Број 3046  понеделник, 27 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Економија

Министрите во разногласие за крајот на кризата

Бизнисмените не очекуваат скоро закрепнување и покрај поволните статистички податоци

Нина Нинеска-Фиданоска

Економските министри од Владата на премиерот Никола Груевски се во разногласие околу тоа кога ќе заврши кризата во Македонија. И додека новиот министер за финансии, Зоран Ставрески, неодамна најавуваше дека економско подобрување може да се очекува веќе во третиот квартал, неговиот колега, министерот за економија, Фатмир Бесими, е прилично помалку оптимист, потенцирајќи дека скромно заживување на стопанството би можело да има најрано на крајот на годинава.

Министерот за економија е свесен дека кризата во земјава е далеку од фаза на стивнување и покрај поволните податоци кои деновиве ги лиферуваше Државниот завод за статистика, а кои покажуваат дека раководителите на македонските претпријатија во јуни искажале оптимизам околу состојбите во преработувачката индустрија во земјава, оценувајќи ја состојбата како поповолна во однос на претходните месеци.

Според Бесими, најоптимистичка оцена е дека кризата ќе почне да се ублажува кон крајот годинава. Министерот смета дека статистичките податоци не се секогаш релевантни со реалноста во земјава.

„Ако ги гледаме бројките од Статистика, на пример, дека во април се зголемил бројот на вработени, не можам да кажам дека тоа реално ја отсликува состојбата, оти во приватниот сектор, а особено во индустријата и во текстилот има ситуација каде што вработените се праќаат на принудни одмори, кои не се евидентираат како отпуштени во Заводот за вработување“ изјави Бесими.

За разлика од Бесими, министерот за финансии, Зоран Ставрески, неодамна, додека се' уште беше на позицијата вицепремиер за економски прашања, изразуваше очекувања оти негативна стапка на раст на БДП се очекува само уште во вториот квартал, додека во третиот и во четвртиот квартал ќе има заздравување и старт на позитивни економски движења.

Ова покажува дека економските министри имаат различна перцепција на случувањата во Македонија, односно дека не постои усогласеност во владиниот тим околу економските пр��гнози.

Инаку, покрај Бесими, кој не го дели оптимизмот на Ставрески, истото тоа важи и за бизнисмените од државата.

И претставниците на бизнис-секторот сметаат дека економската состојба во земјава не се подобрува. Компаниите имаат финансиски проблеми, па затоа и тврдат дека негативниот тренд ќе продолжи.

Како една од причините што не се оптимистички расположени, бизнисмените го наведуваат и фактот што ќе има доцнење на евтините кредити, кои ги вети Владата за ублажување на последиците од кризата.

„Моментно не се чувствува подобрување и не очекуваме дека ќе има подобрување. Дури и со министерот за економија, Бесими, разговаравме дека доцнат ветените 100 милиони вера, пари од Европската инвестициона банка за мали и за средни претпријатија. Тие ќе се делат во септември, а требаше порано. Значи, недостасуваат финансиски средства во стопанството“, изјави Џемаили Даути, претседател на Стопанската комора на северозападна Македонија.

На средбата што во саботата ја имаа бизнисмените во општина Чаир со министерот Бесими, побараа да се прифатат мерките кои претходно Владата ги отфрли, со цел да се ублажат негативните последици од кризата. Бесими се заложил дека ваквите барања ќе ги пренесе во Владата.

Но, оттаму засега не размислуваат за донесување нови антикризни мерки. Во Владата велат дека прво ќе почекале да ги видат ефектите од претходниот пакет, па потоа ќе размислуваат за евентуално нови идеи.

Инаку, во првиот квартал македонската економија падна за 0,9 проценти, а сега сите ги очекуваат податоците за вториот квартал. Но, со оглед на лошите бројки во индустријата и во другите сектори, експертите очекуваат негативен раст и за второто тримесечје од годинава, со што и официјално би се прогласила рецесија во земјава.


Статијата е прочитана 594 пати.

Испрати коментар

Од: Трпе.
Датум: 27.07.2009 09:59:26
Време е во август,во Скопје да имаме уште еден пивофест,со пиво да ја прославиме победата на кризата.Ова влада освен што е ЕПП влада може да се каже дека е хумористична.Дали Ставре и Бесими се поголеми оптимисти и од Грујо.Или како ќе каже кумот.Поголем лажов од кумот немам видено нити чуено дека има на балканот.По се излегува дека кумот го има сошиено дупнатото ќесе или така му се чини.Се додека не се види и осети не им веруваме.После некој месец Ставре и душата ќе ни ја нуди( ако сакате и душата земете ми ја пари нема ).Но нам,душа не ни треба,ни треба подобар живот.

Најди! во Утрински
Економија
Каков леб, всушност, јадеме?
ИПА-фондовите недоволно се користат
Оптимистички прогнози за германското стопанство
„Фијат“ доби одобрение да го купи „Крајслер“
Платите на министрите се намалуваат за 20 отсто
Намален извозот на швајцарски часовници
Државата ќе го субвенционира туризмот
Пад на прометот на Берзата
Иванов на средби со бизнисмени