Број 3260  сабота, 17 април 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Стил

Site Meter
Скопје

Во Скопје нема каде да се моча

Јавните тоалети се бројат на прсти, и во нив сликата и миризбата се ужасни

Сања Наумовска


„Како е најлесно да загубиш 3.000 денари? Ако заборавиш каде е вецето!“ е пораката што им ја упати Владата на македонските граѓани преку билборди. Постерите, со навидум забавна содржина и илустрација, со која се потенцира забраната за уринирање на јавни површини, е дел од двегодишната кампања, со која се повикуваат граѓаните да го почитуваат Законот за јавна чистота. Законот превидува големи казни и за фрлање ѓубре на улица, паркирање на тревници, правење ајвар пред зграда и десетици други лоши навики на македонските граѓани.

Но, од друга страна, пак, на владиниот билборд нема информација дали некој ќе плати казна ако не им обезбеди нормални услови на граѓаните, најдени во небрано. Во цело Скопје јавните тоалети може да се избројат на една рака. Ако, воопшто, тие руини и можат да се наречат тоалети. Најчесто се заклучени, бидејќи нема кој да ги одржува, а и да се отворени, во нив не се влегува. Сликата е ужасна, нема мијалници, ниту вода, а за хартија или сапун, да не зборуваме.

Законот за јавна чистота пропишал Градот Скопје и општините да прават годишни програми во кои ќе предвидат средства за изградба и за одржување на јавните тоалети. Има и казна од 300 до 600 евра ако не се почитува Законот. Но, проблемот е што градските и општинските власти си ја префрлуваат надлежноста и одговорноста.

„Со Законот за Град Скопје, надлежноста за изградба и одржување на јавните санитарни јазли прејде во надлежност на скопските општини. Градот во рамките на активностите за уредување на Градскиот парк реализира проект за уредување на два јавни тоалета во паркот и на тоалетот под мостот ’Гоце Делчев‘. Реконструкцијата е во завршна фаза и се очекува наскоро тоалетите да се стават во употреба. Остатокот од обврските се надлежност на општините“, информираат од Градот.

Министерството за транспорт и врски пред две години распиша и повик до локалните власти да понудат локации за нови тоалети, за кои ќе им бидат дадени пари за да ги направат, како и за да ги реновираат постојните. Градот доби 3 милиони денари за да ги поднови тоалетите во Градскиот парк и под мостот „Гоце Делчев“. Општина Центар доби 800.000 денари за тоалетот во паркот „Жена-борец“, кој е толку риуниран, што општинарите се откажаа од обидите за обновување. Ѓорче Петров до еден милион денари гради тоалет на локација во Ново Село, каде што, според ДУП, предвиден е спортско-рекреативен комплекс. Останатите општини, иако имаат локални трговски центри, паркови и плоштади каде што се собираа�� поголеми групи луѓе, воопшто и не се заинтересирале да понудат проект и да добијат дел од парите.


#
Статијата е прочитана 2155 пати.

Испрати коментар

Од: srebre
Датум: 17.04.2010 00:06:48
nema kaj da mocame ama zatoa se gradat spomenici,mostovi fontani,crkvi za 200mil evra toa e logikata na vmro 100cekori napred 2000god nazad.
Од: Nikola
Датум: 17.04.2010 01:47:29
Neka donese vladata zakon site novi trgovski centri zadolzitelno da ima barem po edno javno wc i plus starite da prenamenat del od nivnite prostorii za taa potreba. I normalno neka izgradat javni wc-a niz gradot, ne mora da e cvrsta gradba, moze da se metalni kako sto ima vo drugi zemji. poeftini se i pobrzi za gradenje
Од: Mitre od dolno dupeni
Датум: 17.04.2010 01:56:48
Нека им се помочаат на градоначалникот и неговите советници а можеби во подножјето на букефал ќе се изгради и јавно WC ,да видат и граганите некаква корист од тоа чудо.Градот впрочем најпрвин треба да мисли за основните потреби на граганите, гледам дека пред собранието на тротоарот можеш да влеташ во дупка да се повредиш, а за дојамот кај посетителите од надвор да не зборуваме или пак властите сметаат ќе не сожалат та ќе ни дофрлат нкоја мрвичка?Глупости и неразумно арчење пари за се и сесто.
Од: kole
Датум: 17.04.2010 06:55:32
Nie OSTVARUVAME, Grujo i kompanija.... a vie mocajte kaj ke stignete....... takva ni e Prerodbata...... Neli Felix i Kimov?????
Од: kupac
Датум: 17.04.2010 10:41:38
Vo Mrenoga ne se disi.Ova neka bide mala satisfakcija za skopjani.Imeno stanuva zbor za selo Mrenoga z.p.Zvan Demir-Hisar.Tamu be ludje se pravi kumur (drven jaglen) pod sekoe pengere."Fabrikantite"na ovaj produkt se golemci niz Demir-Hisar i Bitola i ela nekoj neka gi spreci.A vo naseto Skopje ne smee da se pravi AJVAR e toa e zakon mrenozani-uste ni cadi-tesko nas.
Од: Komentator
Датум: 17.04.2010 15:54:13
Kako ...nema kade..pa ne.mozez da pomines vo centar kaj vlezovite na zgradite..i vo samite vlezovi ..truje na mocka poveke odkolku vo kanalizacija..Za ulicata Makedonija i da ne zboruvam .. pozadi onaa monstrum zgrada do lotarija e javen nuznik..na site sto imaat namera vo centar da se "oslesnat" Posebna prikazna se novokomponirani skopjanki sto do vcera ovci paseva ..onaka "fetis" gi stiskaat kucencinjata vo pregradka i nosalantno gi pustaat da mocaat na sekoe cose ili drvce... Belosvetcki patnici badijala ne vikaat .. dobar spomen za eden grad imam ..ako imam vo sekoj moment nuznik da se olesnam...!!!
Од: mocko
Датум: 17.04.2010 16:54:42
Ne moze nikoj da bide kaznet ako bide faten pri vrsenje nuzda,se dodeka zakonodavecot ili potocno drzavata ne obezbedi normalni javni WC-inja,Vo sprotivno se dobiva vpecatok deka na drzavata ic ne i gajle kade vrsat mala ili golema nuzda gragjanite,tuku i e vazno da naplati kazna i da pribira pari.Toa vazi za frlanje na otpadoci i dogorcinja,gi prasuvam nadleznite kade gragjaninot da frli nekoj otpadok ili uste poloso dogorce koga nikade ni za lek kosnicki za otpadoci,nitu posebno mesto za gasnenje cigari i frlanje dogorcinja.I tuka se dobiva vpecatok deka ovoj zakon e donesen kako edno sredstvo za sobiranje pari od gragjanite a ne vo smisla na vistinsko podobruvanje naopstata higiena vo gradot i zemjata!!
Од: MKD100
Датум: 17.04.2010 22:10:35
E toa e toa...neznam zosto ne se napravat toaleti pa neka bidat i so naplata i neka se dadat i pod koncesija ako treba...znaci gradot nema da plati nisto...eeee ama treba na nekoj da mu raboti toa bojlerot....a ne samo za sisanje da mu sluzi... ps.A smee da se moca vo Vardar???ako znae nekoj neka kaze...pozzz
Од: Tome
Датум: 17.04.2010 23:49:36
Навистина срамно! Каде живееме? Метропола? Скопје 2014(1014)! Градоначалници? Култура?
Од: OD.Franken Wald
Датум: 18.04.2010 11:12:27
Vo Germanija ima eden sekojdneven izgovor.I Knezoz kade peski odi??? Kako sto e Germanija edna stara zemja,taka i samiot izgovor poteknuva od toa vreme.I togas toj Knez se resil da go napravi prviot javen i gratski W.C.Ne e prikazna tuku ziva istina bidejki e vo arhiva i moze da se vidi i procita.Znaci po ovaa Makedonija vo 21 vek kaski so stotici od godini od realniot zivot.

Најди! во Утрински
Скопје
Од понеделник „Илинденска“ ќе биде затворена за сообраќај
Танц-парадата ќе ги затвори улиците во центарот