Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
20.07.2012, 17:19

Богатство од 38 милиони долари „исплива“ од морското дно

По 62 години минати на морското дно 38 милиони долари вредното богатство беше пронајдено во близина на ирскиот брег

Богатство, вредно 38 милиони долари, по 62 години минати на морското дно, е пронајдено во потонат британски брод во близина на ирскиот брег, од страна на една американска компанија за длабокоморски истражувања, пренесува лондонски „Телеграф“.

Бродот „SS Gairsoppa“ бил 125-метарски парен брод. На враќање од Индија за Велика Британија во текот на Втората светска војна бродот бил торпедиран и потопен од германска подморница.

Во бродот имало 48 тони сребро во шипки кога во 1941 година бил потопен од германската подморница на 500 километри од ирскиот брег.

„Телеграф“ наведува дека бродот се наоѓал на длабочина од 4.700 метри.

Компанијата „Odyssey Marine Exploration Inc.“ соопшти дека ова претставува најголемото извлекување на драгоцени метали од морската длабочина во светот.

Работниците досега успеале да извлечат 1.200 сребрени шипки.

Според лондонскиот весник, американската компанија има договор со британската влада и ќе може да задржи 80 отсто од спасеното богатство.


Статијата е прочитана 2575 пати.

Испрати коментарЏајковски настапи на најголемиот фестивал во Франција
На „Стоби 2012“ изведена претставата „Одбраната на Сократ“
Почнаа подготовките за „Крушево - етноград“
Водителот на „Топ гир“ - најплатената ѕвезда на Би-Би-Си
(ФОТО) Храбра пародија на нашата политичка реалност
Почнува шестиот „Локумфест“ во Битола
„Архелаос“ на Плевнеш и Цветановски премиерно во Стоби
„Зa Mакедонцките работи“ на Мисирков на германски јазик
Ристо Василевски на фестивал нa поезијата во Франција
Американската „златна младина“ на Инстаграм открива како живеат богатите деца
Конкурсот за необјавена поема „Григор Прличев“ трае до 30 август
Пронајдени останките на Мона Лиза
Антонио Бандерас бара прошка од сопругата Мелани Грифит
Милчо Манчевски во жири во Венеција
Календарот на Пирели за 2013. без голи убавици
(ФОТО) Сто пати браво за Мишел Камило
Руските солисти Борис Бровцин и Анастасија Волтчок вечер на „Охридско лето“
Ума Турман роди ќерка на 42 години
САД одбележуваат 110 години од производството на првиот климатизер
Мариса Мајер од „Гугл“ е новиот генерален директор на „Јаху“
Почина легендарниот клавијатурист на „Дип Парпл“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 24°C

Грмотевици

Недела
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 16°C

Понеделник
Локални грмотевици
Макс: 33°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Остануваат уште 5 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Британците очекуваат жетва на медали
Домашниот тим на Игрите во Лондон ќе има 542 спортиста што е рекорден број натпреварувачи од Велика Британија на една ол...
Леброн Џејмс најплатен спортист на Игрите
Од договорот со Мајами добива 13 милиони, останатите 40 легнуваат на неговата сметка од вносните зделки со спонзори...
Олимпиското злато вреди 620 долари
Трудница на Олимписките игри
Брајант не може да замисли да не освои злато
Семенја ќе го носи знамето за ЈАР

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |