Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт

Жежок септември за името

Наскоро во Скопје ќе дојде германскиот шеф на дипломатијата, Гидо Вестервеле, а притисокот врз Грција ќе расте...

Од идната година помала основицата за пензија

Процентот за висината на пензијата се намалува за еден отсто и се утврдува на 1,61 отсто од пензиската основа, а ќе важи за пензиски стаж остварен по ...

За мнозинството македонски граѓани интеграцијата во ЕУ и НАТО нема алтернатива

За 61,4 отсто од граѓаните во Македонија, без разлика на етничката припадност, членството во ЕУ и НАТО е стратешка ориентација на државата...

Вести
Во Македонија, генерално, се почитуваат верските слободи
Владата ниту демонстрирала тренд кон подобрување, ниту кон влошување во однос на почитувањето и заштитата на верските слободи
ВМРО-ДПМНЕ со повисок рејтинг од СДСМ
ВМРО – ДПМНЕ има повисок рејтинг во однос на СДСМ и тоа со 25,5 наспроти 19 отсто, а ДУИ е во предност во...
Грција останува на ставот за сложено име со географска одредница
Позицијата на грчката надворешна политика во врска со името на Македонија останува сложено име со географска одредница з...
„Галуп интернешенел“: Македонците најрелигиозни во Европа
Според истражувањето 90 отсто од анкетираните Македонци одговориле дека се религиозни...
Прием на Македонија во НАТО како дел од поширок план за регионот
Намален бројот на работниците во индустријата
Помошта на Франција за домашната автоиндустрија е легална
Половина Индија остана без струја
Кичевчанка си ја убила двомесечната ќерка
Зајакната безбедноста во бугарската нуклеарка „Козлодуј“
Обид за убиство во Сенокос
Двајца турски војници загинаа во судир со курдските бунтовници
Активни пожари на Кожуф и во Конче
Грчките коалициски партнери никако да се договорат за мерките за штедење
Грција банкротира уште во март годинава
Ограничено движење низ Националниот парк „Маврово“
Бензините поскапуваат за два, а дизелот за три денари по литар
Нема опасност пожарот да ги зафати куќите во село Долно Дупени
 
Магазин
Грчкиот графички дизајн успешно плива во кризните води
Грчкиот дизајнер Тасос Папајонау би бил многу среќен да види соработка и заеднички изложби и во Скопје и во Атина на дизајнери од двете држави
„Леб и сол“ со проектот „Симфони“ го затвора „Скопско лето“
„Според финансиските можности, програмата што ја реализиравме беше максимум што можеше да се даде“, вели директорот на „...
Премиера на „Така зборуваше“
Влезот за претставата е слободен, а гратис билети ќе можат да се подигнат од билетарницата на театарот...
Почнува реконструкцијата на римскиот Колосеум
По повеќе одложувања денес ќе почне обновата на Колосеумот во Рим, најголемиот антички отворен театар во светот...
Вана Урошевиќ изложува во Цетиње
Делата на Вана Урошевиќ нудат соочување со експликацијата на поимот страв...
Спорт
Шивен Је - кинеско пливачко чудо или допинг скандал?
Кинеската не само што победи на 400 метри мешовито и освои злато, туку го урна и дотогашниот светски рекорд
Кинската пливачка Је Шивен не земала допинг
Претседателот на Британската олимписка асоцијација изјави дека младата кинеска поливачка Је Шивен е „чиста“, кога с...
Најмладите освојувачи на олимписки медал
Рута Меилутите со своите 15 години го привлече вниманието освојувајќи златен медал, но таа не е најмладата во историјата...
Милевски на клупата, Гешоски во нападот
Асистентот на Илчо Ѓорѓиоски ќе биде в.д. тренер со назначување на новиот шеф...
Домаќинот гневен – ВИП-местата на ОИ останаа празни
Поради големиот број билети што им беа доделени на спонзорите и важни личности обичните гледачи не можеа да ги купат во ...
 

Најнови вести
Време
Скопје, 30°C

Делумно облачно

Вторник
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 18°C

Среда
Локални грмотевици
Макс: 33°C, Мин: 21°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Преглед на освојувачи на медали - 3.ден
По третиот натпреварувачки ден 37 држави имаат освоени медали...
Литванка Меилутите стана олимписка шампионка
Рута Меилутите стана олимписка шампионка, откако патеката на 100 метри градно ја исплива – 1:05.47...
Светски рекорди во пливање за Волмер и Ван дер Бург
Кај жените Американката Дана Волмер го сруши рекордот на 100 метри пеперутка, додека Камерон Ван дер Бург од Јужна Африк...
(ФОТО) Отворање на Олимписките игри во Лондон

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Печатено издание
Број 3944, 31.07.2012
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скоп��е Забава Хороскоп
Охрид - Самуилова тврдина на локалните избори
За тоа колку е важен најголемиот туристички бисер за владејачката партија покажа и премиерот Никола Груевски, кој викендов самоуверено изјави дека ќе го добијат Охрид
Збогум и за третиот херој
Во Струмица погребан Мите Ѓорѓиев (30), кој не дочека да го види своето првороденче. Пожарите никако да сопрат
По струјата и парното, пак поскпеа бензините
Од Регулаторната комисија за енергетика вчера сигна нов шок, бензините поскапуваат за два, а дизелот за три денари
Си останав природен
Тој ни е во крвта - мегаѕвезда со која растевме, се вљубувавме и одљубувавме, утревечер (1 август) приредува голем спектакл
Клима уредите ја прегреаја струјата
Струја снемува речиси секојдневно, а граѓаните дефектот на дежурниот телефон на ЕВН не можат да го пријават од мобилен
Манипулации со експертизата за „чудото“
Конзерваторскиот центар од септември ќе ги прави потребните хемиски анализи на фреските кои во април „се прочистија“
Итало-Американец - Де Томасо пантера
Овој супер спортски автомобил со американско „срце“ се произведувал во Италија од 1971 до 1991 година
Препорачано од уредникот
Сервер предлага регионален мировен договор
Македонија да влезе во НАТО под БЈРМ, а Грција да добие дополнителна финансиска помош и решение за Кипар
Жежок септември за името
Наскоро во Скопје ќе дојде германскиот шеф на дипломатијата, Гидо Вестервеле, а притисокот врз Грција ќе расте

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


На прво место
Пет прашања околу спорот за името и последиците врз грчко-македонските односи
Новинарки на „Катимерини“ и на „Утрински весник“, Дора Антониу и Слободанка Јовановска
Антипод
Димитар Чулев
Едиторијал
Јасмина Јовановска
Мислења
Слободан Најдовски
Подотворена завеса
Трајче Кацаров
Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |