Брoj 2745  четврток, 24 јули 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Фељтон
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Време
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter

ЛИЧНОСТ НА ДЕНОТ

Радован Караџиќ

Биоенергетичар или психијатар. Човек со долга побелена брада облечен во црно со сламена шапка на главата или политичар со специфичната фризура, која ноншалантно му паѓа на чело. Стар човек со навидум беспомошен изглед или воен злосторник обвинет за масакрите во босанската војна од страна на Србите. Името е исто - Радован Караџиќ.

По 13 години успешно криење, најбараниот воен злосторник на просторите на Европа по Втората светска војна и' „падна“ во раце на српската полиција, се разбира со помош на странските разузнавачки сили. Карла дел Понте беше во право - Караџиќ навистина се криеше или, поточно е да се каже, живееше во Србија под лажен идентитет како Драган Давид Дабиќ. По апсењето, шеесет и тригодишниот Караџиќ по стапките на своите двајца претходници во Хаг, Слободан Милошевиќ и Воислав Шешељ, реши сам да се брани пред Трибуналот за воени злосторства.

Роден во Црна Гора, но со втора татковина Босна, тој успеа како претседател на самопрогласената Република Српска националните чувства на Србите во БиХ да ги издигне на ниво на масовна националшовинистичка хистерија, која доведе до едни од најголемите масакри, прогони и етнички чистења на просторите на поранешна Југославија. (Т.Г.)


Статијата е прочитана 1049 пати.

Испрати коментар

Од: vlatko
Датум: 24.07.2008 06:12:45
тој успеа како претседател на самопрогласената Република Српска националните чувства на Србите во БиХ да ги издигне на ниво на масовна националшовинистичка хистерија?????????????/ sto vi e na vas ? ostvari zaboraviv deka kaj nas site mediumi se prozapadni kupeni kaj znaete vie so vas mozok da razmisluvate? znam tesko ide toa koga go nemate
Од: ivica
Датум: 24.07.2008 07:48:08
Mislamta deka statii od vakov tip bi trebalo da bidat potemelni i poopsirni. Ova e vest sto ne se cita sekoj den taka da moja kritika e edinstveno toa. Mi se dopagja vesnikot, prodolzete so dobrata rabota!
Од: Nikola Mitrovic
Датум: 24.07.2008 11:25:30
Covekov ke ima mnogu dobra i mnogu prodavana biografija, koja so zadovolstvo ke ja citam.

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Насловна
Добри вести од Србија
Сиромашен речиси секој трет Македонец
Зденко
Претходен број
Хелсиншки комитет- Континуирано се урива принципот на пресумпција на невиност
Пред смртта, новинарот Танески напишал две писма?
Тајниот живот на Радован Караџиќ
Итните закони експресно на Уставен суд
Драмата на Егејците (22)
Лeзбиски спор
Грујовизми
Истражниот судија останува на одлуката Заев да се брани од слобода
Tрибината за црква на плоштадот се претвори во политичка пресметка
Брисел не признава дека згрешил со приемот на Бугарија
Карикатура
Verbatim