Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
16.11.2012, 12:33
Реакции во Србија: Скандал полош од неправдаОслободителната пресуда на хрватските генерали Анте Готовина и Младен Маркач е донесена под политички притисок, неверојатна е и срамна, оцени претседателот на Република Српска Милорад Додик, јави Танјуг.

- Неверојатно е по првостепената пресуда на на хрватските генерали сега да биде донесена ослободителна пресуда. Можеше да се очекува, можеби, намалување на казната, но не и ова, истакна Додик.

Претседателот на Република Српска смета дека „политиката имала одлучувачко влијание“ и дека Хрватска, која треба да стане членка на ЕУ, со пресудата за здружениот злосторнички потфат „сигурни не би имала добри препораки“.

- Ова е понижувачка одлука за сите жртви, за сите Срби... Сите кои веруваа дека постои меѓународна правда сега можар да бидат сигурни дека таа е селективна, и политичка и дека само на тој начин и се применува, вели Додик.

Шефот на Националниот совет за соработка со Хаг и српски вицепремиер Расим Љајиќ смета дека Хашкиот трибунал со денешната пресуда го изгубил секој кредибилитет.

На новинарско прашање дали по одлуката на Трибуналот да ги ослободи хрватските генерали размислува за формален прекин на соработката со судот во Хаг, тој одговори дека не треба за тоа да се размислува.

Тој истакна дека Трибуналот е формиран со цел да придонесе за утврдување на вистината, за помирување на просторот на некогашна Југославија и семејствата на жртвите да добијат морална сатисфакција, додавајќи оти ништо од тоа не е направено.

Љајиќ рече дека нелогично е тоа што никој не оспорува дека се случиле злосторства во акцијата „Олуја“, но дека уште ниту еден поединец за тоа не одговарал.

Обвинителот за воени злосторства Владимир Вукчевиќ рече дека ослободителната пресуда за Готовина и Маркач покажува дека сериозно е загрозен принципот на казнивост на воените злосторства и додаде дека таквата одлука на Хашкиот трибунал е скандалозна.

- Се работи за еден од најголемите воени злосторства во поранешна Југославија, за убиства, протерувања и загрозеност на повеќе стотици илјади луѓе, а за тоа никој досега не одговарал, рече Вукчевиќ.

Според него, правно е неиздржливо што првостепениот судски совет на обвинетите им изрекол високи казни, а дека второстепениот совет донел дијаметрално спротивна одлука.


Статијата е прочитана 2144 пати.

Испрати коментарСедум лица загинаа во сообраќајна несреќа во Германија
ЕУ забрани монета со крст
Ако си во неволја - врти 112
Георгиевски се заканува
Декемврискиот самит ја разбранува Атина
Груевски- Нова инвестиција со 500 вработувања
Нов спортски центар на местото на постојниот во Аеродром
СДСМ - Eдна милијарда евра треба да вратиме од 2015 до 2017
Нова инвестиција на „Пекабеско“
Автомобил излета, загина 21-годишен возач
Младо вино се пиеше во Кавадарци
Светски ден за сеќавање на жртвите од сообраќајни несреќи
Лагард - Договорот за грчкиот долг треба да биде реален
Обама пристигна во Бангкок
Продолжуваат израелскo-палестинските вооружени напади
Во Словенија протести поради мерките за штедење
ЕУ го поздрави приемот на Косово во ЕБРД
Скопјанецот Чак доби кривична за разбојништво и обид за кражба
Владата со протест и осуда што Орав користеше „славомакедонци“
Уплатите за такси и услуги ќе се вршат со платежни картички
Во несреќа во Египет загинаа 47 деца, оставка на министерот
Ван Ромпуј лично ќе се заложи за она што Македонија го заслужува
Иванов - Средбата на Нимиц со преговарачите е позитивен чекор
Во воздушните напади погодено седиштето на Хамас
Пападакис - Грчкиот меморандум е очаен обид за глумење конструктивност
Ромпуј - Приклучувањето на балканските земји е приоритет на ЕУ
Иванов - ЕУ ни е потребна како мировен проект
Дебата во МАНУ - Толерантноста не е нерешителност
„Катимерини“ - Филе затрчан по датум
Над 400 телевизиски програми со дигитализацијата
Стасува последната тура двокатни автобуси
Арифи се сретна со турскиот премиер Ердоган
Полицајци од седум земји вршат контроли на Богородица
СДСМ бара да се поништат вработувањата четири месеци пред изборите
Деветмина уапсени за дубари со нафта
Синдикатот на новинарите со поддршка за маршот на толеранција
Моштите на кралот Ахмет Зогу Први вратени во Албанија
Николиќ - Ослободителната пресуда ќе отвори стари рани
Македонски брачен пар упасен за шверц на сканк во Црна Гора
Во Газа убиен 11-месечниот син на дописникот на Би-Би-Си
Вестервеле - Хамас е одговорен
(ФОТО) Славје на улиците на Загреб по ослободувањето на генералите
Филе ја поздрави декриминализацијата на клеветата
Судот во Хаг ги ослободи Готовина и Маркач
Франција - темпирана бомба во срцето на Европа
Иванов на конгресот „90 години Пан-Европа“ во Виена
ЦИА почна истрага за Дејвид Петреус
Тричасовен прекин на израелската офанзива врз Појасот Газа
Америка задоволна од одговорот на меморандумот
Зошто ВМРО-ДПМНЕ веднаш го посочи Бучковски?
Македонско-бугарски консултации за ЕУ
Три години затвор за несреќата на „Пливалиште“
Неготинецот што ја закла мајка си, испратен на лекување во Бардовци
(ВИДЕО) Демонстранти нападнаа германски дипломат во Солун
Пациентите нагрнаа, дел од лекарите штрајкуваат
САД загрижени од политичките поделби во Македонија
(ФОТО) Награди за најдобрите архитектонски решенијаriki, 16.11.2012 16:24:41
poveke e od ocigledno deka haskiot tribunal ima razlicni arsini prema razlicni zemji.poveke e od ocigledno deka hag e politicka marioneta vo racete na amerika i eu.ne mi e jasno kako e vozmozno da se kaznuvaat luge samo od odredeni zemji a ne se zema vo obzir sevkupnata krivicna odgovornost,odnosno,voenite zlostorstva ama od site zemji koji na bilo koj nacin ja prekrsile zenevskata konvencija.znaci moze tojgotovinaimarkacda dobijat osloboditelna presuda a se znae kolku stotici iljadi luge se proterani od rodnoto zemjiste i kolku od niv selikvidirani,pretezno civilni lica a dodeka nasiot tarculovski johan,mora pola vek dagniezbognekoj si voen zlostorsto mu se prepisuva i sto samiot toj ne e svesen i ne go razbira seto toa,so drugi zborovi,nema ama bas nikakov delikt napraveno vo smisla navoen zlostor.za sporedba so tiedvajcata.gotovina i markac,johan bi dobil ne dozivotna nego bi dobil i smrtna kazna.sramota
Fani od Germanija, 16.11.2012 20:27:02
Sramno i ponizuvacko za celiot srpski narod.Covek ne e moken pred ovaa nepravda...I edno da ne zaboravime: Hrvatite nikogas ne popustija pred Haskiot tribunal,tie sekogas nastapuvaa samouvereno i agresivno,protestiraa vo Hag,advokatite imaa makotrpna rabota i na krajot uspeaa.A sto da kazime nie Makedoncite,zar trebase da se dozvoli Tarculovski tolku mnogu godini da se osudi i nikoj da ne reagira????Kade ni e sovesta,odgovornosta???Jas iskreno da vi kazam i neznam tocno zosto toj tolku mnogu e osuden.Hrvatite vo ovoj slucaj nastapija edinstveno i agresivno,toa na Haskiot sud mu odgovara a i sramno bi bilo za EU da primat zemja vo svoeto semejstvo so osudeni vo Hag,Vo sekoj slucaj,sramota i ovoj sud treba sto poskoro da se zatvori...
Pero, 16.11.2012 23:15:49
Bravo, e ova mi ti se vika drzava, svaka vi cast, Samo napred Hrvatska...

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 5°C

Магла

Понеделник
Облачно
Макс: 13°C, Мин: 6°C

Вторник
Обилни врнежи
Макс: 12°C, Мин: 3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (4)
Хрушчов го викал Тито социјалистички цар. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Правењето перики - доходовен бизнис
За екстензиите сите мислат дека се хит. Така, Англија е на третото место според увозот на човечка коса. Како и зад секој...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |