Број 3340  петок, 23 јули 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон
Магазин

Site Meter

Во Скопје ќе се гради хотел „Мериот“

„Првиот хотел од брендот ’Мериот‘ на Балканот ќе се изгради во Скопје“, објави вчера една од најпознатите светски хотелиерски компании. Хотелот ќе се гради во непосредна близина на плоштадот „Македонија“, до зградата на Еуростандард банка, а инвестицијата ќе изнесува околу 37 милиони евра. Хотелот ќе има 180 соби, а изградбата се очекува да биде завршена во 2013 година.

Партнер на „Мериот“ во Македонија е „Дивелоп груп“, компанија која на пошироката јавност стана позната по инвестирањето во „Сити галери“ (поранешната Стоковна куќа „Скопје“) и објектот што се гради покрај Камениот мост во Скопје, на местото на некогашна Народна банка. Денес, договорот за изградба на првиот хотел „Мериот“ во Македонија ќе го потпишат генералниот директор на „Дивелоп груп“, Александар Ивановски, и главниот директор за развој за Европа на хотелите „Мериот“, Ервин К. Карлтон. Ова ќе биде првиот брендиран хотел во Скопје интернационално управуван. (Д.Р.)


#
Статијата е прочитана 1399 пати.

Испрати коментар

Од: prostak
Датум: 14.05.2010 07:26:40
Jas na gurbet koga bev vo Viena go vidov toa Hotel Meriott. Toa e nessto nogu ubo, preuboo takvo nessto. Ke imat li smetka da gradat takvo nessto tuka. kako se presmetale vo vakva siromassna, nestabilna zemja takva ubavina, koj ke spijat tamu.
Од: И јас сум простак
Датум: 14.05.2010 09:31:12
Ќе најдит Грујо кој да спие таму, само каде ние, граѓаните на Македонија ќе спиеме. Од толку голема УБОСТ, поле погледниш или планина сегде божева е убавина (се извинувам што ја злоупотребувам вистинската убавина на зборовите), не ќе можеме да заспиваме. Но, Грујо и тоа ќе го реши. Има измислено доволно приказни за заспивање. Само времето кога да се кажуваат да го определи. Сега цел ден (24/7) ги кажува, па ни` го пореметува сонот, од УБОСТА на неговиот збор!
Од: dimitar
Датум: 14.05.2010 11:20:19
Da ne go napravat kako radisson pozadi ramstor. Inaku ovaa informacija ja nema nikade na oficijalnite izve{taji na meriot.
Од: risto gushterov
Датум: 14.05.2010 15:46:28
-Kolku sto mene mi e poznato mestoto na bivsata Narodna Banka vo sobstvenost go ima G-not Orce Kamcev.Mestoto bese kupeno vo poznatata afera so bivsiot minister na DUI G-not Budzhaku. -Malku e verojatno deka Marriott International ke bide investitor i ke vlozi 37 mil.eura. Kolku sto praksata potvrduva Marriott International mozhe da prodade fransiza i da prevzeme menadziranje na hotelot. -Sepak daj Bog takviot hotel da bide izgraden bidejki na Skopje mu treba takov prestizen objekt.

Најди! во Утрински
Македонска верзија
Поглед
Соња Крамарска
ЕДИТОРИЈАЛ
Нина Нинеска-Фиданоска
Си велам
Ерол Ризаов
Мислења
Јосиф Ќурчиев
Мислења
Мишел Рокар
За пожарот во Бигорски никој нема да одговара

Лотар Матеус
Жена му била пијана додека го изневерувала