Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
18.07.2012, 18:58

Црквата им држи лекции на политичарите и новинарите

Светиот архијерејски синод вчера со соопштение побара да остане уставното име

Деспина Трајковска

И црковните власти официјално застанаа зад заложбите на централната власт, државава ни под кои услови да не дозволи промена на уставното име. Црквата, како што наведе вчера во соопштение Светиот архиерејски синод, ќе дава поддршка за Владата до крај да истрае во борбата со јужниот сосед во спорот со името, бидејќи Македонија и Македонците, како што оценуваат црковните власти, се смисла на нашето минато и иднина.

МПЦ, без да посочи конкретно име, го повикува јавно најгласниот говорител на нечуените фалсификати и лаги за македонската вистина да и се извини на македонската јавност.

„МПЦ не може, а да не ја искаже својата вчудоневиденост и запрепастеност од зачестените изјави на поединци и партии, со кои не само што се удира по јазичниот и национален идентитет на македонскиот народ, туку преку говорењето на невистини до крајни, нечовечки граници, се омаловажува секој труд и секоја жртва на нашите предци, но и на нашите современици, за самостојна и просперитетна Република Македонија. Го повикуваме нашиот народ не само да остане глув на ваквите користољубиво-должнички емисари на пропагандите од 19. век, туку на легитимен, правдољубив и демократски начин да ги ‘награди‘ со конечен заборав и да им го покаже нивното место во свршеното минато“.

Вака вчера се огласи Светиот архиерејски синод на МПЦ, по седницата која се одржа во чест на јубилејот 45-години од возобновувањето на автокефалноста на Охридската архиепископија. Црковните власти истакнаа дека ја поддржуваат интеграцијата на Македонија во светските демократски организации, но, само доколку тие се засноваат на позитивните правила и законските а не по цена на губење на сопствениот јазичен, национале��, историски и културен идентитет.

Преку соопштение, МПЦ апелираше сите чинители на политичкиот и медиумскиот простор, достоинствено и во согласност со правилата за коректност и потребна меѓусебна почит да се обраќаат до своите политички противници и до јавноста, внимавајќи на секој искажан збор.


Статијата е прочитана 1311 пати.

Испрати коментарФејсбук како огласна табла
Аврамопулос брифирал за спорот со името
Иванов очекува пораки од Бан Ки-мун
Вершбоу гo построи цело НАТО зад ветото
Тaчи веќе не е војвода
Владата се брани
Од денеска на работа по старо
В година место сини картони - електронска картичка
Неделкова не доби поддршка, Врховен суд останува со в.д. претседателФЕЛИКС, 19.07.2012 06:40:31
Нормална реакција на МПЦ кон оние кој заговараат менување на името и се друго по терк на соседот а плус и преселбите на сопствениот народ од онаму каде што вековно постои.Инаку нема потреба да гневно се реагира ,,се делат лекции на новинарите ,, Според политичката наклонетост и треба да им се делат лекции на новинарите,одамна сите им укажуваат и дома и од надвор да се престане со медиумската одработка било за власта било за опозицијата.Да престанат со навредите, измислиците,непоткрепената со ништо сензационалност,манипулирање со изјави,пласирање лажни и неточни информации и др.Кога ќе престане сето ова да се практикува било за власта било за опозицијата(ова го повторувам поради да не ме обвинат за пристрасно перцепирање на медиумската работа,за разлика од некој)тогаш ќе имаме вистинско професионално и непристрасно новинарство.
mark, 19.07.2012 06:50:21
Ovie so bradive od postarata generacija site se za lustriranje i pod hitno na prespanskoto ostrovo,go izedoa narodot vozat najskapi koli imaat najubavi kuki i sega ni solat pamet no za sreka narodot sve poveke se odalecuva od niv NE OD VERATA.Drzava vo koja glavna uloga imaat popovite na taa drzava mozes da i se pluknes toa drzava ne biva se vide po nasiot severen sosed pa kako sto trgnala rabotava tie ke ostanat najmala drzava na balkanot samo Belgrad i Sumadiskiot del kako sto mu predvide Bogdanovik na Milosevik taka i ke bide na ist pat e i Grujo so Stefan bidejki trgnal po negoviot um.Makedonci sakajtesija verata pocituvajtegi hramovite za pocit prema popovite treba da razmislite koj e za pocit akoj ne mislam deka vo novava generacija na celo so Metodi ima dobri vladici koj se posvetuvaat na verata a ne na politikata kako stefan i kompanija koj so pomos na politikata stana na necesen izbor poglavar pa i taka treba da zamine.
bitolcanec, 19.07.2012 06:58:50
citam i se cudam????? ljugeto koi vo ime na boga ziveat zivot kako vo bajkite(so skapi djipovi i luksuzni mesta na ziveenje),vladici so telohraniteli,-e sega tie ke gi poducuvaat politicarite kako da se odnesuvaat dostoinstveno???? gospoda vladici,zasramete se.
dedo dimo, 19.07.2012 08:50:52
Crkvata ne im drzi lekcii na nikogo,no Crkovnite luge znaat mnogu poveke od politicharite i od novinarite, zatoa shto sekogash se poblisku do narodot.Ve molam bidete iskreni i ne trsete zeleni.So vakvi staatii samo i nosite zlo na nashata zemja.
tali, 19.07.2012 11:07:34
A crkvava sto napravi za svojot narod stipendirale deca na siromasni pomignale bolni i nemokni
ivan, 19.07.2012 12:04:29
Do koga tie vladici i popovi ke se mesaat vo drzavata, ajde malku drzavata da se zamesa kaj niv, pola uste utre ke odat vo zatvor..
gordana, 19.07.2012 14:09:22
zarem covek mora da e siromav i koako takov da se zalaga za nemenuvane na imeto poznavam mnogu bogati luge koj se protiv promena na imeto inaku i sol i leb da jadam sum protiv promena redno e nekoj da rece dosta
Biljana, 19.07.2012 14:28:36
Bravo, treba toa da se kaze jasno i glasno.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 25°C

Делумно облачно

Сабота
Ведро
Макс: 38°C, Мин: 18°C

Недела
Ведро
Макс: 35°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Остануваат уште 7 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Британците очекуваат жетва на медали
Домашниот тим на Игрите во Лондон ќе има 542 спортиста што е рекорден број натпреварувачи од Велика Британија на една ол...
Леброн Џејмс најплатен спортист на Игрите
Од договорот со Мајами добива 13 милиони, останатите 40 легнуваат на неговата сметка од вносните зделки со спонзори...
Олимпиското злато вреди 620 долари
Трудница на Олимписките игри
Брајант не може да замисли да не освои злато
Семенја ќе го носи знамето за ЈАР

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |