Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
05.04.2012, 16:51

Гнев во Грција по самоубиството на пензионерот

Депресијата и бројот на самоубиства се во пораст поради економските мерки за штедење

Од нашиот дописник
Миркица ПоповиќАтина - Самоубиството на 77-годишниот пензионер на плоштадот Синтагма во центарот на Атина остави горчлив вкус кај неговите сограѓани. Вознемирени од последниот крик на овој пензиониран аптекар, чии последни зборови во средата изутрината биле дека не сака во наследство на децата да им остави долгови, илјадници Грци од средата попладнето непрекинато се собираа во Атина, Солун, Ираклио со цвет, пораки и поеми да му искажат последна почит на својот сограѓанин и да го изразат својот револт против владините мерки за штедење.

Местото на кое се случи трагичниот настан на плоштадот во Атина е покриено со поеми, пораки за овој чин, лични последни зборови, венци и свеќи. Наоколу стојат млади и стари, некои во тишина, а некои внесени во гласна расправија за тоа до каде ќе стигнат со мерките за штедење со кои се соочуваат секојдневно преку намалени придонеси, поскапени сметки и зголемени даноци. „Кој ќе биде следниот?“, „Ве молиме, не спасувајте не' веќе“, „Ова не е самоубиство, туку политичко убиство“, „Државата и вашата апатија доведоа до ова“ се дел од пораките оставени наоколу на Синтагма. Граѓаните почнаа да се собираат со договори на социјалните мрежи. Собирот во средата на неколку илјадници атињани пред грчкиот парламент подоцна во ноќта ескалираше во судир на група маскирани демонстранти со полицијата. Тензијата траеше околу еден час.

Во прошталното писмо кое беше најдено, 77-годишниот поранешен аптекар објаснува дека се одлучил на овој чин поради владините мерки за штедење и остава порака на младите да започнат револуција против ова што им се случува. „Јас сум на возраст која не ми дава многу можности за да реагирам и да се бунтувам. Не гледам друго решение освен еден достоен крај пред да почнам да пребарувам низ кантите за отпадоци за да се прехранам“, стои во неговото последно писмо. Како што пренесуваат грчките медиуми, човекот бил активен и учествувал на сите протести против владините мерки. Потегот на 77-годишниот пензионер отвори дебата меѓу граѓаните дали е ова последниот очаен крик што треба да им ги отвори очите или, пак, не треба да се преувеличува до степен на политички акт.

„Статистиките на грчкото Министерство за здравство покажуваат дека депресијата и бројот на самоубиства се во пораст поради економските мерки за штедење кои беа засилени со новиот заем за Грција кој го договори премиерот Пападимос, а граѓаните стравуваат и од нови мерки во почетокот на летото. Според податоците на Министерството за здравство, од декември 2011 Грција има најголема стапка на самоубиства во 2011 во цела ЕУ. Минатата година стапката на самоубиства пораснала за 40 отсто во споредба со 2010. Пред почетокот на грчката должничка криза, според статистиките, Грција ја имала најниската стапка на самоубиства во Европа, односно 2.8 на 100.000 жители.

Како што забележува „ЕУ обсервер“, мерките за штедење во Грција отворија една поголема дебата на ниво на ЕУ за тоа колку е ефективен овој лек за штедење и дали можеби наместо да му помага, само повеќе му наштетува на пациентот. Самите Грци се свесни дека новите заеми не ги враќаат во некој покомотен живот, туку само им помагаат да преживеат до следниот први во месецот. Многумина велат дека се соочени со фактот дека државата не ја раководи грчката влада, туку ЕУ и ММФ.

Робин Худ во Атина

Петнаесетмина луѓе упаднаа во супермаркет во Атина и украдоа прехранбени продукти по што ги раздаваа на случајни минувачи, јавуваат грчките медиуми.

„Тоа е нов удар на современите Робинхудовци во Грција кои веќе не напаѓаат од шума, туку во град крадат од супермаркети поради кризата“, потенцираат грчките медиуми во извештаите.

Монти обвинет за самоубиства

Рим - Италијанскиот премиер Марио Монти беше обвинет дека е одговорен директно за самоубиството на тројца Италијанци кои не можеле да се справат со новите економски мерки.

Сопственик на градежна фирма на возраст од 52 години вчера се самоуби, наведувајќи во проштално писмо дека го прави тоа бидејќи фирмата му банкротирала. Еден ден претходно, 78-годишна жена од Сицилија се самоуби поради намалување на пензијата, додека во понеделникот се самоуби и сопственик на дуќан за изработка на рамки поради економски тешкотии. Минатата недела две лица се обидоа да се самозапалат во Верона и во Болоња.

Според опозицискиот лидер Антонио ди Пијетро, сите жртви кои не можат да ја издржат кризата одат на совест на Монти. Премиерот засега не даде коментар. Новите економски мерки се причина и за самоубиства во Грција и на Кипар.


Статијата е прочитана 1490 пати.

Испрати коментарРазрешени 13 полициски командири во источна Македонија
Бериша се надева на решение за Македонија во Чикаго
Американски борбен авион падна врз станбен комплекс
Русија разместува ракети кај Калининград
За лозарите и овоштарите над 4,1 милиони евра субвенции
Коњановски - Винариите да ги исплатат лозарите
Папандреу имаше повеќе средби со Груевски отколку со Меркел и Саркози
„Детонатор“ ja тресе штипската полиција – Каширски заминува
Кралев
За исклучено парно можеби ќе се плаќа 50 отсто
Зоран Трајчевски на кормилото на СРД?
Ахмети и Орав со решение за влез на Македонија во ЕУ и во НАТО
Во Албанија само со лична карта
Тачи не се сретна со Обама
Сериски убиец сее страв во парискиот регион
Загина градежен работник во населба Аеродром
„Киднапиран“ авион на „Александар Велики“
Сарачини не очекува проблеми во снабдувањето со нафта
Сараево одбележува 20 години од почеток на опсадата
Пожар на Клиниката за онкологија, нема повредени
Шест нови предлози за членови на МАНУ
Панде Лазаров осуден на пет години затвор
Живееме четири години пократко од Европејците
Опозицискиот фронт ќе покаже заби по Чикаго
Пораки од Капитол хил
Дал 1.000 долари, бара половина од „Фејсбук“
Терористи на суд за нападот на кулите близначки
Австрија и Словенија се скараа за колбаси
Конектикат ја укинува смртната казна
Најмалку седум лица се убиени во судирите во Сирија
САД - Еврозоната има средства да се избори со кризата
Најсреќна земја во светот е Данска
Клинтон ги охрабри напорите на Косово за членство во ЕУ
Путин - Функционерите ќе возат руски коли
НАТО да не дозволи Македонија да биде заборавена во Чикаго
Претседателот Иванов ќе се сретне со американски конгресмени
Чистка на луѓето блиски до градоначалникот на Битола
Георгиевски си ја зголемува преговарачката цена
„Телеком“ го почести буџетот со 38 милиони евра од дивидендата
Таксистите ја блокираа „Илинденска“
Француски акедемик пронајден мртов во хотел во Њујорк
До крајот на годинава ќе се знае кои генерали ќе заминат во пензија
Словачка има нова влада
Нестабилно време со пороен дожд и грмежи
Продолжува „Детонатор“, запленети 200 апарати за игри на среќа
Владата најави ребаланс на Буџетот
Шурман - Македонија во НАТО веднаш штом се реши името
Обвинение против директорот на „Нова ТВ“
Сарачини - Регионот е значаен трговски партнер на Македонија
Иднината на Македонија и Албанија е во европското семејство
Мит Ромни победи во три сојузни држави во САД
Борис Тадиќ поднесе оставка
Бугарската мафија најмногу заработува од проституција
Италијански бизнисмен и' остави на црква 1,7 милијарди евра
Кафуле во дворот на гимназијата „Јосип Броз Тито“
Нов Светски трговски центар никна над Менхетен
Два нови случаја на педофилија
Магични печурки на македонско мени
„Топлификација“ нема да дели дивиденда
Иванов се сретна со шефот на унгарската дипломатија Мартоњи
Почина најстарата потомка на отоманската династија
Фатален пожар на московски пазар
Најмалку седум жртви на пукање во американски колеџ
Унгарскиот парламент ја прифати оставката на претседателот Пал Шмит
Како експлодираше „Детонаторот“ во Кочани
Полицијата ги фати малолетниците обвинети за инцидентите во Тетово
Руралните средини ќе добијат 680 интернет киосци
Пронајден учесникот во фаталната сообраќајка кај Липково
Авион падна во Сибир - 12 преживеани
Србија во шок по трагедијата во дискотека во Нови Сад
МВР пресече меѓународен канал на трговија со хероин
Приведени 23 лица осомничени за насилство
Заврши процесот на денационализација
Меркел - Иднината на ЕУ е политичка унија
Почина архитектот Борис Чипан
Нимиц - Можно е решение за името, кое ќе им одговара и на двете страни
Прекршочни пријави за професорите од Хемиското училиште
Кој плаќа 7.000 евра годишно за одржување кола?
Во Италија уапсени 58 членови на мафијата Ндрангета
За спас на еврозоната договорени 800 милијарди евра
Професори тепале ученици во Хемиското училиште
Запленето големо количество брендирани парфеми, часовници и метални палки
Северна Кореја почна со полнење на ракетата
Иванов - Во Чикаго да се преиспита заклучокот од Букурешт за Македонија
Драчевец пукал кон деца, нема повредениsuratli, 05.04.2012 21:34:14
ona sto go pravi obicniot grcki narod e za pocituvanje. MAZI SO MA...A. kade sme nie tuka. bedni i so navednati glavi.
P.Petar, 06.04.2012 05:50:19
Sekoja cest na grckiot narod koj ocajnicki se obiduva da se spasi od obidite da bide FINANSIJSKI KOLONIZIRAN! Grcija e zamorce vrz koe se vrsat eksperimenti na *vladatelite na svetot* koi baraat *novi *resenija kako da gi *legnat* finansijski na pleki site onie koi im trebaat!Zarem nekoj bi vi dal stotici milijardi evra ako od toa nema petkratna finansijska,ekonomska i politicka korist ?
Македонец во Грција, 06.04.2012 13:39:26
Од сета оваа приказна за долгот на Грција Германија заработи 64 милијарди евра. И сега Европа повторно се заканува дека Грција се уште не ја избегнала опасноста од банкрот. Едноставно сакаат да добијат на време и да се обидат да ја спасат Европа. Грција веќе банкротира. Грчкиот народ банкротира. Единствените кои не банкротираа се 300-те пратеници кои добиваат по 8-9.000 евра месечно и нивните советници и пријателчиња кои добиваат по 55.000 евра за да ги советуваат и кои своите пари ги „избегаа“ во Швајцарија, на Кипар и во останатите земји каде не се плаќаат даноци. До лето Грција ќе излезе од ЕУ. И треба да излезе, инаку сите кои живееме таму треба да се самоубиеме затоа што платите кои ги земаме не стигаат за ништо. И сега Европејците ни бараат нов данок затоа што живееме во свои куќи. Според нив треба да бидеме казнети што не плаќаме кирија. НАДВОР ОД ЕУ!!!
Tina, 06.04.2012 14:48:37
Zalno. Vo tie godini toj trebal da si odi na godisen odmor vo Ohrid, i da uziva. Taka e koga drzavata bere gajle za postojanje ili ne postojanje na Makedoncite. Toa im e po hitno. Bilo kako da e Evropa si go donese grehot na svoj grb. Dozvolija prasanjeto da se tegli i da go unistuva stabilizacijata na umot. Vaa neka e lekcija za nasi politiki, koga e prasanje sto e po vazno. Politika, Evropa, ili ljuge.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 13°C

Делумно облачно

Недела
Обилни врнежи
Макс: 18°C, Мин: 1°C

Понеделник
Мешавина од дожд и снег
Макс: 11°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |