Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
05.04.2012, 11:59
Клинтон ги охрабри напорите на Косово за членство во ЕУКосовскиот премиер Хашим Тачи престојува во посета на САД, во чии рамки се сретна со американската министерка за надворешни работи Хилари Клинтон.

Американскиот државна секретарка Хилари Клинтон ги охрабри напорите на Косово да стане полноправна членка на Европската унија.

Клинтон на средбата во Вашингтон со косовскиот премиер Хашим Тачи ја поздрави одлуката на ЕУ да почне со проверка на можноста за кандидатура на Косово за членство во Унијата. Таа оваа одлука ја означи како чекор напред кон членството во ЕУ, кој покажува дека европските и косовските лидери се одлучни да ги зајакнат меѓусебните врски.

Проверката има за цел да ги дефинира прашањата кои Косово ќе треба да ги разгледува со Брисел на патот за добивање полноправно членство во Унијата. Европскиот комесар за проширување Штефан Филе го означи кон крајот на минатиот месец во Приштина почетокот на тоа истражување.

Клинтон нагласи дека САД целосно го поддржуваат територијалниот интегритет и суверенитет на Косово. Таа додаде дека Вашингтон го поддржува дијалогот меѓу Косово и Србија, воден со посредство на ЕУ.

„Косово е стабилна и независна држава, која е подготвена да стане полноправна членка на светската заедница, како во ЕУ, така и во НАТО“, истакна американскиот државен секретар.

Тачи на средбата вети дека ќе продолжи со реформите кои имаат за цел зајакнување на косовските институции и унапредување на економијата.

Косовскиот премиер, со кого во Вашингтон отпатуваа и министрите за надворешни работи и за европска интеграција, Енвер Хоџај и Вљора Читаку, денеска (05.04) треба да се сретне со потпретседателот на САД Џо Бајден, додека за петок (06.04) е планирана средба со американскиот претседател Барак Обама. Хашим Тачи треба да одржи разговори и со поранешната државна секретарка, Медлин Олбрајт, како и со сенатори и конгресмени, а предвидено е во седиштето на Обединетите нации во Њујорк да се сретне се генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун.


Статијата е прочитана 723 пати.

Испрати коментарРазрешени 13 полициски командири во источна Македонија
Бериша се надева на решение за Македонија во Чикаго
Американски борбен авион падна врз станбен комплекс
Русија разместува ракети кај Калининград
За лозарите и овоштарите над 4,1 милиони евра субвенции
Коњановски - Винариите да ги исплатат лозарите
Папандреу имаше повеќе средби со Груевски отколку со Меркел и Саркози
„Детонатор“ ja тресе штипската полиција – Каширски заминува
Кралев
За исклучено парно можеби ќе се плаќа 50 отсто
Зоран Трајчевски на кормилото на СРД?
Ахмети и Орав со решение за влез на Македонија во ЕУ и во НАТО
Во Албанија само со лична карта
Тачи не се сретна со Обама
Сериски убиец сее страв во парискиот регион
Загина градежен работник во населба Аеродром
„Киднапиран“ авион на „Александар Велики“
Сарачини не очекува проблеми во снабдувањето со нафта
Сараево одбележува 20 години од почеток на опсадата
Пожар на Клиниката за онкологија, нема повредени
Шест нови предлози за членови на МАНУ
Панде Лазаров осуден на пет години затвор
Живееме четири години пократко од Европејците
Опозицискиот фронт ќе покаже заби по Чикаго
Пораки од Капитол хил
Дал 1.000 долари, бара половина од „Фејсбук“
Терористи на суд за нападот на кулите близначки
Гнев во Грција по самоубиството на пензионерот
Австрија и Словенија се скараа за колбаси
Конектикат ја укинува смртната казна
Најмалку седум лица се убиени во судирите во Сирија
САД - Еврозоната има средства да се избори со кризата
Најсреќна земја во светот е Данска
Путин - Функционерите ќе возат руски коли
НАТО да не дозволи Македонија да биде заборавена во Чикаго
Претседателот Иванов ќе се сретне со американски конгресмени
Чистка на луѓето блиски до градоначалникот на Битола
Георгиевски си ја зголемува преговарачката цена
„Телеком“ го почести буџетот со 38 милиони евра од дивидендата
Таксистите ја блокираа „Илинденска“
Француски акедемик пронајден мртов во хотел во Њујорк
До крајот на годинава ќе се знае кои генерали ќе заминат во пензија
Словачка има нова влада
Нестабилно време со пороен дожд и грмежи
Продолжува „Детонатор“, запленети 200 апарати за игри на среќа
Владата најави ребаланс на Буџетот
Шурман - Македонија во НАТО веднаш штом се реши името
Обвинение против директорот на „Нова ТВ“
Сарачини - Регионот е значаен трговски партнер на Македонија
Иднината на Македонија и Албанија е во европското семејство
Мит Ромни победи во три сојузни држави во САД
Борис Тадиќ поднесе оставка
Бугарската мафија најмногу заработува од проституција
Италијански бизнисмен и' остави на црква 1,7 милијарди евра
Кафуле во дворот на гимназијата „Јосип Броз Тито“
Нов Светски трговски центар никна над Менхетен
Два нови случаја на педофилија
Магични печурки на македонско мени
„Топлификација“ нема да дели дивиденда
Иванов се сретна со шефот на унгарската дипломатија Мартоњи
Почина најстарата потомка на отоманската династија
Фатален пожар на московски пазар
Најмалку седум жртви на пукање во американски колеџ
Унгарскиот парламент ја прифати оставката на претседателот Пал Шмит
Како експлодираше „Детонаторот“ во Кочани
Полицијата ги фати малолетниците обвинети за инцидентите во Тетово
Руралните средини ќе добијат 680 интернет киосци
Пронајден учесникот во фаталната сообраќајка кај Липково
Авион падна во Сибир - 12 преживеани
Србија во шок по трагедијата во дискотека во Нови Сад
МВР пресече меѓународен канал на трговија со хероин
Приведени 23 лица осомничени за насилство
Заврши процесот на денационализација
Меркел - Иднината на ЕУ е политичка унија
Почина архитектот Борис Чипан
Нимиц - Можно е решение за името, кое ќе им одговара и на двете страни
Прекршочни пријави за професорите од Хемиското училиште
Кој плаќа 7.000 евра годишно за одржување кола?
Во Италија уапсени 58 членови на мафијата Ндрангета
За спас на еврозоната договорени 800 милијарди евра
Професори тепале ученици во Хемиското училиште
Запленето големо количество брендирани парфеми, часовници и метални палки
Северна Кореја почна со полнење на ракетата
Иванов - Во Чикаго да се преиспита заклучокот од Букурешт за Македонија
Драчевец пукал кон деца, нема повредениKoga Madlen go obicha.., 05.04.2012 14:59:31
E, ete kako Ekaterina Velika od Rusija ( taa Germankata) ja zajakna Rusija...a Madlen go zajakna Kosovo a ja zasrami Amerika. TOa sto Bil napravi, Hillary poprava!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 13°C

Делумно облачно

Недела
Обилни врнежи
Макс: 18°C, Мин: 1°C

Понеделник
Мешавина од дожд и снег
Макс: 11°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |