Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
29.06.2012, 12:41
Ставрески: Компаниите што поскоро да ги искористат 111-те милиони евраСо 100-те милиони евра за кои вчера беше усвоен законот и со 11-те милиони евра за кои следната недела ќе биде потпишан договорот, компаниите ќе се извлечат од кризата во која се наоѓаат, смета вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески.

Според него, најважно е сега компаниите да подготват добри проекти и што побрзо да ги повлечат овие средства.

- Вчера беше усвоен законот со којшто 100-те милиони евра ќе им бидат на располагање на компаниите од металургијата и на сите останатите, а следната недела ќе биде потпишан договорот за 11-те милиони евра со што тие ќе станат ефективни за компаниите од преработувачката индустрија. Со овие средства, доколку компаниите подготват добри проекти, убеден сум дека ќе се извлечат од кризата, односно ќе помогнат да ги спасат работните места и да ја надминат оваа ситуација, изјави Ставрески, одговарајќи на новинарски прашања по прес-конференцијата во прес-центарот на ВМРО-ДПМНЕ.

Во однос на падот на индустриското производство, Ставрески истакна дека Владата уште пред објавувањето на последните податоци презела активности како што се ребалансот на Буџетот и евтините кредити наменети за компаниите.

- Уште пред да ги добиеме последните податоци преземавме активности. Едната беше Ребалансот на буџетот со којашто го усогласивме приходниот и расходниот дел од Буџетот и внимаваме да се задржи високо ниво на капиталните инвестиции со цел тие пари преку капитални проекти да завршат во македонските претпријатија. Потоа евтините кредити што ги обезбедивме од Европската инвестициска банка со камата од 5,5 проценти и уште поевтини кредити од 11 милиони евра со 3 проценти каматра што ќе им помогнат на земјоделските преработувачки компании да дојдат до ликвидни средства и да ја надминат оваа ситуација, посочи вицепремиерот Ставрески.

Во врска со најавената исплата на заостанатите плати за вработените од АД ОХИС, Ставрески рече дека на 10 јули ќе им биде исплатена платата онака како што им било ветено.

Статијата е прочитана 464 пати.

Испрати коментарПочнува изградбата на фабриката „Кромберг и Шуберт“ во Битола
Моторциклист падна во канал и загина
Изгорe зградата на театарот во Врање
Македонија и Казахстан имаат заеднички интерес за економска соработка
Нафтата под 84 долари, спласнува еуфоријата околу планот на ЕУ
Маж во полициска униформа уби тројца војници на НАТО во Авганистан
Најмалку 17 лица загинаа во напад врз цркви во Кенија
Пожарите во близина на Валенсија излегоа од контрола
Сончево и топло
Кривични за пратениците кои гласаа за Законот за лустрацијата
Трифун Костовски размислува да формира партија
Времена забрана за тешки товарни возила на патот Гостивар - Охрид
СДСМ во Прилеп - Власта го направи народот сиромашен
Стартува владината мерка за бесплатен одмор на 3.000 деца
Претседателот Иванов во посета на Казахстан
Кипар го презема претседавањето со ЕУ
Груевски - Четирите нови инвестиции значат четири илјади нови работни места
СДСМ вечерва со митинг во Прилеп
Поранешен руски полицаец силувал и убил 23 жени
Силен земјотрес ја погоди Кина, 17 лица повредени
Германскиот парламент го одобри фискалниот пакт
Селмани - Декриминализацијата на клеветата ќе донесе поголема слобода
Црна Гора ги започна преговорите за членство во ЕУ
„Хеленик петролеум“ тврди дека има нафтени резерви
Се шири пожарот на Кајмакчалан
Завршува кампањата за плаќање на долговите за струја
Иванов - Сите членки на ЕУ се одговорни за Македонија
Џулијан Асанж нема да им се предаде на британските власти
Евангелос Мимаракис избран за спикер на грчкиот Парламент
Европскиот совет ги потврди преговорите за Црна Гора
Баросо - Членките на еврозоната посветени на иднината на еврото
Попоски - Немаме територијални претензии кон соседите
Иванов - Македонија има за цел да биде ставена на мапата на енергетски коридори
Пронајдено телото на момчето кое се удави во Мавровско Езеро
Прва жртва во пожарите во Колорадо
Средба на организациите на архитекти од Југоисточна Европа и Азија
Сончево со умерена облачност
Почнува ноќното обележување на градските улици
Покренато обвинение за „Детонатор"
Петнаесетгодишник изчезнал во Мавровско Езеро
Груевски - Спасот на еврото е централна тема во Брисел
Бистра Ангеловска - нов претседател на Фармацевтската комора
МПЦ се засили со двајца епископи
Мајка Тереза ќе го надвиши Александар
(ФОТО) Средба за помирување меѓу Црвенковски и Георгиевски
Самоубиство од Акропол
Почна исплатата на субвенциите за тутунарите
Тројца велешани демонтирале 746 метри шини
Најлоша туристичка година за Грција
Жена се самозапали во Арачиново
Азербејџан заинтересиран за инвестирање во Македонија
Дачиќ нов мандатар на српската влада
Тројца повредени во пад на воен хеликоптер во БиХ
Напад врз полициски пункт кај Бујановац
Шешељ доби уште две години затвор за непочитување на судот
ЕК се произнесе за налепниците БЈРМ
Монти - На ЕУ и се заканува сиромаштија
„Њуз корпорејшн“ ќе се подели во две компании
Немири во Стокхолм, демолирани полициски возила
Премиерот Груевски на Самитот на Европската народна партија во Брисел
Пан-европска конференција за зелениот појас
Папуљас со писмо од Самарас на самитот на ЕУ во Брисел
Анан со повик за влада на национално единство во Сирија
Cончево и малку потопло
Груевски - Македонија има најниски трошоци за водење бизнис во Европа
Грција бара да престанат нападите од македонските политичари
Нови 54 лека без доплата
ФБИ откри уште двајца хакери од Македонија
Јанкулоска
(ФОТО) Прв пат во Македонија 40 бренда во „Скопје сити мол“
Горан Бошевски - в.д претседател на Кривичен суд
Пад на индустриското производство за 5,4 отсто
Употребата на синтетички дроги го надмина користењето на хероин и кокаин
Бесплатни прегледи за дијабетичари во Систина Офталмологија
„Национал“ заминува во стечај
Листа на најпродавани автомобили во светот
Презентирани можностите за инвестирање на Македонија во Будимпешта
Почна уривањето на објектот „Ив-Ире“ во Трпејца
Карл Билд побара почеток на преговори за Македонија
Тројца турски војници загинаа во напад на ПКК
Баросо повика на солидарност кон Грција
Асад - Сирија е во состојба на војнагоран, 29.06.2012 16:40:08
уште еден доказ дека Владата размислува и за приватните компании. Се надевам дека ќе добие и мојата компанија дел од овие средства.
Goran I, 29.06.2012 18:07:58
Ili Stavrevski ne znae sto zboruva ili ne znae sto se slucuva vo ekonomijata vo zemjava. Tie pari sto gi zboruva, ke gi iskoristat samo onie firmi na koi ne im treba nitu kredit, nitu pomos. Eve, mojata firma ima potreba od kredit za obrtni sredstva, so koi pari povtorno ke ja stavam na noze, ama ako pobaram kredit od banka, znam sto ke mi recat, odnosno ke me odbijat, zatoa sto momentalnata situacija mi e takva kakva sto mi e. So tie pari jas ke si nabavam dovolno stoka za da go podignam prometot i da za rabotam povekje so sto ke imam dovolno da si gi reguliram site obvrski, a ne kako sega da kuburam. Aj sega kako jas da gi iskoristam parite od kreditot za firmite sto se vo kriza ???? Neka mi odgovori Stavrevski na ova prasanje, a ne da dava izjavi od vakov tip.
od ostrijot, 29.06.2012 21:16:50
seto toa e trubenje vo prazno za nekolku dena ova izjava na ministerot ke bide koregirana.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


 
Време
Скопје, 32°C

Делумно облачно

Понеделник
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 16°C

Вторник
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

(ИНТЕРВЈУ) Најприроден е патот во кој нема калкулација
„Нашата кинематографија ги насочува младите автори да бидат конформисти“, вели Владимир Блажевски, режисер и сценарист...
(ИНТЕРВЈУ) По Хрватска, ЕУ ќе се занимава со својот опстанок
„Македонија има проблем со економската стратегија“, оценува Алберт Маес, претседател на Европскиот центар за мир и разво...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |