Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
11.10.2012, 13:08
Бесими во Пентагон и Советот за национална безбедност на САДМинистерот за одбрана на Република Македонија, Фатмир Бесими, во рамки на работната посетата на Соединетите Американски Држави, во периодот од 11-13 октомври 2012 ќе оствари повеќе значајни средби во Вашингтон, САД.

Согласно агендата, соопшти денеска МО, министерот Бесими на првиот ден од посетата ќе оствари средба со претседателот и извршен шеф на Атлантскиот совет на САД, Фред Кемпе, каде тема на разговорите е промоцијата на евроатланските интеграции на земјата и зајакнување на одбранбената дипломатија.

Во насока на зацврстување и промовирање на врските на Република Македонија со иселениците и по повод државниот празник 11-ти Октомври министерот за одбрана на Република Македонија Фатмир Бесими ќе оствари средби со Мето Колоски, претседател на Обединетата македонска дијаспора и со Авни Мустафај, претседател на националниот албанско-американски совет.

На средбите ќе биде искажана благодарност на Република Македонија за заложбите во лобирањето на организациите на иселениците за остварување на стратегиските цели на државата, активност која и понатаму е од непроценлива важност за сите граѓани на земјата.

На вториот ден од престојот во Вашингтон, утре министерот Бесими, како што е најавено, ќе се сретне со професорот Даниел Сервер од Универзитет „Џон Хопкинс“, каде воедно ќе одржи и предавање.

Во Вашингтон во агендата на министерот за одбрана се средбите во ПЕНТАГОН со потсекретарот за одбранбена политика Џемјс Милер, во Советот за национална безбедност на Белата куќа на САД ќе се сретне со Џулиен Смит, заменик- советник за национална безбедност на потпретседателот на САД, Џо Бајден. Планирана е средба и со заменик-началникот на бирото на Националната гарда на САД, генерал- потполковник Џозеф Ленџиел во врска со интензивирање на соработката со Армијата на Република Македонија.Статијата е прочитана 354 пати.

Испрати коментарНевладини организации го обвинија Ристовски за хомофобија
Груевски убеден во победа на локалните избори
Бегот Приштина се исправи пред „Мавровка“
Сарачини - ЕК генерално со позитивни оценки за економијата
Се засилуваат заканите за враќање на визите
Подобар проток на информации за земјоделците
Минималната плата да биде 15.000 денари
ОКТА донира по повод Светскиот ден за борба против гладта
Девојка од Босна заточеничка во Скопје
Транспорт и врски се сели во старото МНР
Охрид со идеја за рециклирање на отпадот
Од струен удар загина работник на ЕВН
Ромни го обвини Обама за „мекост“ кон Кина
Британски маринци обвинети за убиство во Авганистан
Кинескиот извоз во септември поголем за речиси 10 отсто
Се судрија американска нуклеарна подморница и носач на ракети
Промовирана текстилна лабораторија на Технолошкиот факултет
Попоски од Оланд побарал поддршка за датум за преговори
Од четврток директни летови од Скопје за Дубаи
Производителите на јаболка задоволни од отку��от и пласманот
Попоски на 14. Самит на Франкофонијата во Киншаса
Ристовски - ЕК констатира напредок во областите труд и социјала
Истрелани куршуми во штабот на Обама во Денвер
Во Скопје поставен споменик на Хасан Приштина
Одбраната на „Телеком“ ја спори надлежноста на американските судови
Бесими - Препораката на ЕУ за преговори е порака спорот да се реши
Со нож го прободела насилниот полубрат
Девет македонски компании меѓу најдобрите 100 во ЈИЕ
Осудениот за убиството во „Биг фиш“ наскоро на слобода?
СДСМ - Владата да признае дека економскиот дел од извештајот е негативен
Македонскиот одговор на грчкиот меморандум во декември
На Деве Баир запленет хероин вреден милион евра
Ставрески - СБ ќе ја поддржи Македонија со 250 милиони евра
Црногорците во недела избираат нов Парламент
(ФОТО) Пожар во подземните гаражи кај Зелен пазар во Скопје
Германија притиска за враќање на визите за Македонија
Кирил Спироски и официјално нов студентски лидер
Почнува кампањата за претседател на Словенија
Почна изградба на нов мост во Општина Илинден
САД под закана од „кибернетски Перл Харбор“
ОМД - Советот на ЕУ да одреди датум за преговори
ЕУ ја доби Нобеловата награда за мир
„Кока-Кола Хеленик“ се сели во Швајцарија
Украина ќе престане да купува руски гас
Дебатата Бајден-Рајан со чести прекини и меѓусебни обвинувања
Стејт департментот бара придвижување на разговорите за името
Македонија им се поклони на хероите од НОБ
Нобел за литература за Мо Јан
Како да се спречи крвната одмазда меѓу Албанците?
Скопјанец избоден поради паркинг
Атина во декември ќе ги отвори картите
Во Шведска драматично се најавуваат отпуштања
Ставрески - Ќе донесеме свеж капитал и ќе им исплатиме на фирмите
Прилеп го одбележа 11 Октомври
Владата ќе продава пченица од стоковите резерви
Врачена државната награда „11 Октомври“
Убиен шеф на безбедност на амбасада на САД во Јемен
Владата инвестира два милиони евра за поддршка на селата
Филе-Дачиќ - Нема нови услови за Србија кон ЕУ
Путин се налути - не оди во Анкара
Европската комисија најави нова индустриска „револуција“
Кирил Спироски од Правен има најмно��у гласови за нов лидер
Предлогот на ЕК шанса да се стави крај на грчката блокада
Честитка од претседателот Иванов за Денот на народното востание
Врачување на државната награда „11 Октомври”
Македонија одбележува 71 година од антифашистичкото востание
Груевски - Датумот за преговори ќе отвори ново поглавје за Македонија
„Оне“ со поголеми приходи
Џемо Хаса и Адем Јашари се токмат за гостиварските улици
Опозицијата го поздрави напредокот
Бугарските поплаки маргинализирани
Во сеопштата политизација МАНУ мора да ја одбрани науката
ЕК предлага паралелни преговори и за ЕУ и за името
Нова општинска зграда на Карпош на старото место
Ја ранил љубовницата, го убил соперникот
Филе потврди дека придавката „македонски“ ја има во извештајот на ЕК
Политичка тројка
(ФОТО) Паркот спроти „Бристол“ замина во историјата
Марихуана пронајдена во Градско
Исчезнатиот овчар пронајден жив
Костадин Кизов - нов претседател на Советот на јавни обвинители
Реакциите ja вратија придавката „македонски“ во извештајот
Потврдени затворските казни за две од трите девојки од „Пуси рајот“
Ленин заминува и од центарот на Улан Батор
Ангела им пружи рака на Грците
Британски муслимани уапсени за тероризам на Хитроу
Католичката црква oд 2013 година ќе плаќа данок на имот во Италија
„Бестрашнот Феликс“ - Разочаран сум, но не отстапувам
Македонија доби и препорака и услов
Мадрид го блокираше референдумот за независност на Каталонија
Германија ги притиска Скопје и Атина за компромис
Б92 - Има надеж за решавање на името
МАНУ одбележува 45 години од формирањето
Протести против Златна Зора во Њујорк
Стејт департментот одбил две барања за засилување во Бенгази
(ФОТО) Меркел донесе поддршка, но не и подароци
(ФОТО) Сашо Станинов имаше сообраќајка во Скопје
Протестно писмо од Тачи до Самарасiselenik od USA, 11.10.2012 13:41:10
Vie ne znaete sto pisuvate, ovoj sto zboruva na albanski na den na Makedonski praznici i vo armija na Makedonija, ovoj ke se sretne so Meto Koloski i sto? ke zajaknat odnosite so dijasporata preku ovoj terorist? do tolku dojdovme? teroristive da ni bidat most so iselenicite? ili ke se zajaknat nacionalnite interesi na Makedonija so negovata sredba so albanskata organizacija od Amerika? pa znaete vie deka tuka vo USA Albancite den denes vikaat Makedonija ne postoi toa e albanija i albansko, i znaete deka albancite kazuvaat deka eden den ke ja nema Makedonija, znaete deka albancite od Debar i Debarsko kazuvaat deka se od Albanija? jas neznam od kade vi taa idea ke se sretnel so pretsedatelite na UMD i na albanskata organizacija za zajaknuvanje na Makedonskite nacionalni interesi, ova e prv slucaj kade edna drzava gi zajaknuva nacionalnite interesi i toa so dushmanot.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Делумно облачно

Недела
Претежно облачно
Макс: 26°C, Мин: 11°C

Понеделник
Локални грмотевици
Макс: 26°C, Мин: 10°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (25)
Сомневање во лојалноста на Јованка. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Се надевам дека Загор ќе биде бесмртен
Мауро Лоренти, цртачот на стрип-ликот Загор е гостин на актуелниот „Стрип-салон“ во Велес...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |