Број 3081  среда, 09 септември 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Политика

Дебарско го тресат земјотреси

Нова серија земјотреси со епицентар во дебарското подрачје регистрираа апаратите на Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Опсерваторијата наведува дека во понеделникот во 22,24 часот бил почувствуван земјотрес со интензитет од четири степени, потоа 15 минути по полноќ со интензитет од четири степени, во 1,43 часот, потоа во 3,31 часот, во 7,09 часот и 10,41 часот биле регистрирани земјотреси со интензитет од 3 степени според Европската макросеизмичка скала.

Досега во овој крај се регистрирани повеќе од сто земјотреси од кои над 30 биле почувствувани од граѓаните. (П.Р.)


#
Статијата е прочитана 419 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Политика
Македонија полнолетна очекува датум за преговори со ЕУ
СОНК и министерот контра 1.000 отпуштени наставници
За странска инвестиција 50 отсто бонус од Владата
Општината и' стави катанец на РТВ Гевгелија
На Брегалница ќе се градат мини-акумулации
Владата ќе плаќа струја за сиромашните, но по десет месеци