Број 3436  петок, 19 ноември 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Вести
Site Meter
Втора страница

Димитров сака да ги обнови бугарските гробишта во штипско Ново Село

Министерот за Бугарите во дијаспората, Божидар Димитров, ја поддржува иницијативата на софиското ВМРО-БНД за обнова на малите воени гробишта во дворот на црквата во штипско Ново Село, пренесува агенцијата Фокус. Според Фокус, важно е што таму се наоѓа и гробот на војводата Христо Чернопеев.

Како директор на Националниот музеј на историјата, Димитров беше многу активен во обновата на воените гробишта во Ново Село и на други места во Македонија. Димитров, како што пренесува Фокус, тврди дека гробовите на бугарските воени офицери во Ново Село биле уништени многу одамна, меѓу двете светски војни. „Јас зедов учество и навистина ги обновив сите воени гробишта во Македонија, освен едно. Ќе се вклучам во решавањето на ова прашање, но прво ќе почекам Министерството за одбрана да склучи договор со македонските власти на локално ниво“, изјавил Димитров за Фокус. (Н.Р.)


#
Статијата е прочитана 1449 пати.

Испрати коментар

Од: Al.M.
Датум: 19.11.2010 13:36:01
Ovo e normalna evropska i svetska praktika. Vo Bugarija ima grobishta na rusi i germanci od 2-ta sv.vojna, na rusi, anglichani i frahcuzi od Krimskata vojna, vo Sofija se turi tabela za mrtvite anglijski i amerikanski aviatori, shto se bili svaleni od bugarite vo vreme na bombandirane na gradot vo 1942-44g.. ...
Од: marko
Датум: 19.11.2010 14:13:40
ocigledno e deka bugarofilite vo makedonija zimaaat se pogolem zalet a vo toa im pomagaat i raznorazni ministri na bugarija koi kazuvaat kako da se sreduvaat odnosite vo makedonija a ne e cudno i od dpmne da imaat podrska bugarogilite kako i sto kaza nivniot bivs vojvoda ai segasniov vijvoda po potreba odi vo sofija da bara podrska od tie bugarski ministri
Од: jovan
Датум: 19.11.2010 22:44:53
Neka si gi obnovat,ne e nisto sporno, i netreba da pravime sopki okolu toa.Neka si gi obnovat.No se slagam so komentatorot Marko i negoviot komentar.Bugarskite strukturi ovde stanuvaat se pojaki i pojaki,a drzavata spie.Mnogu nivni "investicii"ovde se vsusnost agenturi koj rovarat po drzavnite institucii,infiltriraat luge,kupuvaat luge, i se sve povlijatelni i povlijatelni. Neretko direktorite,menandzmentot ili gazdite na tie firmi se bivsi pripadnici na tajnite sluzbi ili nivni sinovi,a ovde se da gradat mreza i vlijanie,biznisot im e sporedno nesto,skoro i nebiten.Celta im e da vospostavat kontrola vrz drzavata.
Од: Sto e problemot?
Датум: 20.11.2010 09:00:08
Vo Makedonija imaraseano sekakvi grobista koi se obnoveni i se odrzuvaat.: Ima germanski, francuski, Srpski , turski i kakvi li ne.. Pa sto e problemot ako se obnovat bugarskite grobista?

Најди! во Утрински
Втора страница
Слободен пад на фудбалот
ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се испазарија за пописoт
Вербатим
Папуљас ни се закани пред Лисабон
СПЦ бара од Прванов слобода за Вранишковски
 


Brammertz to UN: Serbia's efforts on Mladic still problematic
No starting date for Montenegro's EU accession talks
Bulgaria likely to renew euro bid in 2011