Брoj 2743  вторник, 22 јули 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Фељтон
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Некролог
Време
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Македонија

Нови мистерии околу крвната група на новинарот Танески

Кичевскиот новинар кој беше осомничен за убиства во Кичево имал крвна група нулта, а не Б како што се тврдеше

Даниела Трпчевска

Истрагата за случајот со кичевскиот новинар Владо Танески, кој пред неколку недели беше пронајден мртов во тетовскиот затвор, каде што беше приведен поради убиствата на неколку жени во градот, добива нов тек. Најновите документи кои се пронајдени во семејната куќа на Танески покажуваат дека имал крвна група нулта Rh позитив, а не Б-група, како што беше објавено во јавноста.

Тоа го потврдуваат податоците во воената книшка на Танески, која му била издадена за време на служењето на воениот рок во ЈНА во 1972 година. Семејството на Танески го пронашло овој документ пред неколку дена, во семејниот дом, додека ги средувале старите и зафрлени документи.

Медиумите неофицијално известуваа дека била вршена проверка на поголема група мажи од населбата каде што живееле убиените жени, кои имале крвна група Б, а меѓу нив, наводно, бил и кичевскиот новинар. Од над стотина мажи, како што известуваа медиумите, кои биле опфатени во првиот круг на проверките, истрагата по неколку недели се свела на само тројца, а во последниот круг се фокусирала на новинарот Владо Танески, кој на 20 јуни беше уапсен поради убиството на кичевката Живана Темелковска.

Поттикнати од извештаите во медиумите за крвната група на осомничените лица кои биле во фокусот на полициската истрага, најблиските на Танески меѓу кутиите со стари документи ја пронашле воената книшка во која се забележани медицинските податоци за крвната група на новинарот.

„Знаев дека Владо има нулта крвна група и дека тој податок сум го видела во некои од документите, но не бев сигурна дали се зачувани. Кога ми кажаа во полиција дека е докажано дека Владо ги убил жените според ДНК-анализата и спермата, бев шокирана. Им велев дека имаме нулта крвна група и јас и децата, но не ми одговорија ништо. Потоа ги видов написите во ’Глобус‘ дека 300 лица биле приведени со Б-крвна група, што ми стана чудно и ја побарав воената книшка на Владо“, објаснува сопругата на новинарот Весна Танеска.

Во кичевската болница велат дека од нив било побарана листа на мажи со крвна група Б позитив. Тие додаваат дека направиле селекција на податоците кои веќе ги имаат во нивната архива, во која се складирани крвните групи на лицата на кои им биле издавани лекарски уверенија, на дарителите на крв и на други пациенти. На вкупната бројка на лица што ја поседувале оваа крвна група не се сеќаваат, но додаваат дека меѓу нив бил и новинарот Танески. „Осумдесет и пет отсто од популацијата има позитивна крвна група, додека само 15 отсто има негативна“, додаваат во кичевската болница.

Помошник-министерот за односи со јавноста во МВР Иво Котевски вели дека не се сеќава на која крвна група била фокусирана истрага за можниот убиец на неколкуте жени во Кичево, но додава дека сите податоци околу „случајот Танески“ се доставени до истражниот судија во Тетово.

Неделникот „Глобус“ од 1 јули годинава објави дека „неофицијално, во Кичево се испитувани над 300 лица од машки пол со крвна група Б“ поради убиството на Живана Темелковска, за потоа кругот да се стесни. Ова го потврди за „Утрински весник“ и синот на Живана Темелковска, една од жртвите.

Зоран Темелковски, кој е сосед со семејството Танески, на 23 јуни во текстот „Кичевци не можат да поверуваат во веста за убиецот“ изјави: „Бев шокиран кога слушнав дека соседот Владо е осомничен за убиството на мајка ми. Шест недели живееме во тага и во исчекување да се открие злосторникот. Полицијата спроведе опсежна истрага. Над двесте лица од нашата населба беа под истрага. Во кичевската болница дадовме крв, а петнаесетина лица што имаат крвна група Б беа осомничени како можни извршители на убиството, а по извесно време кругот на осомничени се намали на тројца, меѓу нив беше и соседот Владо“.

Покрај воената книшка на новинарот кој служел војска во 1972 година, неговата сопруга во старите документи ги пронашла и потврдите за смртта на родителите на Танески. За таткото на новинарот се шпекулираше дека починал од сомнителна смрт, а неколку години подоцна починала и мајка му на Танески, за која се говореше дека бил во многу лоши односи. „Во потврдите за смртта на двајцата родители на Владо, кои се заверени од лекар, пишува дека починале од природна смрт“, вели Танеска, вознемирена од шпекулациите во медиумите дека починале под сомнителни околности. Свекорот, додава таа, починал од срцев удар, додека свекрвата, според неа, боледувала од шеќер и имала проблеми со срцето.

 


Статијата е прочитана 2495 пати.

Испрати коментар

Од: Никола
Датум: 22.07.2008 00:12:45
Утре ќе слушнеме дека бил невин? Хм...
Од: Pirin
Датум: 22.07.2008 00:20:12
sigurno e edno deka obvinetiot tanevski ima krvna grupa kako sto stoi vo istragata, zasto negovata krv sigurno e kontrolirana vo bolnica pred da bide pritvoren, a ova sto se pisuva vo posledno vreme e novinarska prikaska za deca, za takvi teski dela nekoi raboti se proveruvaat i poveke pati taka i za obvinetiot no sega pokoen tanevski, isto taka ne vozmozno e nekoj da moze da go udavo vo kofa voda i nikoj da ne slusne od negovite vo sobata , on sam si ja videl rabotata taka ladno krvno kako i toa sto go pravel vrz negovite zrtvi.
Од: kengur
Датум: 22.07.2008 01:44:08
Ako ova sto go pisuvate e vistina, togas tesko si na drzavata so vakva policija i vakvi istragi. No ako ne e, togas tesko si na drzavata so vakvi novinari.
Од: irena
Датум: 22.07.2008 01:54:34
a sega da vi gi vidam,procitam vasite prebezi komentari, a.kojznae sto uste ke procitame dodeka ovaa misterija se rascisti, ako voopste i se rascisti,a moze i celo gubre da se stavi pod cerga, t.s. vo koz i so metla za se zakrie. no jas ve molam novinarite da ja pisuvate vistinata, oti moze lesno da zavrsete na sud. jas gi molam odgovornite za ubistvoto ili koj nesto znae da napise pismo do utrinski i da se prijavi vo policija, no predhodno da si angazira odlicen advokat,a moze i savo kocarev on e najdobar, najcesen i so golemo iskustvo. no sam da ne odi vo policija oti moze da zavrsi kako i novinarot. mnogu golemi greski se napraveni vo istragata na slucajot. no nezaboravete deka toj covek ostavil sopruga i deca zad sebe i oni zasluzuvaat da ja doznaat vistinata, a ne da se odnese se vo grob.jas licno neveruvam deka novinarot e ubica. zenata toa najdobro bi go znaela. zatoa ve molam pisuvaj te ja vistinata a neizmisluvaje za da bide pointeresno zatoastoniecitame imeguredovi.
Од: B od Germanija
Датум: 22.07.2008 09:40:32
Klopceto se odmotuva, poleka.. no da pricekame. Dali ke se odmota dokraj zavisi doblesta na vlasta i sekako strucnosta i profesionalnosta na forenzicharite i ostanatite ekipi. ZNACI: Ako DNK-Analizite pokazale deka ubiecot bil Taneski so krvna grupa "B"" a toj vsusnost imal krvna grupa "0" Rh+; togas se prasuvam koja strucnost i profesionalnost bila primeneta vo site vestacenja dosega. Malku razmisluvanje... NESTO SE KRIE ZNACI: Mozno e deka Taneski NE E UBIECOT, TUKU MU E NAMESTENO! I po tret pat ke povtoram: Skopskata carsija spekulira deka Taneski bil na traga na trgovci so covecki organi.! 1. Koga se razviva ovoj "Bizni"- Za vreme na vojnata vo Kosovo 2. Koj se glavnite protagonisti na ovoj "Biznis"- Se znae! 3. Zosto Taneski e vo istrazen zatvor vo Tetovo a ne vo Skopje? Cista Laga deka nemalo mesto i cista laga e deka toa e storeno poradi regionalna nadleznost na sudot- TOA E KAPITALNO DELO- ZNACI Samo Idrizovo bese mozno! MATNO E MATNO... DA ZIVEE MAKEDONIJA!
Од: vesna
Датум: 22.07.2008 12:02:09
Vo rusija ima slucaj na seriski ubiec na zeni, koj za cudo imal edna krvna grupa, no negovata s.. pokazuvala druga. Toe e retka pojava, no ete se slucuva. Toj covek go fakale nekolku pati, no poradi nesovpagjanjeto na krvnata grupa go pustale. Sepak na kraj go fatile. Toj mislam deka ubil okolu 50-tina zeni. Ne znam kakov e slucajot so novinarov, i dali voopsto moze na pocinat da se napravi toa ispituvanje, no sepak treba da se razgledaat rabotite od poveke agli.
Од: toni
Датум: 22.07.2008 12:02:23
eeee jankulovska,jankulovska. ke go ubies "vonovnikot" i potoa ke dokazes deka e nevin. tesko so eksperti kako tebe. narodot te izbra i ke mora da te trpi bidejki makedonecot neznae nisto drugo osven da trpi.
Од: nn
Датум: 22.07.2008 13:21:21
да се удавиш во кофа со вода? нема шанси !кој будала ке верува во тоа! зад тоа стои нешто друго, некој го удавил Човекот, да се обесеше тоа више е нешто друго. зад тоа се крие нешто, некој добро ја монтирал целата работа.
Од: devicanecot
Датум: 22.07.2008 14:59:45
Toa ti e vestacenjeto kaj nas. Covek, poznat, odnese koza od srna, cela izresetana od kursumi, a ekspertizata od MVR, t.e. vestacite napisaa vo naodot deka voopsto nemala tragi od kursumi. Umrela koza od napad na nervoza.
Од: Strana Gledano
Датум: 22.07.2008 15:26:26
Posle site ovie pishuvanja po vesnicite kako ne se pronajdoa za povikani da kazat javno tie sto ja proveruvale DNK, i grafoloshkoto veshtacenje na proshtalnoto pismo. Prestanete da go vrtite vo grob covekot ne ispean od pop moze da vi dojdi vo postela!

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Македонија
Осветена новоизградената црква „Свети Атанасиј“ во село Конопиште
Шпиц на туристичката сезона во Охрид
Телефонот на Брза помош два часа глув, пациентите во паника
Студен бран ќе донесе пониски температури и невреме со дожд