Број 2814  петок, 17 октомври 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Македонија

МАГАЗИН

Ѕвездени моменти низ фотографии

Една година од трагичното загинување на Тоше Проески, а ништо не бледнее - ниту љубовта ниту спомените

ВАЛЕНТИНА ТОДОРОВСКА

Секогаш кога ќе ја почувствуваше човечката неправедност, завидливост и грабливост, Тоше си ја читаше Молитвата на Мајка Тереза. Се осамуваше, обидувајќи се да се исклучи од светот. Потоа ќе го преплавеше чувство на милина и потреба сите, ама буквално сите, да ги сака...

Што уште да се рече за златното момче што одненадеж дојде и уште поодненадеж замина. Вистински син на Македонија, еден од ретките што ја повторуваат приказната дека од толку многу љубов никогаш не се умира.

Се обидовме низ фотографии да направиме куса ретроспектива на кариерата на Тоше, низ слика да ве потсетиме на сите негови ѕвездени моменти.

По дождливиот ама успешен концерт на Лизгалиште во 2000 година, утредента Тоше дојде на закажаното интервју со нас новинарите од „Утрински весник“. Беше многу весел и палав, правеше атмосфера, раскажуваше вицеви. Пресреќен оти најмногу сакаше да пее, а претходната вечер се увери дека и луѓето го сакаат тоа. Ова е спомен од преубаво поминато претпладне.

На хуманитарниот концерт во Тетово, за време на кризата во Македонија 2001, Тоше имаше мал репертоар, а голема желба да пее до рано наутро.

Молитви на Мајка Тереза

Човекот е неразбран, нелогичен и себичен, Не е важно, сакај го!

Ако правиш добро, тоа ќе го припишат на твоите себични цели,

Не е важно, прави добро!

Ако ги оствариш своите цели, ќе наидеш на неискрени пријатели и искрени непријатели.

Не е важно, остварувај ги своите цели!

Доброто што го правиш утре ќе биде заборавено,

Не е важно, прави добро!

Чесноста и искреноста ќе те направат ранлив,

Не е важно, биди искрен и чесен!

Она што го создаваше со години во еден момент може да се урне.

Не е важно, создавај!

Ако им помагаш на луѓето, можеш да поминеш лошо,

Не е важно, помагај!

Му го даваш на светот најдоброто од себе, а тој ти возвраќа со тепање.

Не е важно, дај го најдоброто од себе!

Ги сакаше автомобилите, моторите. Слободата да се соочи со својата судбина тет-а-тет.

„Тоше, ожени се со мене“, беше слоганот со кој беше дочекан Проески во Белград на промоцијата на албумот „Ако ме погледнеш во очи“. Самата промоција беше конципирана да биде интимна и за душа. Пред хотелот сосема поинаква слика, армија обожавателки го чекаа својот идол – да им се потпише, да даде автограм, да се насмее...

Речиси секоја биографија на овој голем музичар го спомнува „Златно славејче“ кога тој како 12-годишно момченце ја испеа „Мојот дедо“. Токму затоа Тоше негуваше голема почит кон овој детски фестивал, па така со радост ја прифати поканата да биде дел од гостите на јубилејот.

За Мајка Тереза често пати зборуваше: „Нејзината духовност ме инспирира. Велат, го жртвуваше својот живот за да им помогне на другите. Јас би кажал - кај мајка Тереза не постоеше зборот жртва, туку љубов. А тоа го може само големо срце“.

Кој се сака повеќе од мајка? Тоше имаше нежни чувства кон најблиските, беше многу приврзан, а во рубриката „Жени - херои на мојот живот“ го напиша следново: „За мене најголема жена на светот е мојата мајка. Што да кажам да не звучи изветвено и кои зборови не се излишни? Ќе се сетам на неа и ако не можам да скокнам до Крушево да ја видам, ќе ме преплави бран на милост. Мајка ми ме научи да почитувам, да сакам, да им верувам на луѓето... Ме вооружа со љубов. Доменика има поглед кој во себе има толку топлина што луѓето во нејзината близина како по правило зборуваат потивко. Предадена му е на семејството и со многу разбирање за ситните глупости на луѓето“.

Незаобиколно - каде и да се појавеше, каков и да беше поводот, па и ако го немаше, Тоше беше опседнат со фанови.

Петти октомври минатата година пееше целиот стадион, па и повеќе од тоа. Тоше вети дека следната година ќе биде уште побројно. Стадионот навистина беше полн, преполн. Ветувањето е исполнето.

Оваа фотографија е стара две години и е направена на концертот на Саем. Тоше беше и остана херој на сите, ама децата најискрено, најневино ја чувствуваа неговата добрина. Така му приоѓаа и така остануваа.


Статијата е прочитана 3139 пати.

Испрати коментар

Од: Ole - Skopje
Датум: 17.10.2008 04:22:45
Ti si zvezda koja vecno ke sjae. Ti si nas neprebol bolka i taga koja vecno ke ne prati. Tvojata dobrina vecno ke ja pamtime. Ne, ti ne zamina za nikogas da ne se vratis. Ti zamina za vecno vo srce da ne pratis. Nikogas nema da te prebolime - VECNO KE TE SAKAME - NIKOGAS NEMA DA TE ZABORAVIME
Од: Trendy
Датум: 17.10.2008 08:36:44
Vo 2004 vo Kavadarci imase nastap vo sportskata sala i bukvalno bese napadnat od cela masa na deca. Mislam deka koj i da bese drug ke prekinese da pee, no toj postojano se smeese i gi guskase site koi uspeaja da doprat do nego. Ni obezbeduvanjeto ne mozese da pomogne. Vo toa bese negovata golemina - sto bese tolku mal i dopirliv za site. Neka mu e vecna slavata.
Од: FLO
Датум: 17.10.2008 11:13:32
Nase prekrasno angelce, pocivaj vo mir. Koga ja procitav molitvata na Majka Tereza te prepoznav tebe.Pisav tolku mnogu tekstovi za da opisam kako te dozivuvam, no zborovite vo molitvata kako da se napisani samo za tebe.Ti si mojot modus na zivotot, ti si mojata Zvezda vodilka i kandilce na mojata dusa.Te sakam....Te sakam......Te sakam.........ubavino.......dobrino........svetlino...
Од: NIKOOLA OD PARIZ
Датум: 17.10.2008 12:37:09
Bez razlika sto sum tolku mnogu daleku ja cuvstvuvam ogromnata biolka i jas! ne mozam da prodolzam so sekojdnevnite obvrski bez da pomislam na Tose i na predhodniot den pred edna godina kako ja primiv teskata i tazna vest za zaginuvanjeto na Tose! SLAVA MU VOZNESUVAME I MIRNA MU DUSA!!! Tose pocivaj vo mir i bidi blagosloven za site dobri dela koi sto gi napravi na ovoj ZMZN SVET!!!! Socuvstvo do site koi go pocituvaat deloto i likot na Tose!!!! Osobena povit i socuvstvo do semejstvoto PROSKI!!!! Nikola KOLESKI
Од: Ðole
Датум: 17.10.2008 15:00:29
Iako ziveam nadvor od Makedonija gi imam site CD-inja od Tose i gi slusham cesto. Pomlad e od mene ama imashe i ima golem pocit za svoite dela i ostavenite tragi zad sebe. Vecno neka e imeto negovo za navek.

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Македонија
Плоштадот во Скопје потопен во солзи
Џамбо-плакати на Тоше осамнаа во Загреб
Непресушна тага по Тоше
Балканските медиуми за годишнината од погибијата
Иконостасот за манастирот на Тоше ќе тргне за Крушево во април
Маратонците тргнаа во 6,20 часот од Нова Градишка
За битолчани Тоше има само датум на раѓање