Брoj 2814  петок, 17 октомври 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter

Поглед

Кој повеќе ќе промаши

 Роберт Димитриевски

Ако, по некоја случајност, целта на фудбалската игра се состоеше во тоа кој повеќе ќе промаши, тогаш на Македонија ќе и' немаше рамна. Тоа што избраниците на Среќко Катанец успеаја да не го претворат во гол на натпреварот со Исланд од квалификациите за Светското првенство во Јужна Африка се граничи со перфекција во оваа извртена логика. Десетина стопроцентни можности за спроведување на топката во мрежата на „рибарите“, а ниту еден погодок. За такво нешто македонските репрезентативци станаа мајстори.

Мечот во Рејкјавик е уште една потврда за неверојатната умешност на најдобрите македонски фудбалери да не победат ни тогаш кога противникот едноставно ги моли за тоа и кога сите околности им одат на рака. Не, тие како да претпочитаат да не успеат и прерано да си ги сведат на теорија изгледите за настап на СП или на ЕП. Тамам овдешните љубители на најважната споредна работа на светот ќе поверуваат дека фудбалерите, конечно, созреале за квалитативен и резултатски исчекор и - повторно ќе се разочараат.

Не знаат ли да играат фудбал или проблемот е во нивните глави? На неискуство не можат да се вадат, зашто веќе една и пол деценија Македонија учествува во некакви квалификации. Немаат среќа? Не ќе да е тоа причината за киксовите против Андора, Лихтенштајн, Молдавија, Азербејџан, Ерменија, лани со Естонија во Скопје, сега со Исланд...

Згора на се', ова е втор квалификациски циклус како ги води тренер со кого Словенија отиде на две големи натпреварувања. Што треба уште за да се расчисти веќе еднаш со губитничкиот менталитет секогаш кога ќе се укаже макар и најмала шанса за историски успех?


Статијата е прочитана 827 пати.

Испрати коментар

Од: Luzeri
Датум: 17.10.2008 01:14:21
Igrac od kalibar vo koj nie nekriticki go vbrojuvame Pandev ne da ne smee no e nemozno da promasi takva stopostotna sansaZa Maznov nema sto i da se zboruva. Topkite se odbivaa od nego kako od kamen.So takva neefikasnost i takov mentalitet ne moze da se stigne na svetsko prvenstvo. vprocem videte go na sto izgleda nasata drzavna fudbalska liga i se ce vi bide jasno.
Од: ljupco,bitola
Датум: 17.10.2008 05:12:40
Vreme e za ostavka na Slovenecot.Toj e najpoveke kriv za katastrofata vo Island.Trebase da pomine cel saat za da izreagira od klupata-veke kasno,se inapromasuvaa. KATANEC-ODI SI I!!!!
Од: не се нервирам веќе
Датум: 17.10.2008 08:06:04
Ништо друго освен губитнички менталитет. Треба да се смени оваа генерација фудбалери па да се случи нешто. Овие немаат мадиња да победат. И Капело или Мурињо да дојде исто ќе биде. Се е во главата, а тие го изгубија мечот уште пред да почне.
Од: zlajz
Датум: 17.10.2008 08:21:52
Katanec ne moze da vleze na terenot i da postigne gol.Toa sto negovite izbranici ne gi biva,e toa e druga rabota.Slovenecot ne e voopsto kriv.Pricinite za site slabi rezultati se mnogu podlaboki i se sveduvaat na nevlozuvanje vo ovaa igra kaj nas.So drugi zborovi potrebni se pari.No tie pari treba da se vlozat vo transformirani klubovi da receme po primerot na spanskite.Zosto koga mozese eden Hajduk da se transformira i da im pripaga na navivacite toa da ne moze da se sluci i kaj nas.Vo momentov i Murinjo da e selektor rezultatite ke bidat isti.

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Насловна
Дефицит на стратегии за трговскиот дефицит
Џез-фестивалот немал ниски удари од политиката
Црвенковски и Груевски пак ќе се договараат за предлогот на Нимиц
Непресушна тага по Тоше
Зденко
Претходен број
Кога се' ќе се собере, пораз ќе остане
ЕУ повика на светски самит за кризата
Црквата ги доби плажите во Градиште
Нова тактика на талибанските борци
Абрамович ќе гради монденска туристичка населба во Љубаништа?
Чекаме воз без возен ред
Булшит
Неизвесна иднината за 3.500 работници во металургијата
Verbatim