Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
02.04.2012, 13:28

Руралните средини ќе добијат 680 интернет киосци

Министерот Ивановски пред Комисијата за широкопојасен интернет и дигитален развој во Охрид, ги презентираше проектите на Владата

Проектот на Владата на Република Македонија за поставување интернет-киосци во руралните средини ќе биде дел од глобалната агенда на Меѓународната комисија за широкопојасен интернет, како позитивен пример за активности во насока на развој на информатичкото општество.

Министерот за информатичко општество и администрација Иво Ивановски во обраќањето пред учесниците на Состанокот на Комисијата за широкопојасен интернет и дигитален развој што се одржува во Охрид, ги презентираше проектите кои ги спроведува Владата на Република Македонија од областа на информатичко општество, акцентирајќи го оној за поставување интернет-киосци во руралните средини.

- Токму оваа Комисија прави заложби и поставува цели за развој на широкопојасните мрежи во целиот свет, особено во неразвиените земји, за да им се овозможи на сите граѓани поеднакво да можат да ги користат услугите што ги нуди брзиот интернет, рече Ивановски.

Нагласи дека меѓународната телекомуникациска заедница ќе ја следи реализацијата на тој проект, како глобален пример на активност насочена кон развојот на тој аспект од информатичкото општество.

- Со овој проект на 680 локации се опфатени 32 илјади граѓани, со брзина на интернетот до еден мегабит во секунда, што е многу повеќе од она што го бара Комисијата за развој на широкопојасен интернет, рече Ивановски.

Резултатите од спроведувањето на проектот за интернет-киосци во Македонија ќе бидат објавени во посебен извештај на Комисијата за широкопојасен интернет и дигитален развој.

Статистичките податоци покажуваат дека месечно на одредени локации во Македонија се поврзуваат до сто корисници, што е мошне позитивен ефект, уште повеќе што веќе е познато дека поврзаноста кон интернетот е одличен предуслов за раст на бруто домашниот производ.

На работниот состанок на Комисијата денеска беше претставен и извештајот што го изготви „Ериксон“ за поврзаноста на информатичките и комуникациските технологии со климатските промени. Извршниот директор на „Ериксон“, Ханс Вестберг, со директен видео-линк го презентираше извештајот, притоа нагласувајќи ги насоките каде широкопојасниот интернет може да се користи во насока на надминување на негативните апсекти на климатските промени.


Статијата е прочитана 1000 пати.

Испрати коментарРазрешени 13 полициски командири во источна Македонија
Бериша се надева на решение за Македонија во Чикаго
Американски борбен авион падна врз станбен комплекс
Русија разместува ракети кај Калининград
За лозарите и овоштарите над 4,1 милиони евра субвенции
Коњановски - Винариите да ги исплатат лозарите
Папандреу имаше повеќе средби со Груевски отколку со Меркел и Саркози
„Детонатор“ ja тресе штипската полиција – Каширски заминува
Кралев
За исклучено парно можеби ќе се плаќа 50 отсто
Зоран Трајчевски на кормилото на СРД?
Ахмети и Орав со решение за влез на Македонија во ЕУ и во НАТО
Во Албанија само со лична карта
Тачи не се сретна со Обама
Сериски убиец сее страв во парискиот регион
Загина градежен работник во населба Аеродром
„Киднапиран“ авион на „Александар Велики“
Сарачини не очекува проблеми во снабдувањето со нафта
Сараево одбележува 20 години од почеток на опсадата
Пожар на Клиниката за онкологија, нема повредени
Шест нови предлози за членови на МАНУ
Панде Лазаров осуден на пет години затвор
Живееме четири години пократко од Европејците
Опозицискиот фронт ќе покаже заби по Чикаго
Пораки од Капитол хил
Дал 1.000 долари, бара половина од „Фејсбук“
Терористи на суд за нападот на кулите близначки
Гнев во Грција по самоубиството на пензионерот
Австрија и Словенија се скараа за колбаси
Конектикат ја укинува смртната казна
Најмалку седум лица се убиени во судирите во Сирија
САД - Еврозоната има средства да се избори со кризата
Најсреќна земја во светот е Данска
Клинтон ги охрабри напорите на Косово за членство во ЕУ
Путин - Функционерите ќе возат руски коли
НАТО да не дозволи Македонија да биде заборавена во Чикаго
Претседателот Иванов ќе се сретне со американски конгресмени
Чистка на луѓето блиски до градоначалникот на Битола
Георгиевски си ја зголемува преговарачката цена
„Телеком“ го почести буџетот со 38 милиони евра од дивидендата
Таксистите ја блокираа „Илинденска“
Француски акедемик пронајден мртов во хотел во Њујорк
До крајот на годинава ќе се знае кои генерали ќе заминат во пензија
Словачка има нова влада
Нестабилно време со пороен дожд и грмежи
Продолжува „Детонатор“, запленети 200 апарати за игри на среќа
Владата најави ребаланс на Буџетот
Шурман - Македонија во НАТО веднаш штом се реши името
Обвинение против директорот на „Нова ТВ“
Сарачини - Регионот е значаен трговски партнер на Македонија
Иднината на Македонија и Албанија е во европското семејство
Мит Ромни победи во три сојузни држави во САД
Борис Тадиќ поднесе оставка
Бугарската мафија најмногу заработува од проституција
Италијански бизнисмен и' остави на црква 1,7 милијарди евра
Кафуле во дворот на гимназијата „Јосип Броз Тито“
Нов Светски трговски центар никна над Менхетен
Два нови случаја на педофилија
Магични печурки на македонско мени
„Топлификација“ нема да дели дивиденда
Иванов се сретна со шефот на унгарската дипломатија Мартоњи
Почина најстарата потомка на отоманската династија
Фатален пожар на московски пазар
Најмалку седум жртви на пукање во американски колеџ
Унгарскиот парламент ја прифати оставката на претседателот Пал Шмит
Како експлодираше „��етонаторот“ во Кочани
Полицијата ги фати малолетниците обвинети за инцидентите во Тетово
Пронајден учесникот во фаталната сообраќајка кај Липково
Авион падна во Сибир - 12 преживеани
Србија во шок по трагедијата во дискотека во Нови Сад
МВР пресече меѓународен канал на трговија со хероин
Приведени 23 лица осомничени за насилство
Заврши процесот на денационализација
Меркел - Иднината на ЕУ е политичка унија
Почина архитектот Борис Чипан
Нимиц - Можно е решение за името, кое ќе им одговара и на двете страни
Прекршочни пријави за професорите од Хемиското училиште
Кој плаќа 7.000 евра годишно за одржување кола?
Во Италија уапсени 58 членови на мафијата Ндрангета
За спас на еврозоната договорени 800 милијарди евра
Професори тепале ученици во Хемиското училиште
Запленето големо количество брендирани парфеми, часовници и метални палки
Северна Кореја почна со полнење на ракетата
Иванов - Во Чикаго да се преиспита заклучокот од Букурешт за Македонија
Драчевец пукал кон деца, нема повредениaleks, 02.04.2012 14:33:09
i tamu ima deca koi treba da naucat da rabotat na internet i rakuvat so kompjuter i tie se ljuge naukata i obrazovanieto e izles od megjuetnicki tenzii i manipulacija so ljugeto od strana na nekoi mracni umovi daj boze da doziveeme i eden den site da se sramime i smeeme na nastanite od tranzicijata albanci makedonci i drugi.
Трпе, 02.04.2012 16:41:27
Ова е голем успех на нашата ни остварувачка блада.Откако им успеа младите да ги расфрлат низ белиот свет,сега на нивните родители ин овозможуват да имат контакт со своите деца.
Pak reklama, 02.04.2012 19:35:46
Haha, pa vo polovina sela nema struja ili e so prepoloven napon Kako mislat da raboti internetot.
девичанецот, 02.04.2012 22:53:30
Трпе трпеше кога Б.Ц. не сакаше да ја укине царината за компјутери во периодот 1992-1996, а сега некој друг му е крив, нели?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 13°C

Делумно облачно

Недела
Обилни врнежи
Макс: 18°C, Мин: 1°C

Понеделник
Мешавина од дожд и снег
Макс: 11°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |