Број 2932  вторник, 10 март 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Грција шокирана од новиот сојуз САД-Турција

Атина – Грчката дипломатија е во шок по најавите дека американскиот претседател Барак Обама ќе ја посети Турција во април, пишува „Елефтерос типос“.

Изненадува и посетата на државниот секретар на САД, Хилари Клинтон на Анкара, со што е прекината досегашната практика, истовремено да се посетуваат и Атина и Анкара. Посетата на Клинтон на Анкара е примена како студен туш – од една страна, бидејќи не беше уважен притисокот за промена на турската политика во реонот на Егејско Море и, од друга – говорејќи за кипарското прашање, државниот секретар на САД ја користеше турската дипломатска терминологија за „отфрлање на изолацијата над кипарските Турци“. Самиот факт што Атина не е вклучена во посетата на Обама во регионот е доказ за значењето што новата американска администрација го дава на соработката со Турција. (Макфакс)


#
Статијата е прочитана 3128 пати.

Испрати коментар

Од: kris
Датум: 10.03.2009 00:18:22
уф, уф уште колку туширање ги чека, тие не се ни свесни! прво милсеа дека со вето ќе градат стратегија со Америка, после мислеа дека демонстрациите ќе им завршат со Буш, кој нели мислеа дека ги организирал, па мислеа дека во рака го држат НАТО, а сега испаѓа може да се смени гласањето и во НАТО и во ЕУ и да биде консенсус минус еден! уууффф, лелеее ќе се смрзнат од туширање!!!
Од: Irina,kavadarci
Датум: 10.03.2009 00:29:27
A sto ocekuva Grcija deka site ke ostanat nemi,gluvi,slepi za politikata sto ja imaat,i vnatresnata i nadvoresnata!
Од: Mihajlov
Датум: 10.03.2009 00:41:05
Turcija ne gi pochituva osnovnite chovechki prava, n.p. kurdite, religijata i drzhavata ne se odvoeni, religijata e kontrolirana od drzhavata (armijata), bidejki vo site muslimanski drzhavi, osven kaj tie shto imaa dolgo vreme komunizam, chim dojde demokratija religiozni partii ja prezemaat vlasta. I pokraj seto toa nedostatoci amerikancite zaradi svoi strateshki interesi ja proglasuvaat Turcija za moderna i demokratska drzhava.
Од: Boshko
Датум: 10.03.2009 01:18:13
Naj radosnata vest na denot,
Од: mitko sydney
Датум: 10.03.2009 08:27:13
Ne se toa grckite ili makedonskite politicari da ja menat politikata od drzaven i nacionalen interes vo stil od "od kade ke duva veterot". Tie se glavnite (ako ne i edinstvenite) sto ja pravat politikata vo evropa. A grcija moze da ja rasturat uste utre so veke razbudenata MAKEDONSKA svest vo prostorot, bez razlika dali bila "grcka" ili "bugarska" kaj i da e ne mora ni da bide obidineta xoxol
Од: девичанецот
Датум: 10.03.2009 08:49:14
Нека не се загружуваат многу Грците. Сега Америте ќе им продадат оружје на Турците. Ќе биде нарушен балансот. Па ќе и продадат уште поскапо оружје на Грција и така повлечи потегни. Америте стално ќе си имаат овци за стрижење.
Од: Petar.k
Датум: 10.03.2009 09:33:38
Pusta zelba za vladeenje a ne si go gledaat kapacitetot.Nekolku nacionalisti od grcija sakaat da vladeat so svetot a kutrite ne gledaat deka gi vrejgaat posilnite i stanaa mnogu senilni i zaboravija deka drug ja kroi politikata ali toj sto e naviknat da dotura sol vo sekoja mandza ke dojde vreme i da ja PRESOLI..............? POLITIKATA.
Од: од внукот на ДЕЛЧЕВ
Датум: 10.03.2009 11:16:39
Што ми е мило ем драго,гледајки ги питулестите заобиколени и понижени од САД- грци,како ли деновиве преживуваат кога некогашниот им најголем пријател по се изгледа не сака и да ги погледне,а камоли и да ги посети,Сами себе се нарекуваа водечка држава на Балканот,изгледа од куртуазија некој од сојузниците им,не сакаа да им каже,ниту биле ниту некогаш ќе бидат-можат само на Македонија и Албанија да и им се кочоперат и уценуват-само по се изгледа и на тоа му доѓа крајот.Кој се тие да удират шамар на еден Американски председател во Букурешт,кој со стратешки план за НАТО беше игнориран од минијатурните грци.
Од: donco
Датум: 10.03.2009 11:24:34
Mnogu pati sum sozaluval vo ovoj vesnik,zosto nie ne ja koristime Turcija kako priroden sojuznik vo odbrana na naseto ime.Politicarite nasi nemaat takva nasocenost,ami i kon Turcija sproveduvaat rutinska diplomatija. Nie mnogu vreme i nervi izgubivme zaludno da ja omeknuvame Grcija.Somnevam mnogu deka nasite politicari se dobro plateni od Grcite so Grujo.
Од: vule
Датум: 10.03.2009 13:00:07
samo sakam da mihajlov se informira pa posle da pişuva za situacijata i osnovnite prava vo tr.. ...
Од: Projko
Датум: 10.03.2009 14:40:54
Grcija pred celiot svet go ponizi pretsedatelot na SAD vo Bukuresht. Toa ne se zaborava! Grcija treba cas poskoro da go priznae nacionalnoto malcinstvo i Republika Makedonja, da se rehabilitira, za da i trgne napred inaku kje tone do samoraspadjanje, koj kje i se sluci odvnatre a ne od nadvor... Molete se za Grcija za da se vrazumi i da si ostane ugledna, inaku teshko na grckiot narod, oti Bozjoto providenie e nepodmitliva kategorija. A Gospod Gleda. Doris Pak na drug nacin im ja isprati istata poraka, ama ne sakaat da mislat obremeneti od djavolskiot nacionalizam...
Од: blagica kavadarci
Датум: 10.03.2009 15:51:14
A sto ocekuva grcija kako ce sviri drugite taka ce igraat. Epa eden den ce i dojde krajot .
Од: dimitar
Датум: 10.03.2009 18:16:39
Mihajlov, abe se vakvi eksperti gledam. Ajde kazi mi ti, dali se pocituvaat pravata na izrazuvanje (etnicko, versko, partisko) vo Grcija, Bugarija i Srbija!? Ne! Epa sto togas Turcija(Gospod da ja blagoslovi) ti smeta!? A!? Odlicna politika ima Turcija, a zaedno so Amerika ke ja resat garcija. Pozdrav

Најди! во Утрински
Насловна
Претходен број
Северна Кореја се заканува со војна
Илјадници гласачи во странство, опасност за цензусот за претседател
Зденко
Вистините и контроверзиите за Венко Марковски (8)
Корумпирање на избирачите
Хорор-станица
Професионалните војници го губат трпението
Франција се враќа во НАТО
Швајцарски жиголо пред суд во Германија
Љубовниот триаголник мотив за четирикратното убиство во Чешка
Удар на патријархална Србија
Молитвениот појадок кај Нано Ружин
На Владата никако да и' тргне со „Чебрен“ и „Галиште“
Огромен интерес за учество на „Струшки вечери на поезијата“
Фармерите најавија тужба за „Сведмилк“ откако повторно извисија
Подготвен сум да ја поделам одговорноста околу спорот со името