Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
11.10.2012, 13:24
Путин се налути - не оди во АнкараПотегот доаѓа по инцидентот откако Турција задржа сириски патнички авион, во кој имаше и руски државјани

Рускиот претседател Владимир Путин ја одложи на неодредено време посетата на Анкара, која беше предвидена за овој месец, изјави денеска портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков, откако вчера Турција задржа сириски патнички авион, во кој имаше и руски државјани.

„Посетата е одложена, датумот ќе биде одреден подоцна“, изјави Песков, без да прецизира ниту какви се причините за одлуката, ниту првично предвидениот датум на посетата.

Рускиот печат пишува дека посетата требало да се одржи следниот понеделник, на 15 октомври.

Турскиот весник „Туркие“, од своја страна, објави денеска дека руските власти донеле одлука да ја одложат за во ноември планираната посета на рускиот претседател на Турција.

Околу инцидентот, турскиот министер за надворешни работи, Ахмет Давутоглу изјави дека во авионот имало сомнителен товар кој требало да биде пријавен, пренесе агенцијата Анадолија. Тој уште додаде дека Турција, која воведе ембарго за оружје спрема Сирија, ќе продолжи да ги проверува сириските патнички авиони кои прелетуваат над турска територија.

Во меѓувреме, сирискиот министер за сообраќај Махмуд Саид ја обвини Турција за „воздушно пиратство“, откако турски воени авиони принудија сириски патнички авион, на летот од Москва кон Дамаск, да се приземји во Анкара.

Саид рече дека тој чекор е „авио пиратство кое е во спротивност со договорите во цивилното воздухопловство“.

Турски претставници соопштија дека се посомневале дека авионот пренесувал воена опрема и дека заплениле дел од товарот.

Сирискиот патнички авион принудно е спуштен во Анкара и по повеќечасовен преглед и заплена на „недозволен“ товар го продолжи патот утрово.

Статијата е прочитана 1756 пати.

Испрати коментарНевладини организации го обвинија Ристовски за хомофобија
Груевски убеден во победа на локалните избори
Бегот Приштина се исправи пред „Мавровка“
Сарачини - ЕК генерално со позитивни оценки за економијата
Се засилуваат заканите за враќање на визите
Подобар проток на информации за земјоделците
Минималната плата да биде 15.000 денари
ОКТА донира по повод Светскиот ден за борба против гладта
Девојка од Босна заточеничка во Скопје
Транспорт и врски се сели во старото МНР
Охрид со идеја за рециклирање на отпадот
Од струен удар загина работник на ЕВН
Ромни го обвини Обама за „мекост“ кон Кина
Британски маринци обвинети за убиство во Авганистан
Кинескиот извоз во септември поголем за речиси 10 отсто
Се судрија американска нуклеарна подморница и носач на ракети
Промовирана текстилна лабораторија на Технолошкиот факултет
Попоски од Оланд побарал поддршка за датум за преговори
Од четврток директни летови од Скопје за Дубаи
Производителите на јаболка задоволни од откупот и пласманот
Попоски н�� 14. Самит на Франкофонијата во Киншаса
Ристовски - ЕК констатира напредок во областите труд и социјала
Истрелани куршуми во штабот на Обама во Денвер
Во Скопје поставен споменик на Хасан Приштина
Одбраната на „Телеком“ ја спори надлежноста на американските судови
Бесими - Препораката на ЕУ за преговори е порака спорот да се реши
Со нож го прободела насилниот полубрат
Девет македонски компании меѓу најдобрите 100 во ЈИЕ
Осудениот за убиството во „Биг фиш“ наскоро на слобода?
СДСМ - Владата да признае дека економскиот дел од извештајот е негативен
Македонскиот одговор на грчкиот меморандум во декември
На Деве Баир запленет хероин вреден милион евра
Ставрески - СБ ќе ја поддржи Македонија со 250 милиони евра
Црногорците во недела избираат нов Парламент
(ФОТО) Пожар во подземните гаражи кај Зелен пазар во Скопје
Германија притиска за враќање на визите за Македонија
Кирил Спироски и официјално нов студентски лидер
Почнува кампањата за претседател на Словенија
Почна изградба на нов мост во Општина Илинден
САД под закана од „кибернетски Перл Харбор“
ОМД - Советот на ЕУ да одреди датум за преговори
ЕУ ја доби Нобеловата награда за мир
„Кока-Кола Хеленик“ се сели во Швајцарија
Украина ќе престане да купува руски гас
Дебатата Бајден-Рајан со чести прекини и меѓусебни обвинувања
Стејт департментот бара придвижување на разговорите за името
Македонија им се поклони на хероите од НОБ
Нобел за литература за Мо Јан
Како да се спречи крвната одмазда меѓу Албанците?
Скопјанец избоден поради паркинг
Атина во декември ќе ги отвори картите
Во Шведска драматично се најавуваат отпуштања
Ставрески - Ќе донесеме свеж капитал и ќе им исплатиме на фирмите
Прилеп го одбележа 11 Октомври
Владата ќе продава пченица од стоковите резерви
Врачена државната награда „11 Октомври“
Убиен шеф на безбедност на амбасада на САД во Јемен
Владата инвестира два милиони евра за поддршка на селата
Филе-Дачиќ - Нема нови услови за Србија кон ЕУ
Бесими во Пентагон и Советот за национална безбедност на САД
Европската комисија најави нова индустриска „револуција“
Кирил Спироски од Правен има најмногу гласови за нов лидер
Предлогот на ЕК шанса да се стави крај на грчката блокада
Честитка од претседателот Иванов за Денот на народното востание
Врачување на државната награда „11 Октомври”
Македонија одбележува 71 година од антифашистичкото востание
Груевски - Датумот за преговори ќе отвори ново поглавје за Македонија
„Оне“ со поголеми приходи
Џемо Хаса и Адем Јашари се токмат за гостиварските улици
Опозицијата го поздрави напредокот
Бугарските поплаки маргинализирани
Во сеопштата политизација МАНУ мора да ја одбрани науката
ЕК предлага паралелни преговори и за ЕУ и за името
Нова општинска зграда на Карпош на старото место
Ја ранил љубовницата, го убил соперникот
Филе потврди дека придавката „македонски“ ја има во извештајот на ЕК
Политичка тројка
(ФОТО) Паркот спроти „Бристол“ замина во историјата
Марихуана пронајдена во Градско
Исчезнатиот овчар пронајден жив
Костадин Кизов - нов претседател на Советот на јавни обвинители
Реакциите ja вратија придавката „македонски“ во извештајот
Потврдени затворските казни за две од трите девојки од „Пуси рајот“
Ленин заминува и од центарот на Улан Батор
Ангела им пружи рака на Грците
Британски муслимани уапсени за тероризам на Хитроу
Католичката црква oд 2013 година ќе плаќа данок на имот во Италија
„Бестрашнот Феликс“ - Разочаран сум, но не отстапувам
Македонија доби и препорака и услов
Мадрид го блокираше референдумот за независност на Каталонија
Германија ги притиска Скопје и Атина за компромис
Б92 - Има надеж за решавање на името
МАНУ одбележува 45 години од формирањето
Протести против Златна Зора во Њујорк
Стејт департментот одбил две барања за засилување во Бенгази
(ФОТО) Меркел донесе поддршка, но не и подароци
(ФОТО) Сашо Станинов имаше сообраќајка во Скопје
Протестно писмо од Тачи до Самарасzagrizen, 11.10.2012 14:22:51
Dobro denesnive generacii vo Turcija ucat istorija?Imaat respekt prema Rusija ili od vreme na vreme treba da dobijat *popravno-vospitna* kako sto dobija vo 1586 - 1570 od Car Ivan Grozni i zapovednikot na Astrahan knez Serebjanov,pa vo Prva Rusko Turska vojna 1768 - 1774, carica Katarina II dobi del od Ukraina,Tatarite nezavisnost,a vo Crna Gora dojde Scepan Mali, pa vo 1828-1829 demek im gi zatvorija za pomin Dardanelite na Ruskite brodovi, pa Rusite pominaa Dunav gi zavzemaa Braila i Bukurest,a gi opsednaa Sumen,Varna i Silistra, da na kraj Sultanot bara primirje.Igraat na pogresna karta so Rusite veruvajki im na USA i NATO.Da ne e vreme za povtoruvanje po onaa latinskata *Repetition est mater studiorum* (povtoruvanjeto e majka na znaenjeto, za tie sto ne znaat).Skapo ke gi cini lekcijata, kako i site dosegasni.Ne e na odmet pomalku istorija, kolku da se potsetime od toa sto ucevme vo *truloto* skolstvo nekogas i ja *razvivavme sivata masa*.Si igraat Turcite so ogan.Da ne se izgorat!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 13°C

Магла

Понеделник
Локални грмотевици
Макс: 27°C, Мин: 11°C

Вторник
Облачно
Макс: 28°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (25)
Сомневање во лојалноста на Јованка. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Се надевам дека Загор ќе биде бесмртен
Мауро Лоренти, цртачот на стрип-ликот Загор е гостин на актуелниот „Стрип-салон“ во Велес...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |