Брoj 2724  понеделник, 30 јуни 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Фељтон
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Време
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Политика

Владата повторно згреши со Клиничкиот центар

Уставните судии велат дека донесените измени во Законот за здравствена заштита се неуставни

Јасмина Јовановска

Во брзање да ја поправи грешката со поделбата на Клиничкиот центар, Владата повторно згреши. Ова го тврдат стручњаци по уставно право кои велат дека и законските измени од Законот за здравствена заштита донесени на Собрание минатата недела, со кој Владата доби право да го трансформира Клиничкиот центар, се неуставни. Министерот за здравство, Имер Селмани, по донесување на овие измени се јави со двојна улога - и како предлагач на законските измени и како пратеник. Повторно дојде до мешање на извршната и на законодавната власт, што е флагрантно кршење на уставниот поредок, укажуваат уставните судии. Затоа, ако се поведе уставна постапка, овие измени сигурно ќе паднат на Уставен суд.

Од Владата велат дека за донесување на овие измени се консултирани врвни стручњаци, но ако тие се неуставни ќе ја почитуваат одлуката на Уставниот суд.

И додека Владата наоѓа мерки како да ја задржи трансформацијата на Клиничкиот центар онака како што е замислен, клиниките уште најмалку две недели ќе работат незаконски.

Ова оттаму што Владата не постапува според одлуката на Уставниот суд, која налага да се врати старата организациона поставеност на Клиничкиот центар, туку си тера по свое и брза да ја исправи неуставната одлука, велат правните експерти. Не се носат ни некои привремени упатства како во овој вакуум да функционираат клиниките, па на вработените на клиниките ќе им доцнат платите, а болните ако сакаат да се лекуваат ќе мора да си ги купат лековите. Резервите на лекови веќе се на црвена линија, а снабденоста нема да се подобри ни во наредните две недели поради ќор-сокакот во кој се најдоа клиниките кои немаат право да набавуваат лекови и потрошен медицински материјал, ниту пак директорите ќе може да потпишат за плати зашто нивниот потпис е незаконски.

Владата и да сака побрзо да ја донесе одлуката не ќе може, велат правните експерти, бидејќи за да заживе�� таа во практиката има процедурата која мора да се запази и не дозволува да се скрати времето. Законските измени од Законот за здравствена заштита, иако беа донесени само за еден ден, тие треба да се објават во „Службен весник“ за да станат правосилни, објаснуваат правниците. За тоа треба најмалку осум дена, по што Владата треба да ја донесе новата одлука за трансформација на Клиничкиопт центар, која исто така треба да се објави во „Службен весник“. За да работат клиниките законски и според моделот на Владата ќе поминат најмалку две недели.

Со моделот на Владата за поделбата на Клиничкиот центар и натаму не се согласуваат најголемиот дел од лекарскиот еснаф. Новоизбраниот претседател на Македонското лекарско друштво, д-р Јован Тофоски, смета дека треба да се најде ново решение за трансформација на Клиничкиот центар, бидејќи со сегашната поделбата квалитетот и достапноста на здравствената услуга се намалени. „Дека во Клиничкиот центар нешто требаше да се менува е повеќе од јасно. Требаше да се менува менаџментот, но не функционалноста. За да се прегледаат, пациентите по поделбата се принудени да имаат најмалку десет упати, што значи не требаше да се менува функционалноста“, укажува д-р Тофоски и додава дека можеби требаше да се оди на обединување на специјалностите.

И додека во Македонија се оди на расцепкување на Клиничкиот центар, во Бугарија тежнеат кон обединување на болниците, зашто, како што вели претседателот на Бугарскиот лекарски сојуз, д-р Андреј Кехарот, само така може да се добие поефикасно и подостапно здравство за болните. Во источниот сосед има 18 универзитетски болници, од кои 13 во Софија. Токму овие болници има предлог да се обединат. Двојното менаџерство, кое сега профункционира кај нас, во Бугарија е укинато уште пред девет години, зашто се покажало како неефикасно. „Стручниот директор и економскиот директор беа во постојан конфликт поради што страдаа болните и затоа се напушти двојното менаџирање“, вели бугарскиот гостин. За трансформацијата на Клиничкиот центар тој многу не сакаше да коментира, но економски гледано обединувањето е подобро од поделбата, поради што и кај нив се планира обединување на универзитетските болници. Дали за крупни промени во здравството власта во Бугарија ги консултира лекарите кои имаат само една асоцијација, а тоа е Бугарскиот лекарски сојуз, д-р Кехарот само рече дека доволен доказ е тоа што лани го смениле министерот за здравство.


Статијата е прочитана 1035 пати.

Испрати коментар

Од: A.Nikolov
Датум: 30.06.2008 00:37:52
Polesno e da se kazuvat raboti kade vladata na Nikolaj ne zgreshila otkolku da se nabrojuvat raboti kade zgreshila.No Makedonskiot narod mnogu lesno padna na iluzionistichkite shtosovi na diktatorot.No toa e shto e iako losho e na grshki da se uchime sega ostanuva grshkite skapo da gi plakame.Gospod neka ni e napomosh.
Од: Rosomon
Датум: 30.06.2008 01:17:30
Ova e za cudenje. Se prasuvam : dali vo Vladata i posebno vo Ministerstvoto za zdravstvo voopsto ima pravnici i pravni sovetnici ili pravnite soveti im gi davaat nekoi bajacki. Pa ova e cirkus. Zakonite im padjaat pred Ustaven sud kako krusi, a nikoj ne snosi odgovornost,. Eve i na pravni laici im e jasno deka i ovaa odluka ce padne pred Ustaven sud , no i ponatamu uporno se tera so tvrdoglavost i pravna nepismenost. sta da se pravi. I tie ne sakaat , ama tolku im delile.
Од: sasko
Датум: 30.06.2008 17:37:00
31 klinika so 64 direktori. Toa e ista kako vo Stopanska banka pokraj 30 ekonomisti da se vraborat 30 lekari. Vremeto pokaza deka ekonomistite bukvalno nisto ne rabotat a si primaat plata. 31 tenderski komisii i 31 upravni odbori so pari za site tie. Kade e tuka ekonomskoto rabotenje.Amaterizmot na ministerot,zamenikot, pod diktat na Zan Mitrev go unazadija celoto zdravstvo. Toa e ocigledno no vo totalitarizam se e mozno.

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Политика
Второто прегласување помина без посериозни проблеми
Возач во Министерство за труд сакал да гласа за повеќе лица
Од НСДП исклучени 13 фракционери
Еленовски- Во новата партија ќе преминат 80 отсто од НСДП