Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
12.10.2012, 09:53

Дебатата Бајден-Рајан со чести прекини и меѓусебни обвинувања

Кандидатите за потпретседател на САД, демократот и актуелен заменик шеф на државата Џо Бајден и републиканскиот конгресмен Пол Рајан, се соочија синоќа во многу поинаква дебата од онаа меѓу претседателските кандидати Барак Обама и Мит Ромни минатата недела.

На вчерашното соочување што се одржа во Денвил во сојузната држава Кентаки, Бајден и Рајан се судрија по прашањата на економијата, надворешната политика и нападот во Бенгази, како и за улогата на религијата, во дебата со чести прекинувања, особено од страна на Бајден.

Двајцата кандидати лично се напаѓаа меѓу себ��, а не ги штедеа ниту претседателските кандидати. Бајден посочи на тајно снимената изјава на Мит Ромни дека 47 проценти од Американците, кои не плаќаат данок на приход или примаат социјална помош се гласачи на Барак Обама.

- Ништо не ме изненадува од човек кој рече дека 47 проценти од Американците не сакаат да преземат одговорност за своите животи. Овие луѓе се мајки и татковци, со нив растеме, тие се моите соседи. Тие плаќаат повеќе вкупен данок отколку што гувернерот Ромни плаќа данок на приход, обвини Бајден.

Рајан возврати со примери како Мит Ромни одвоил време и пари да им помага на луѓе кои поминуваат низ тешкотии во животот.

- Мит Ромни е човек кој донира една третина од својот приход за добротворни цели, повеќе од мене и тебе собрани заедно. Мит Ромни е добар човек кој се грижи за 100 проценти од американските граѓани. А што се однесува до таа изјава на Мит Ромни, потпретседателот добро знае дека некогаш зборовите не излегуваат од твојата уста како што треба, одговори Рајан, алудирајќи на честите гафови на потпретседателот Бајден.

Покрај личните напади, конгресменот Рајан го обвини Бајден дека неговата администрација доживеала целосен распад на политиката кон Блискиот Исток, со неможноста да го спречат Иран во развивањето на нуклеарно оружје, со губењето на влијанието на САД врз земјите зафатени од Арапската пролет и особено со нападот во Бенгази во кој беше убиен американскиот амбасадор во Либија. Рајан се заложи за надворешна политика заснована врз силна воена моќ.

- Ако се спроведат планираните намалувања во одбраната, ќе имаме најмала воена флота по Првата светска војна. Тоа ќе предизвика слабост, обвини Рајан.

Бајден ги отфрли обвинувањата за слабоста на надворешната политика.

- Претседателот Обама ги обнови нашите сојузи, за остатокот на светот повторно да може да не следи, изјави Бајден.

Анкетите спроведени по дебатата се поделени по прашањето кој од двајцата кандидати подобро се претставил. Неполн час по дебатата, Републиканската партија веќе го објави првиот спот – критика за Бајден, во кој ги издвојуваат гримасите и честото смеење на демократскиот кандидат за време на дебатата.

Ако првата дебата помина во знак на неочекуваната молчаливост на претседателот Обама, Бајден честопати дофрлаше додека зборуваше Рајан. Во еден момент републиканскиот противкандидат го замоли да не го прекинува.

- Знам дека мораш да го надоместиш загубеното во првата дебата, но мислам дека би било подобро за гласачите ако не се прекинуваме еден со друг, изјави Рајан.

Следната дебата е меѓу претседателските кандидати Обама и Ромни ќе се одржи на 16 октомври во Њујорк. (МИА)


Статијата е прочитана 501 пати.

Испрати коментарНевладини организации го обвинија Ристовски за хомофобија
Груевски убеден во победа на локалните избори
Бегот Приштина се исправи пред „Мавровка“
Сарачини - ЕК генерално со позитивни оценки за економијата
Се засилуваат заканите за враќање на визите
Подобар проток на информации за земјоделците
Минималната плата да биде 15.000 денари
ОКТА донира по повод Светскиот ден за борба против гладта
Девојка од Босна заточеничка во Скопје
Транспорт и врски се сели во старото МНР
Охрид со идеја за рециклирање на отпадот
Од струен удар загина работник на ЕВН
Ромни го обвини Обама за „мекост“ кон Кина
Британски маринци обвинети за убиство во Авганистан
Кинескиот извоз во септември поголем за речиси 10 отсто
Се судрија американска нуклеарна подморница и носач на ракети
Промовирана текстилна лабораторија на Технолошкиот факултет
Попоски од Оланд побарал поддршка за датум за преговори
Од четврток директни летови од Скопје за Дубаи
Производителите на јаболка задоволни од откупот и пласманот
Попоски на 14. Самит на Франкофонијата во Киншаса
Ристовски - ЕК констатира напредок во областите труд и социјала
Истрелани куршуми во штабот на Обама во Денвер
Во Скопје поставен споменик на Хасан Приштина
Одбраната на „Телеком“ ја спори надлежноста на американските судови
Бесими - Препораката на ЕУ за преговори е порака спорот да се реши
Со нож го прободела насилниот полубрат
Девет македонски компании меѓу најдобрите 100 во ЈИЕ
Осудениот за убиството во „Биг фиш“ наскоро на слобода?
СДСМ - Владата да признае дека економскиот дел од извештајот е негативен
Македонскиот одговор на грчкиот меморандум во декември
На Деве Баир запленет хероин вреден милион евра
Ставрески - СБ ќе ја поддржи Македонија со 250 милиони евра
Црногорците во недела избираат нов Парламент
(ФОТО) Пожар во подземните гаражи кај Зелен пазар во Скопје
Германија притиска за враќање на визите за Македонија
Кирил Спироски и официјално нов студентски лидер
Почнува кампањата за претседател на Словенија
Почна изградба на нов мост во Општина Илинден
САД под закана од „кибернетски Перл Харбор“
ОМД - Советот на ЕУ да одреди датум за преговори
ЕУ ја доби Нобеловата награда за мир
„Кока-Кола Хеленик“ се сели во Швајцарија
Украина ќе престане да купува руски гас
Стејт департментот бара придвижување на разговорите за името
Македонија им се поклони на хероите од НОБ
Нобел за литература за Мо Јан
Како да се спречи крвната одмазда меѓу Албанците?
Скопјанец избоден поради паркинг
Атина во декември ќе ги отвори картите
Во Шведска драматично се најавуваат отпуштања
Ставрески - Ќе донесеме свеж капитал и ќе им исплатиме на фирмите
Прилеп го одбележа 11 Октомври
Владата ќе продава пченица од стоковите резерви
Врачена државната награда „11 Октомври“
Убиен шеф на безбедност на амбасада на САД во Јемен
Владата инвестира два милиони евра за поддршка на селата
Филе-Дачиќ - Нема нови услови за Србија кон ЕУ
Путин се налути - не оди во Анкара
Бесими во Пентагон и Советот за национална безбедност на САД
Европската комисија најави нова индустриска „револуција“
Кирил Спироски од Правен има најмногу гласови за нов лидер
Предлогот на ЕК шанса да се стави крај на грчката блокада
Честитка од претседателот Иванов за Денот на народното востание
Врачување на државната награда „11 Октомври”
Македонија одбележува 71 година од антифашистичкото востание
Груевски - Датумот за преговори ќе отвори ново поглавје за Македонија
„Оне“ со поголеми приходи
Џемо Хаса и Адем Јашари се токмат за гостиварските улици
Опозицијата го поздрави напредокот
Бугарските поплаки маргинализирани
Во сеопштата политизација МАНУ мора да ја одбрани науката
ЕК предлага паралелни преговори и за ЕУ и за името
Нова општинска зграда на Карпош на старото место
Ја ранил љубовницата, го убил соперникот
Филе потврди дека придавката „македонски“ ја има во извештајот на ЕК
Политичка тројка
(ФОТО) Паркот спроти „Бристол“ замина во историјата
Марихуана пронајдена во Градско
Исчезнатиот овчар пронајден жив
Костадин Кизов - нов претседател на Советот на јавни обвинители
Реакциите ja вратија придавката „македонски“ во извештајот
Потврдени затворските казни за две од трите девојки од „Пуси рајот“
Ленин заминува и од центарот на Улан Батор
Ангела им пружи рака на Грците
Британски муслимани уапсени за тероризам на Хитроу
Католичката црква oд 2013 година ќе плаќа данок на имот во Италија
„Бестрашнот Феликс“ - Разочаран сум, но не отстапувам
Македонија доби и препорака и услов
Мадрид го блокираше референдумот за независност на Каталонија
Германија ги при��иска Скопје и Атина за компромис
Б92 - Има надеж за решавање на името
МАНУ одбележува 45 години од формирањето
Протести против Златна Зора во Њујорк
Стејт департментот одбил две барања за засилување во Бенгази
(ФОТО) Меркел донесе поддршка, но не и подароци
(ФОТО) Сашо Станинов имаше сообраќајка во Скопје
Протестно писмо од Тачи до Самарас

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Делумно облачно

Недела
Претежно облачно
Макс: 26°C, Мин: 11°C

Понеделник
Локални грмотевици
Макс: 26°C, Мин: 10°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (25)
Сомневање во лојалноста на Јованка. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Се надевам дека Загор ќе биде бесмртен
Мауро Лоренти, цртачот на стрип-ликот Загор е гостин на актуелниот „Стрип-салон“ во Велес...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |