Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
26.07.2012, 20:52

Црната листа на САД со стари имиња

Нема нови имиња на ажурираната „црна листа“ на американскиот Стејт департмент. Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, заедно со Џеват Адеми од ДУИ, остануваат најатрактивните имиња од Македонија на кои им е забранет влез во САД. На списокот, вообичаено, се актуелни претседатели на партии, самопрогласени армии и движења, поранешни команданти и опасни криминалци.

Друштво на Тачи и на Адеми, на непопуларната листа им прават претседателот на Нова демократија, Кастриот Хаџиреџа, самопрогласениот лидер на Илирида, Невзат Халили, поранешниот член на ОНА, Нури Беџети, првиот човек на т.н. Албанска национална армија, Гафур Адили, опасниот Џемаил Хисени, Даут Реџепи како командант Лека и поранешниот член на ОНА, Џезаир Шаќири од Танушевци.

На американската црна листа се и АНА и Фронтот за национално обединување на Албанците (ФНОА), како организации кои се појавиле по 2001 година. Влезот во САД им е забранет и на неколку лица од Ирак, кои имаат албанско државјанство, како и на Идајет Беќири.

Беќири е лидерот на албанската националистичка партија за национално единство и поранешен политички секретар на т.н. АНА. Тој беше уапсен кон крајот на мај од страна на косовската полиција на преминот „Морина“, на границата со Албанија, при влез во Косово, врз основа на меѓународна потерница издадена од белгиските власти, каде е осуден на четири години затвор, под обвинение за планирање напади во Македонија и на Косово. (Г.А.)


Статијата е прочитана 217 пати.

Испрати коментарСкопје пулсира фудбалски
Грција остро ��озврати
СДСМ
Ламбринидис стана главен за човекови права во ЕУ
Греењето на струја и парно стана луксуз
Посакувам Александар Николовски да ми биде противкандидат
Претседателот Иванов помилува 54 осуденици
Да не се политизира „Семакедонската средба“ во Трново
Кој седи во скутот на ВМРО-ДПМНЕФЕЛИКС, 27.07.2012 07:24:45
Оваа ,,црна топ листа реалиста,,е барем за наши прилики позната по својот изместен политички настап.Овие,,црнци,, се перцепираат себеси како докажани борци за човекови права ама само за својата популација,која се згрозува како тоа другата нација преку власта ги тормози,им одзема од правата, ама тоа ќе го дознаат само кога се во опозиција.Кога се на власт се тече млечно-медоносно и ни кажуваат за колку им се подобрени правата,а за обврските можеби некогаш ќе се сетат на нив.Од друга страна ваков корисник на црни листи а во исто време коалициски партнер докажува колку работите се изместени во трката за власт.Бабами Евда говореше во слични ситуации,,синко не им замерувај,со кого се такви се,, П.С на радост на моите коментаторски шашардисани колеги од денес сум на одмор,не возам такси туку ќе уживам во Јадранските убавини.Таму каде што нема лепење етикети,таму каде што без страв ќе речам дека сум Македонец,таму каде што ќе ми речат,,па где си досад,, и т.н

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 27°C

Ведро

Вторник
Ведро
Макс: 36°C, Мин: 18°C

Среда
Делумно облачно
Макс: 33°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Светски рекорди во пливање за Волмер и Ван дер Бург
Кај жените Американката Дана Волмер го сруши рекордот на 100 метри пеперутка, додека Камерон Ван дер Бург од Јужна Африк...
Светски рекорд во пливање за Шивен Је од Кина
Hа патеката од 400 метри мешано, 16-годишната пливачка од Кина Шивен Је постави нов светски рекорд и освои златен медал...
Првиот златен медал за Силинг Ли од Кина
Силинг Ли го освои првиот златен медал на Игрите во стрелаштво во дисциплината 10 метри воздушна пушка...
(ФОТО) Отворање на Олимписките игри во Лондон
Усеин Болт посакува четири олимписки злата

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |