Брoj 2814  петок, 17 октомври 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter

Абрамович ќе гради монденска туристичка населба во Љубаништа?

ОХРИД - Познатиот руски милијардер Роман Арјадеевич Абрамович имал желба да гради монденска туристичка населба на брегот на Охридско Езеро. Емисари од Русија, кои биле испратени лично од Абрамович, се интересирале за имоти на жителите од потегот на селото Љубаниште до атарот на црковното земјиште во "Свети Наум". Ова го пишува неделникот "Капитал", чии репортери биле во Охрид и разговарале со охриѓани кои веќе добиле сигнали дека некои богати Руси сакале да ги купат нивните имоти. Градежното земјиште за кое странците биле заинтересирани да го купат во атарот на Љубаниште е со површина од околу 250 хектари. Меѓутоа, 80 хектари се предмет на денационализација. (Д.Р.)


Статијата е прочитана 2293 пати.

Испрати коментар

Од: pero
Датум: 17.10.2008 00:08:38
Airlija da e rabotata!!!
Од: Mile
Датум: 17.10.2008 00:57:53
Po pola so Malenko sakale da kupat
Од: Kicevo
Датум: 17.10.2008 01:06:22
Мојата фирма имаше камп кои го раскусурија браќава арамии,па сега како гледам и фирмата е дале на друг мучкар,додека нас работниците ни не исплатија,ни платија ПИО за нас..е тоа е па после едните земале,другите краделе....заклучокот нека го кажат тие што го провеле тоа....Синдикатот не функционира,лажниот стечај кои траеше од 1994 година до 2оо6 год.не измори,па така да целта е постигната се надевам дека сите ке бидат проклети што учествуваа во заговорот и ден денес....проклети да се и нивните поколенија...Извинете на оштрината и очајот...се надевам колегите ке се свестат дека на локалните избори како да ги казниме виновниците.
Од: Spekulacii
Датум: 17.10.2008 08:50:00
Ma kakvi Abramovic , kakvi bakraci!!! Toj ne znae kade mu e glavata. So najnovata spekulativna svetska kriza izgubil ogromni miljardi, pa ja otkazal i svadbata so novata mlada, a ne da gradel hoteli i toa vo Ljubaniste!
Од: jas
Датум: 17.10.2008 09:22:00
Abe , aj ne se zanesuvajte!!!Da si go smenat prvo mentalitetot ohrigjani , pa posle da cekaat gost i pari.Mislat deka se poslednoto odmoraliste na svetot, pa ke doagjaat budali i ke im ostavaat pari?!
Од: Krste Misirkov
Датум: 17.10.2008 09:27:18
Tatkovoto ime na Abramovich e Arkadjevich. Vcera na A1 im pisav deka zgresile, denes vie ja povtoruvate nivnata greska
Од: strajker
Датум: 17.10.2008 12:03:53
sekoja investicija e dobredojdena neka se gradi i neka Makedonija stane vtora Svajcarija,biser balkanski.
Од: eu do jas i sl.
Датум: 17.10.2008 12:28:45
vrska nemas ohrid e najubavoto nesto vo ev a i posiroko sum bil cela gr,majorka,ita,sp,fr,se toa e luk i voda vo sporedba so ohrid,ohrid nee kraj tuku raj,videte samo kako se gradi i napreduva dodekas resto mak so iskl.sk e nula,koj bese letoo vo ohrid?makedonci od svet,stbi od svet,siptyari od svet,belgradjani,bogati skopjani i makedonci bogati a kaj bese be ti jas?vo leptokarija?tamu i ti e mestoto ha ha.
Од: penelope popes
Датум: 17.10.2008 13:37:37
Не дај боже да го купат Љубаниште. Страшна вест. Го упропастија Охридското Езеро. Готово е. Крајот му се гледа. Охрид и брегот личат на евтиниот панаѓурски грчки туризам. Пишете му крст. Џабе УНЕСКО, џабе цркви и убавина кога НИКОЈ не ги негува и чува. Само ѓубре и лесна заработка со лесковачки роштиљ. Е сега уште последниот недопрен дел го бараат.
Од: ljubanista
Датум: 17.10.2008 21:37:22
Kako prvo seloto se vika LJUBANOSTA. Gledam nekoj se slozuva nekoj e protiv. Toj sto go posnava seloto od pred 40godini, znae kako bese - cisto i covek mozese da se proseta imase i pat okolu Crni Drim. Sega seloto e divo-buniste, da nemozis da gi posetis izvorite ni peski ni so kajce. Sv. Naum imase ubava plaza so pesok. Sega ima drva i korenja do eseroto. Odpadci kolku sakas. Zatoa aku dojdi covek bogat ce izgadi nesto dobro pa ke pocistet malu. Samo opstinata treba da vnimava da ostavi eden del za opsto narodna plaza. Ili neka napravet kako vo Francija, plazata sirina od 50m. da nema nikakva konstrukcija. Sé sto e Hotel camping da bide pozadi.
Од: Damed
Датум: 17.10.2008 21:44:26
Izfgubi Millijadri . . . Pa sto ako sega mora da se odi po novi . . . ovoj covek ima mnogu bogati drugarchinja koi bi kupile skapi kukichki pokraj ezero po sekoja cena . . . . pa zosto da ne . . . makedonija i bez apri da mu go dade samo so viski taksi parite se vrakaat za 5 godini kako nishto :)
Од: nas'inec
Датум: 17.10.2008 22:19:42
Se nadevam deka za sekoja pogolema gradba prvo treba urbanistic'ki plan koj k'e gi obfati site potrebni studii pred da im se dade dozvola za gradba a toa se sdudii na: Ekologija, sanitarna, transport, itn. Evropski standardi pred se' a potoa gradba!

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Насловна
Дефицит на стратегии за трговскиот дефицит
Џез-фестивалот немал ниски удари од политиката
Црвенковски и Груевски пак ќе се договараат за предлогот на Нимиц
Непресушна тага по Тоше
Зденко
Претходен број
Кога се' ќе се собере, пораз ќе остане
ЕУ повика на светски самит за кризата
Црквата ги доби плажите во Градиште
Кој повеќе ќе промаши
Нова тактика на талибанските борци
Чекаме воз без возен ред
Булшит
Неизвесна иднината за 3.500 работници во металургијата
Verbatim