Број 2993  сабота, 23 мај 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter

Web Special

Серија земјотреси во Струмичко

18:40 24.05. - Седумдесет земјотреси се регистрирани од вчера попладне на 125 километри југоисточно од Скопје во валандовското епицентрално подрачје, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет.

Во текот на денешниот ден регистрирани се осум земјотреси со интензитет од три до седум степени според Европската макросеизмичка скала. Земјотресите се регистрирани во 1 часот и 22 минути со интензитет од пет степени, во 2 часот и 51 минути со интензитет од три до четири степени, во 16 часот и 13 минути со интензитет од четири степени, во 16 часот и 29 минути со интензитет од шест степени, во 16 часот и 31 минути со интензитет од четири степени, во 16 часот и 34 минути со интензитет од пет степени во 18 часот и 17 минути со интензитет од седум степени и во 18 часот и 23 минути со интензитет од шест степени.

Во соопштението се наведува дека серијата земјотреси се уште трае. (МИА)

http://earthquake.usgs.gov


Статијата е прочитана 1931 пати.

Испрати коментар

Од: aleksandar
Датум: 25.05.2009 13:36:57
gospod neka im e na pomos

Најди! во Утрински
Насловна
Бендевска треба да плати 11.000 евра за клевета на Коњановски
Карикатура
Дипломатски фаул во односите со Австрија
Лекарски игри со очните прегледи на бебињата
Парадигмата на Маневци
Tајна средба на најбогатите луѓе во светот во Њујорк
Битка за „кралството“ на Надал
Русија се сомнева во „источното партнерство“
Пратеници - измамници
Социјалдемократите подготвени за Црвенковски
Визите ќе се укинат идното лето?
Кирилица на Интернет
Грчкото лоби го притиска Барак Обама за Македонија
Германски јубилеи