Број 3260  сабота, 17 април 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Стил

Site Meter
Скопје

Танц-парадата ќе ги затвори улиците во центарот

„Танц-парадата 2010“, во организација на Младинскиот културен центар, Градот Скопје и Министерството за култура, утре од 11 до 13 часот ќе затвори за сообраќај неколку улици во центарот на градот. Во текот на двочасовната манифестација, ќе биде забрането одвивањето на сообраќајот на дел од улиците „11 Октомври“ и „Димитрија Чуповски“ и тоа на потегот од семафорите кај Црвен крст до пешачкиот премин кај улицата „Македонија“, поранешен „Путник“.

Автобусите на јавниот градски сообраќај на линиите „3“, “3-б“, „4“, „5“, „7-а“, „7-б“, „21“, „22“, „24“, „50“, „57“ и „59“ што се движат по „11 Октомври“ и „Димитрија Чуповски“ во насока кон Кисела Вода и Аеродром ќе бидат пренасочени и ќе се движат по улицата „Железничка“, а автобусите на линија број „16“ ќе сообраќаат преку „Југодрво“ до Бит-пазар и Железарница.

Автобусите на јавниот градски сообраќај што се движат во правец на Карпош „3“, „3-б“, „4“, „5“, „7-а“, „7-б“, „21“, „22“ и „24“ ќе бидат пренасочени по улицата „ Мито Хаџи Василев-Јасмин“, а линиите „50“, „57“ и „59“ (од Бит-пазар преку „Југодрво“). Линијата број „16“ ќе сообраќа од Бит-пазар преку „Југодрво“ до Пржино, притоа користејќи ги постојните автобуски стојалишта. (С.Н.)


#
Статијата е прочитана 852 пати.

Испрати коментар

Од: Дони
Датум: 17.04.2010 01:36:34
Убаво е да има интересни настани како овој (модната ревија, играњето валцер на матурантите), но местото им е на плоштад или други места, а не на фреквентните улици, тие во никој случај не треба да се затвораат. Не дај Боже на некој што живее таму да му затреба брза помош, а и не треба да се малтретираат неинформираните граѓани што користат автобуски превоз, нема секој да прочита весник пред да излезе утре.
Од: аеродром
Датум: 17.04.2010 10:18:27
До Дени: па кога немаме плоштад мора некаде да се соберат!!!
Од: vvv
Датум: 17.04.2010 21:41:14
komentarov ne e vo kontekst so temata, no nema kade da se napise: СЕКТОРОТ ЗА СООБРАКАЈ НА ГРАД СКОПЈЕ ДА ГО ПОТПИШЕ НАЛОГОТ ЗА ПУШТАЊЕ НА ЛИНИЈАТ 4-А ВО СООБРАКАЈ ДО УСЈЕ, А НЕ ДА ГО КРИЕ И ДА ШТИТИ НЕЧИИ ИНТЕРЕСИ. Одлуката е изгласана, излезена во службен весник, ЈСП има изготвено возен ред, ама некој ја кочи работата.

Најди! во Утрински
Скопје
Во Скопје нема каде да се моча
Од понеделник „Илинденска“ ќе биде затворена за сообраќај