Број 3046  понеделник, 27 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
На прво место

Длабоки кадровски промени во СДСМ

„Опозициониот Социјалдемократски сојуз (СДСМ) изрази задоволство од извршената внатрепартиската кадровска обнова. Длабоката и радикална кадровска обнова на централно ниво во целост се пресликува и до најмалите облици на организирање на СДСМ“, вели Андреј Петров, додавајќи дека целта е исполнета, а членството ја сфатило пораката.

Тој информираше дека во општинските организации на партијата од 10 јуни се избрани вкупно 1.500 нови кадри.

„Повеќе од 80 отсто од новоизбраните раководства се луѓе кои прв пат застануваат на тие функции, 95 отсто се со високо образование, а голем број од нив се со докторски и магистерски титули“, рече Петров.

Тој додаде дека две третини од општинските раководства се веќе избрани, а преостанатата третина ќе добие нови раководства идниот месец. „СДСМ има нови раководства во Куманово, Охрид, Битола, Прилеп, Гостивар, Тетово, Карпош, Центар, Аеродром, Кисела Вода, Ѓорче Петров, Велес, Неготино, Кавадарци и во Струмица“, истакна Петров. (Макфакс)


#
Статијата е прочитана 2842 пати.

Испрати коментар

Од: Набљудувач
Датум: 27.07.2009 01:37:48
Задоволство од кадровската обнова? Во Прилеп претседател е човек чија сопруга беше кандидат за градоначалник и се откажа 2 дена пред почетокот на изборите. За секретар е избран потпросечен анонимус чија животна желба е да стани полицаец. За членови на Извршен Одбор се поставени другарите на пратеникот Сугарески, дечкото на новата членка на ЦО, амбициозната госпоѓа Лиљана која на последниот Конгрес на СДСМ ја фалсификуваше акредитацијата за да има право на глас... Дали со со вакви луѓе планирате да го победите ВМРО? Ова не е СДСМ туку срам и брука за партијата која од 20 000 гласови за 4 год. падна на 9 000. Сугарески е гробарот на прилепските социјалдемократи!!!
Од: Лебед
Датум: 27.07.2009 08:38:32
Секој има прево на свој коментар, но вакви коментари не се компетентни и достојни за еден човек, поготово ако е социјалдемократ. Не значи ако не си од некои партиски структури, треба да критикуваш и да плукаш по се живо и диво. Ја поздравувам кадровската смена во СДСМ и очекувам многу брзо да се симне ВМРО
Од: jas
Датум: 27.07.2009 09:34:04
Struga pod itno menuvajte neshto, posto so segasnovo rakovodstvo ne dobivate ni glas. Napred SDSM !
Од: Dragan
Датум: 27.07.2009 09:34:57
Dali e stvarno taka!?......
Од: od citatel
Датум: 27.07.2009 10:15:23
SDSM treba navistina da bide previsen vnimatelen pri naznacuva na novite kadri bidejki partijata e veke vo dlaboka apatija. Neznam kolku e mudro da se stava previse akcent na novi kadri a starite da se izbrisat kako da ne postoele, oti smetam deka intencijata za novi kadri ne e od sega nego mnogu pred toa pa vidovme kolku tie novi kadri donesoa napredok....Zatoa mislam deka SDSM treba do denese demokratski kadri luge koi analiziraat,davaat mislenja pa duri i kritikuvaat.Sto za zal vo izminatiot period, kolku si po pameten tolku ke bides trgnat po nastrana. Ako i sega se odi so taa ideja, i luge koj trasiraat takov stav ova ke bide pocetok na krajot na SDSM.
Од: goran
Датум: 27.07.2009 10:19:10
sto ako sds izbira novi opstinski komiteti koga crvenkovski e pak na vrvot.toa li e promena?ribata smrdi od glavata,a ne od opasot.
Од: ubien aktivist
Датум: 27.07.2009 10:49:09
e isto e i vo kavadarci, so 15 delegati se izbra opstinskata organizacija-a na celo na opstinskata organizacija izbraa covek koj vo svoeto direktoruvanje izbrka 70 socijaldemmokrati od rabota i za 4 godini so 15000 glasa se svede na 2700-a so ova rakovodstvo na dokazani bagabonti familijarna struktura i drugari e napraven izvrsniot odbor. ajde da vidime tesko ce mu bide na gruevski, zatoa sto vo kavadarci nema da imaat povece od 1200 glasa - se iscistivme od site aktivisti i lojalnoto clenstvo se ocistivme i od taka nareceniot adgija i od site kako nego lojalni, koi vlecat dosta glasovi i sega se ponasame kako nie da sme na vlast a ne deka ni trebaat glasovi.... bravo pretsedatele vo pravo e koga vikaat deka revolucijata si gi jade sopstvenite deca....
Од: ahah
Датум: 27.07.2009 13:48:25
mislam deka na SDSM mu se dzabe bilo kakvi promeni.... SDSM e vekje na dnoto.
Од: sekogas vas
Датум: 27.07.2009 13:51:03
Поздрав за промените, поздрав од Ресен и само храбро. Иако сметам дека Пецале требаше да остане за Ресен зошти добро врви кај народот сепак штом е сеуште тука во раводството е супер. Подршка за новоизбраните и ако бидете самостојни сите ке сме зад вас.
Од: zore
Датум: 27.07.2009 15:32:07
i bilo kakvi promeni da napravat oni pak ke si ostanat istite stari
Од: Do otepaniot aktivist
Датум: 27.07.2009 15:49:04
A be covek!Ni pocetok ,ni kraj ti se znae.Barem edna misla cela da ti bese.Covek trebe jasnovidec da angazira za da razbere so sakas da kazish.Koi se bre tia lojalni na partijata so bile iscisteni?Toa se lugje koi se ofajdile na eden ili drug nacin od taa partija, a bile lojalni samo na sopstveniot inters.Toa se lugje bez sopstven avtoritet i kariera,lugje cij sto edinstven uspeh im vrabotuvanjeto zardi clenuvanjeto vo SDSM ili nekoja druga partija,toa se lugje brojki ,bez lica i sopstven identitet toa se "nisto" luge.
Од: Pada Vlada
Датум: 27.07.2009 15:50:06
Mnogu jasno e deka vo edna golema partija kako sto e SDSM ne moze na sekoj da mu bide pogodeno . Konkretno za timot na Prilep posle dolgo vreme e izbran tim koj sto ke znae da pobeduva .I treba veke ednas clenovite na SDSM da znaat da ja gledaat idninata a ne minatoto Napred SDSM !
Од: Od mene
Датум: 27.07.2009 16:53:47
Katgastrofa. I vo DPMNE e isto
Од: TONci
Датум: 27.07.2009 16:57:59
Uste samo site SDS kadri koi se na privremena rabota vo VMRO-DPMNE da si gi zemete, SUPER!!! A gi ima mnogu, duri i ministercinja.

Најди! во Утрински
На прво место
Не е доволно кратење од само 100 милиони евра?
Славески ќе проговори дали ќе остане во ВМРО-ДПМНЕ во септември
Груевски во Дебар се грижи за Бадентер