Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
05.11.2012, 17:29

Разгорена војната меѓу министерот и лекарите

Предупредувањето на министерот дека непочитувањето на платата по успешност е кривично дело за лекарите се само закани

Јасмина Јовановска-ВељановскаМинистерот за здравство Никола Тодоров не отстапува од намерата да го спречи штрајкот на лекарите. Синдикалците сметаат дека министерот ја разгорува војната со лекарите и со закани се обидува да го стопира штрајкот најавен за 14 ноември. Ваквиот впечаток лекарите го имаат откако по листите на штрајкувачите, кои како што тврдеа од клиничкиот синдикат, ги барал министерот, Тодоров сега ��отсетува дека непочитувањето на платата по успешност е кривично дело. Од Министерството за здравство на лекарите им укажуваат дека невнесување податоци во електронскиот систем за плаќање по успешност (какви и колку прегледи и операции направиле) е незаконски и се казнува. Казниво е и ако се внесуваат лажни податоци за тоа колку сработиле.

За претседателот на Клиничкиот синдикат д-р Дејан Ставриќ, кривично дело е што министерот ја воведе плата по успешност без согласност на фелата.

„Никој од специјалистите не се согласува со овој модел на плаќање каде што лекари треба да се казнуваат за да се наградат нивните колеги“, ни изјави д-р Ставриќ. Тој од Тодоров бара да каже зошто толку многу инсистира да ги плаќа лекарите по новиот модел. Клиничките лекари не се откажуваат од штрајкот и според Ставриќ, тој ќе се одржи на 14 ноември. Посетувањата на законските правила за лекарите се само обид за стопирање на штрајкот.

Од кабинетот на министерот не ни објаснија која е причината зошто министерот Тодоров е толку упорен штрајкот да не се реализира. За министерот преговорите со синдикатот не се запрени. Тој вчера, по седницата на собраниската Комисија за здравство каде што се расправаше за камерите на шалтерите, изјави дека разговорите течат со гранковиот синдикат, но не и со клиничкиот синдикат, затоа што тој решил да штрајкува.

„Нека штрајкуваат на 14 ноември, на 15 пак ќе продложат со работа и со внесување на податоците за плата по успешност“, потенцира Тодоров, кој пак се закани дека ако штрајкот продолжи, нема да земат плата.

Лекарите бараат да се одложи платата по успешност бидејќи со неа не само што реално не се вреднува лекарскиот труд, туку негативно се одразува и на пациентите. Ова го покажа и анкетата на интернет-сервисот на лекарите „Хелтгрупер“ со која биле опфатени 210 лекари специјалисти. Околу 95 отсто од нив сметаат дека проектот „Плата по успешност“ не е фер и не е праведен.

За лекарите за успешноста не постои норма. „Норма е она што денес сме го изработиле и треба да се колеме меѓу себе за да си ја земеме платата или да му брцнеме во џепот на колегата“, оценува анкетираниот лекар. Со сличен коментар е и друг лекар, кој вели дека системот се сведува на проста анализа на бројки, кои не ја одразуваат комплексноста на работата. Дури 90 отсто од лекарите велат дека со платата по успешност се губи тимската работа.

„Се работи за бројка, а не за квалитет на успешност. Системот дава можности за манипулација и со тоа не го вреднува правилно трудот на лекарите. Пример, услуги кои не можат да се проверат дали се извршени, најразличен тип на советувања, упатства кои ако се изведуваат, траат подолго време и треба да се високо вреднувани, може да се наведат и без да се изведени“, објаснува лекар од анкетата.

Лекарите уште укажуваат дека со платата по успешност може да настрадаат и пациентите. Трка за пациенти, правење непотребни прегледи заради поголема успешност, индивидуален, а не тимски пристап кон пациентите особено оние пациенти со посложена патологија, оценуваат лекарите од кои околу 70 отсто мислат дека проектот непотребно го стимулира бројот на прегледи кои им се прават на пациентите.


Статијата е прочитана 2350 пати.

Испрати коментарСпецијални укази за гласањето во поплавените делови на Њујорк и Њу Џерси
Обама му честиташе на Ромни на кампањата
Републиканците реагираат за неправилности во Пенсилванија
Сурфање со 3Г-стик на „Вип“
Македонија ќе добие 75 милиони евра од Љубљанска банка?
Атина ќе го анализира писмото на Попоски
Барометар за администрацијата
СДСМ - Предлог-буџетот не нуди решенија за проблемите на граѓаните
Вељаноски го одби барањето за помош од ДУИ
Груевски - Буџетот е со највисоки капитални инвестиции
Ограбена „Дуна Компјутери“ во ГТЦ
Милошоски - Одговорот на Меморандумот навремен и тактички добар
Почнаа изборите во САД со гласање во девет сојузни држави
Ваучери за компјутери за студенти од социјално загрозени семејства
Сочуство од Иванов до Плевнелиев за смртта на патријархот Максим
Медиумите во Грција засега без коментар за одговорот на меморандумот
БиХ отвора нова истрага за авионската несреќа на Трајковски
Фајон - Одложувањето на преговорите лошо за Македонија, регионот и ЕУ
Американските астронаути гласаа на претседателските избори
Мико - Телефонски разговор на Клинтон не може да замени посета на Македонија
Норвешкиот нафтен фонд е најголем во светот
Во Рим потпишан Меморандум за соработка меѓу МВР и Австралиската полиција
Нов 48-часовен штрајк во Грција
Kривична пријава за измама на туристи против „Летс Травел“
Путин го разреши министерот за одбрана Сердјуков
САД избираат нов претседател
Г-20 си дадоа дополнително време за кастрење на буџетските дефицити
Почина бугарскиот патријарх Максим
Владата не планира попис ниту следната година
Македонија и' одговори на Грција
Бојко Борисов со грчка реторика
Берачи на костени пронашле мртов маж
Фатен убиецот од „Али Баба“
Лустриран поранешен струшки градоначалник
Романија го одложува влезот во еврозоната
СДСМ обвинува за изборни манипулации со доселени гласачи
Романија го одложува влезот во еврозоната
Њујорк бара 40.000 топли станови за жртвите од ураганот
Попоски - Зголемена комуникација со Бугарија за поголема доверба
Најмалку 50 сириски војници убиени во Хама
Напишал проштално писмо и го преживеал ураганот Сенди
Две лица повредени од експлозија на плинска боца
Македонија претставена на Глобалниот саем за туризам во Лондон
Бензините поевтинуваат за 4,5, а дизелот за 1,5 денари
Руско оружје за Сирија согласно советски договори
Кампања на ОХО за намалување на отпадот
Николиќ имал инцидент на автопатот Белград-Ниш
Четврото продолжение на 45.седница во Собранието
Самарас гo предупреди Парламентот да ги изгласа мерките за штедење
Првиот атомски носач на авиони замина во историјата
Поразот на „Вашингтон Редскинс“ - лош предзнак за Обама?
Тадиќ се повлече од челната позиција во Демократската партија
ДУИ - Ист третман за сите од 2001
(ФОТО) Груевски ги наполни со голови снимателите и фоторепортерите
Хелсиншки комитет апелира да престанат заканите за „Аман“
СДСМ - Буџетот нема да ја реши кризата
Анкета - Водат ВМРО-ДПМНЕ и Груевски
Г.г.Стефан - Нишкиот договор не важи, потребно е ново решение
Во Градски парк ќе се гради катна гаража
До социјална парична помош само со лична карта
Епископот Тавадрос - нов поглавар на Коптската црква
Менхетен доби струја
Добра година за тиквешките лозари
Во автобус откриени мигранти од Сомалија
Старец пронајден мртов во опожарена куќа во Гостивар
Состанок на Г-20 за кризата во еврозоната
Нимиц се надева на брзо решение
Проблеми во сообраќајот заради одрони на патот Маврови Анови-Дебар
Бугарија не ја поддржува по секоја цена Македонија кон НАТО и ЕУ
Контрапротестанти се обиделе да го растурат протестот на АМАН
„Коалиција за живот“ ја буди свеста за наталитетот во Македонија
Населбата Карпош 3 доби нов плоштад со фонтана
Владата го утврди Предлог буџетот за 2013 година
Разведени лезбејки делат имот во Македонија
Клинтон до Иванов - Сите сакаат да ве видат во НАТО
Македонска државјанка во Швајцарија осудена на 32 месеци затвор
Бројот на жртвите од „Сенди“ се искачи на 106
И Обама и Ромни најавуваат победа во пресрет на изборите
Попоски до Младенов - Можеме да градиме добрососедски односи
Атина го чека одговорот
Големата полутопка се удомува над Собранието
Бунтовници масакрирале сириски војници
Познати добитниците на наградата „13 Ноември“
(ФОТО) ДУИ ја обвини ВМРО-ДПМНЕ за диктатура
Наскоро паричниците ќе ги замениме со мобилни
Во „Микросам“ врвни експерти по роботика и композити
Убиецот од „Биг Фиш“ останува во притвор
(ФОТО) Итна медицинска помош доби 69 нови возила
Златна зора како граничари на преминот Дојран
Независна Шкотска автоматски ќе стане членка на ЕУ
(ФОТО) Њујорк се соочува со недостиг на гориво и храна
Владата со нови мерки за развој на бањскиот туризам
Новиот Буџет нема да биде поголем од годинешниот
Писмо со сочуство од Иванов до Обама за настраданите во ураганот Сенди
Орав - Никој нема гаранции што ќе се случи во декември
Mетеоролозите најавуваат нова бура во САД
Грчкиот новинар ослободен од обвинувањата
Амандманите за Законот за бранители пред Комисијата за труд
Не помина интерпелацијата за претседателот на РКЕ
Реконструиран паркингот спроти „Нова Македонија“
„Мојот ум не размислува за перење пари“
Преку кампањи ќе се учат како да препознаваат депресија
Опозицијата ја обвини Регулаторна за нетранспарентна работа
Почна електронското полагање на возачки испит
Потврдена затворската казна за Панде Лазаров
Министерот барал списоци на лекарите штрајкувачи?
Амандманите на Законот за бранители доставени до пратениците
Иванов до Плевнелиев - Сакаме да разговораме за иднината
Битолчанец собра печурка за Гинис
Пожар во фабриката на тутунскиот бос Бајруш Сејдиу
Јавниот сектор ќе стави рака врз граѓанскиот
Обвинувањата на Софија за добрососедските односи се нереални
Попоски - Подготвен одговорот на грчкиот Меморандум
Мобилни шалтери за даночни услуги
Храбар старец избрка разбојници
Февруарските пензии „подебели“ за 550 денари за сите пензионери
Николиќ - Време е за решение за Косово
Изгубен клуч што отвора 180 ќелии во белгиски затвор
Хилари Клинтон допатува во Тирана
Четири лица повредени при престрелка на Универзитетот на Јужна Калифорнија
Убиство на Ноќта на вештерките во Тетово
Бесплатни прегледи во Систина Офталмологија
Уште еден новинар уапсен во Грција за тајни сметки
Собранието ќе расправа за интерпелација на претседателот на РКЕ
Стартува примената на електронската здравствена картичка
(ФОТО) Најмалку десет загинати во експлозијата во Ријад
Бројот на жртви од Сенди се искачи на 74
Филе како „ѕид за плачење“ за Софија
Клинтон се сети на Стенковец, не и на Македонија
Папандреу избркан од ресторан во БерлинDoktor, 06.11.2012 01:10:42
Ogromno mnozinstvo od vrabotenite vo zdravstvoto, a sekako i od doktorite, se cesni luge, sto rabotat mnogu naporno i strucno. Ministerot ne se odnesuva so bazicen respekt prema niv. So najgolem del od negovite akcii on pokusava da dokaze deka doktorite se so siromasno znaenje, nerabotnici, prevaranti i lopovi. Kako ministerot misli deka ke go podobri zdravstvoto ako sostojbata e “razgorena vojnata megu ministerot i lekarite”? Dali e toa lider sto e potreben na zdravrstvoto?
pile, 06.11.2012 01:11:47
Celosna podrska za protestot na lekarskata fela i ispolnuvanje na site nivni baranja.Da ne se plasat zatoa sto tie ne se oceneti so katastrofalni ocenki od Stejt Departmentot na SAD kako izvrsnata vlast neobezbedila uslovi za vladeenje na pravoto ili sudstvoto, a posle vakvite zakani od Ministerot ovenkite ke sledat.Ne e slucajna zakanata bas sega, preporacuvam da go procitate odgovorot na memorandumot do sosedna Grcija,tipicno velepredavstvo na drzjavnite interesi.Baranjata da gi prosirat na baranje na plata na lekar od opsta praksa na nivo na sudija vo Osnoven Sud.MAKEDONIJA NA NOZE, ZA NAS SE RABOTI,TODOROV ODDI SI
lekar, 06.11.2012 03:21:55
Kolegite moze da strajkuvaat, no ne i onie od Psihijatrija. Tie treba pochesto da razgovaraat so ministerot. Mlad e, belki ke se najde chare.....
zagrizen, 06.11.2012 05:54:05
A na doktorite koi strajkuvaat ke im pratat barabi -kriminalci vo djipovi da gi plasat,da gi vregjaat, pa ako treba i da gi istepaat?! Istite onie barabi-siledjii,sekako veruvam GOLEMI patrioti, koi se pojavija na *Aman* sobirite, koga se sobraa lugjeto da kazat ne na Skopje 2014,za crkvata (ups, togas tie bea ceda ....)....... Ili e vo igra maksimata *Oderint, dum metuant* (neka me mrzat,samo da se plasat od mene). Na doktorite samo mozam da im poracam *Ne admittas ab iniquis vinci* (ne dopustaj da te porazat losite) !!!
kris, 06.11.2012 07:50:19
Едноставно кажано: ВМРО-вска турлитава........обичен пилиштар изигрува селски кмет..........
лав, 06.11.2012 08:24:16
и докторите од внатрешноста го подржуват сендикатот на клинички ,тој е правиот сендикат
tomas, 06.11.2012 08:57:32
Lekarite se sosema vo pravo.Ovoj narazraboten sistem na nagraduvanje go unistuva kvalitetot i e sosem nepravicen.Podrska za lekarite.
kaznet3584, 06.11.2012 09:16:44
Почитуван министеру, немој случајно да попуштиш со умот а потоа даим попуштиш и на овие наши лекари, ако е потребно и ако даде госпот има доеден даги истребиме сиктер надвор во европа ание заедно сотебе како што те создал горниов ќеси живееме среќно.
Haralampie, 06.11.2012 09:31:34
Kupil oprema vo zdravstvoto, koja za koja ne e platena nitu edna rata, a e dva pati poskapa od normalnata cena. Sudiite i doktorite imaat ist stepen na obrazovanie i odgovornost a sudiite imaat dva pati pogolemi plati, na toa da odgovori ministerot? Zosto i oni ne rabotat po ucinok? Detevo vodi vojna so cuvarite na socijalniot mir vo drzavata, dali ima sovetnik da go iskara? Neka odgovori kolku doktori se clenovi na Grankoviot sindikat?? Site se ispisaa i prejdoa kaj Stavric...Podrska za legitimniot strajk!!
modest, 06.11.2012 13:23:51
samo napred, imate podrska od cela makedonija, ne dozvoluvajte i vam da vi se sluci ona sto im se sluci na nastavnicite, rezultat...armija na nepismeni so diploma , a kaj vas ke ima se poveke i poveke lesevi, od ovoj minister smrad nasekade...
Трпе, 06.11.2012 14:13:31
Уште кога го назначија сезнајко за министер на здравството познато беше секому што ке се случи.Тој има голем удел во уништувањето на образованието.Редно е да ги помине сите министерства.Заслуга има голема,голем послушник е на премиерот стручњак по економија.
Vasko, 06.11.2012 18:31:38
Vakov odnos na minister za zdravstvo kon lekarskata fela do sega nitu e viden nitu e cuen.Od kade e taa omraza i cinizam sto zracat od ministerot koga im se obraka na lekarite . Ne sakame da veruvame deka idejata za strajk kaj lekarite e taa sto tolku go razluti ministerot. No toj treba da svati deka do takva ideja nemase da dojde dokolku po sekoja cena ne se opstojuva na plakanjeto po ucinok koe ima ogromni falinki i kako takov ne moze i ne smee da opstoi. Lazarevik ima pravo. Pocekaj zastani, vidi gi problemite i eden po eden resavaj gi. Vaka so zakani i arogancija nisto nema da se promeni osven sto VRMRO ke izgubi vredni glasovi na lekarite i clenovite na nivnite semejstva

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 8°C

Делумно облачно

Вторник
Претежно облачно
Макс: 18°C, Мин: 7°C

Среда
Обилни врнежи
Макс: 9°C, Мин: -1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (45)
Инцидентот на Бајкалско Езеро. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Настани
Интервју -Цената на станбениот квадрат нема да паѓа
Д-р Ванчо Чифлиганец, сопственик на градежната компанија „Адора инженеринг“, очекува рамноправни услови за работа на дом...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |