Број 3324  понеделник, 05 јули 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Култура

Лувр има виртуелен кустос

Ликот на Доминик Виван Денон, првиот кустос на музејот, ги води посетителите на обиколка

Следејќи ги се поприсутните трендови за популаризација на музеите и нивно приближување до посетителите од сите генерации, парискиот музеј Лувр ги збогати своите страници на интернет, со иновативна интерактивна програма.

Имено, посетителите на интернет страницата на Лувр ги дочекува ликот на Доминик Виван Денон, првиот кустос на овој музеј. Служејќи се со ни��а необични предмети, тој не води низ музејската збирка и не учи на историските факти, притоа често навраќајќи се на сопствениот живот.

Секој од предметите од Деновото ателје има своја приказна. Со кликнување на сликата од глобусот, Денон се присетува на сопствените патувања, големиот дневник на неговата м��са ја открива приказната за кражбата на „Мона Лиза“, египетската експедиција и дијамантот Регент, а сунѓерот ја донесува приказната за портретот на Рафаел и реставрацијата на неговите очи.

Иако претежно е добро расположен, виртуелниот кустос честопати е нерасположен и зајадлив. Понекогаш дава јасни и информативни објаснувања, а некогаш забавни детали од минатото. Иако забавни и честопати необични, сите приказни се вистинити.

Автор на овој мошне иновативен проект е Франсоа Пласе кој последниве 20 години работи како илустратор на детски книги, а што се однесува до ликот на Доминик Виван Денон, тој е првиот кустос на најпосетениот музеј на светот, кој живеел од 1747 до 1825 година и се занимавал со археологија, уметност и политика.Како навистина изгледа неговото виртуелно водење низ Лувр, може да се провери на Интернет-страницата на музејот. (К.Р.)


#
Статијата е прочитана 812 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Култура
„Дваесет и првиот“ на Томислав Османли ги воодушеви македонистите
Карлови Вари е окупиран од млади луѓе
„Султан Сулејман“ во хуманитарни цели
Вечерва концерти на Емил Рибарски и на групата „Инфјуз“
Средба со црногорски поети во Охрид

"""