Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
02.04.2012, 08:49

„Џек и Џил“ убедливо најнаграден филм со Златни малини

Филмот на Адам Сандлер е големиот „победник“ на церемонијата на доделувањето на наградите Златна малина, за најлош филм

„Џек и Џил“ рекордно доби 10 „малини“ за сите категории меѓу кои и за најлош филм за 2011 година и за најлоша глума. За првпат во 32-годишната историја на доделувањето Златни малини, познати и како анти-оскари, филм победи во сите десет категории.

За првпат наградите беа доделени на 1 април денот на шегата, а претходно се доделуваат пред оскарите.

Во „Џек и Џил“, Адам Сандлер игра машка и женска улога и соодветно, доби награди за најлоша машка и женска главна улога. Филмот победи во категоријата режисер, најлошо сценарио, одново дело на Сандлер како и за најлош римејк.

Во категоријата најлоша машка споредна улога „малина“ доби Ал Пачино за неговото појавување во Џек и Џил. Заедно со Кејти Холмс тие двајца добија и Златни малини во категоријата најлош пар во филм за учеството во „Џек и Џил“.

Сите актери во филмот - Пачино, Сандлер и Холмс добија и награда за најлош актерски тим. За доделувањето на Златните малини гласаа вкупно 650 членови на фондацијата Златна малина.

Во номинациите беа и филмот Трансформерси (девет номинации) и првиот дел од последното продолжение на популарната The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1 (осум номинации).


Статијата е прочитана 667 пати.

Испрати коментарЌе добијам уште еден автомобил
Пронајден најстариот жичан инструмент
Денеска сончево и потопло време
Модниот викенд стана модна недела
Среќни вести од трите дневни весници за кумановци
Американец доби 640 милиони долари на лотарија!
Пуштена во продажба монографијата „30 години Скопски џез фестивал“
Уметнички дела со моторна пила
Почнува летниот возен ред на жичницата „Милениумски крст“
На „Новинарите пеат“ ќе настапат 15 новинари
Времето денеска- Облачно и дождливо
Шпанските проститутки им го ускратуваат сексот на банкарите
Отворен новиот трговски центар на Mr.Bricolage во Скопје
Марко Коловски и Питер Шепард добитници на наградите на СОКОМ
Наградата „Роман на годината“ врачена на Снежана Младеновска-Ангелков
После 30 години игри на среќа, конечно добив автомобил
Џејн Фонда ќе ја глуми Ненси Реган
Скандинавците пијат нездраво
Аукција на дела од Малиот битолски Монмартр
Денеска свечено ќе биде врачена наградата „Роман на годината“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 10°C

Делумно облачно

Вторник
Ведро
Макс: 19°C, Мин: 7°C

Среда
Обилни врнежи
Макс: 22°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |