ova e samo pocetok, obozavam da vidam kako ovaa civilizacija ke propadne, ke svatime togas pak koi sme nie, i deka biblijata, koranot, torata ne se za dzabe napisani, ne e za dzabe napisano, BR 1: Jas sum Gospod tvoj, nemoj da imas drugi bogovi osven mene. Da se zaprasame koj e toj? Da gi prasame Grcite mozebi tie podobro znaat deka zlato ne se jade..Se somnevam!
Од: Germanija
Датум: 17.10.2008 10:56:51
Bravo za avtorot na tekstot i dobredojde vo Makedonija. Iako ni e poznat odamna kako novinar, sepak pretstavuva osvezuvanje na komentatorskata scena. Inaku, vo Germanija pocnaa povtorno da go citaat Marks iako taa e najsilnata kapitalisticka zemja vo Evropa. Sakaat da otkrijat kako im izbega od kontrola berzata, koja stana obicno kazino (kockarnica). So zalenje baraat vrakjanje na dobroto staro socijalno (citaj "socijalisticko") pazarno stopanstvo. Malku e docna, ama i krizite vo stopanstvoto kako i bolestite na teloto se znak deka treba nesto da se prezeme.Dovcerasnite zagovaraci na totalniot liberalizam (Merkel) sega predlaga drzaven intervencionizam. Bullshit, ama toa e toa. Pozdrav od Germanija do avtorot i do Utrinski.
Од: jas
Датум: 17.10.2008 14:34:15
Onie sto zborot bolshit gi asocira na Kiro Gligorov, malku mi se simtomaticni. Dali e se' taka vo nasata stvarnost kako tie sakaat da ne poducat?! Da ne go otepa lovdzijata misirot sto leta?

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Насловна
Дефицит на стратегии за трговскиот дефицит
Џез-фестивалот немал ниски удари од политиката
Црвенковски и Груевски пак ќе се договараат за предлогот на Нимиц
Непресушна тага по Тоше
Зденко
Претходен број
Кога се' ќе се собере, пораз ќе остане
ЕУ повика на светски самит за кризата
Црквата ги доби плажите во Градиште
Кој повеќе ќе промаши
Нова тактика на талибанските борци
Абрамович ќе гради монденска туристичка населба во Љубаништа?
Чекаме воз без возен ред
Неизвесна иднината за 3.500 работници во металургијата
Verbatim