Број 3619  петок, 01 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter
Политика

Димитров не' пофали за „споменик на бугарски цар“

„Срцето ми го обзема радост и гордост со тоа што во центарот на Скопје е подигнат споменик на еден голем бугарски цар“, го поздрави поставувањето на споменикот на цар Самоил Божидар Димитров, директор на Националниот историски музеј. Контроверзниот поранешен бугарски министер задолжен за дијаспората, познат по антимакедонската политика и ставови, како што пренесуваат бугарските медиуми, рекол дека за пофалба се заложбите на македонските власти и многу и' заблагодарува на владата на Груевски што подига споменици на бугарски национални херои. „Им посакувам да продолжат во истиот дух и да не бидат откриени дека, всушност, тие се тајни Бугари, кои, под изговор де��а поставуваат споменици на македонски национални херои, креваат споменици на Бугари“, изјавил Димитров. Тој не се сомнева дека споменик на цар Самоил во Скопје ќе биде означен како монумент на бугарски владетел.

Бугарските медиуми објавувајќи ја изјавата на Димитров за поставувањето на споменикот во Скопје, наведуваат дека цар Самоил управувала Бугарија од 997 година до 1014 година кога умрел од срцев удар гледајќи ги своите војници ослепени по битката кај Беласица со византиската армија. Поради ваквата суровост, наведуваат медиумите, византискиот император Василиј Втори го добил прекарот Бугароубиец. (Т.Г.)


#
Статијата е прочитана 2728 пати.

Испрати коментар

Од: Божидар Димитров
Датум: 01.07.2011 00:39:37
Јас давам еден милион евра на оној кој ми го претстави дури еден - единствен документ од средниот век, дека цар Самуил е цар на некоја друга држава, а не - на државата Бугарија. За научници од МАНУ ќе има дополнителни бонуси.
Од: istoricar
Датум: 01.07.2011 00:57:23
"bozidar dimitrov poznat po antimakedonska politika i stavovi"???covekot so nisto nee antimakedonski...pa toj li e kriv sto nikade do 1913 god nese spomenuva NI MAKEDONSKA DRZAVA NI NACIJA NA NASATA TERITIRIJA,toj li e kriv sto vo dokumenti za nacionalna istorija na makedonskiot narod vo 3 toma na pov iljadnici strani nema eden dokument,izvor kade nie ili nekoj ne narekuva makedonec...toj li vi e kriv stov o site istoriski dokunemti do okopacijata od srbi 1913g sme se izjasnuvale do eden kako bugari t.e. eden covek nese izjasnil za makedonec nit znaele sto e toa makedonija.......
Од: Taka pisuva
Датум: 01.07.2011 01:03:10
Sakajci ili ne mora da se konstatira deka vo site stranski enciklopedii i od medjunarodno proiznati vizantolozi( Ostrogorski ) car Samoil se spomnuva kako car na Bugarite, i e krunisan pod toa ime od strana na pratenik na papata. Vasilie II , vizantiski imperator od makedonskata dinastija,strasno go porazil kaj Belasica vo 1014 godina i surovo mu gi oslepel 14000 vojnici. Poradi taa surovost Vasilie II e narecen " Balgaroubiec".
Од: Filip
Датум: 01.07.2011 02:01:17
Braka Bugari dajte mu na Grujo bugarski pasos, po clen 16 od zakonot za Bugarso Grazdanstvo za posebni zaslugi za R.Bugarija.....
Од: Hrabri
Датум: 01.07.2011 06:51:51
Сега да се размисли и за споменник на хан Кубер, за да не се заборави и Куберовото македонско царство, и тој исто така бил голем македонски владетел и ако бил брат на Аспарух. Владее е 150г. пред Самуил во областа на денешна Битола.
Од: pameten
Датум: 01.07.2011 07:31:01
Carot Samoil e sekako vazhen del od zaednichkata istorija na Makedonija i Bugarija. Samoil sekako ne bil Makedonski car, ovo ne znachio deka ne pripagja na deneshnioyt Makedonski narod. Poshto togash nemalo MakedonCI, no ovie prostori bile kolevka na (Sloveno)Bugarskata kultura. Imeto Makedonija se vratilo za ovie prostori vo 16-17 vek, a (Sloveno)Bugarskiot zbor MakedonCI se pojavil vo 19 vek i bil prifaten, potoa duri sakraliziran kon krajot na vekot. Zborot Bugari bil "otugjen" i duri "statniziran" vo sredinata na 20 vek. Evolucijata bila Bugari -Makedonci (del od Bugarskiot narod) - Makedonci (poseben narod). Prifakjaneto na ova evolucija od obie strani kje napravi strateshkite odnosi megju Makedonija i Bugarija temel na Balkanot. Togash carot Samoil kje spie spokojno...
Од: Борис Сливница
Датум: 01.07.2011 07:34:13
Што ќе ви се наводниците во насловот кога веќе и на врабците во цел свет им е јасно како бел ден дека Самуил бил б’лгарски цар, како што е впрочем б’лгарска и целата наша историја до 1946 година?!?!! Не’ гледаат од страна и ни’ се смеат на мозоците испрани и се прашуваат уште колку време ќе ни’ треба да се освестиме.
Од: Бугарин
Датум: 01.07.2011 07:54:05
Брака македонци цел свет ви се смеа за тие споеници
Од: kliment
Датум: 01.07.2011 09:35:56
poradi sramnata bugarska istorija od XX vek ( balkanskite vojni, sramnoto kooperiranje so fasistickata oska vo i i ii svetska vojna, 50 godini sirotinjstvo vo socijalizmot i borbata za dve chrveni) bugarite imaat potreba se poveke da se navrakaat vo minatoto za da najdat parce bozemna svoja istorija so koja ke mozat da se gordeat
Од: Историк
Датум: 01.07.2011 10:05:00
Абре гнасо! каде имало во X, XI,XII па се до XIX век националност Бугари, Бугарин или Француз, Французин во национална или етничка смисла. Тоа е опш термин. Само во тинтарите како што е оној на сликата и амедиокритетите закоравени во сопствениот сон кој се вика Санстефанска Бугарија. Алоооооо, ова е XXI век.
Од: Филип
Датум: 01.07.2011 10:49:27
Како се рекло, пред вистината и боговите молчат. Надгробната плоча од гробот на цар Самуил се чува во музејот во Битола и на неа пишува следново: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/bg/8/80/Bitola_Inscription.jpg
Од: Amanda
Датум: 01.07.2011 11:00:19
Do Bozidar Dimitrov Ajde neka mi objasni gospodinov zosto vo srednovekovniot izvor " Letopisot na popot Dukljanin" citame "Petrus, imperator Bulgarorum (znaci na Bugarite), a Samuil, Gavril Radomir, Jovan Vladislav se "Imperatores Bulgarinorum" ( na Bugarini; t.e. carevi ne na Bugarite, tuku na etnos, koj ne e bugarski,a e naselen na edna teritorija, koja vo toa vreme ja narekuvaea "Bulgaria". A sto se odnesuva do Vizantijcite, tie ne mozele da gi razlikuvaat slovenskite etnosi, pa za Srbite pisuvaat deka gi vikaat uste i Hrvati, a za Hrvatite -Srbi. Gospodinov neka go procita izvorot i sam neka se uveri, a jas ke mu go ispratam brojot na mojata transakciona smetka ( ako e covek od zbor).
Од: Nikola
Датум: 01.07.2011 11:29:26
Poveke za Samoil - http://www.google.com/search?tbm=bks&tbo=1&q=Samuel+of+Bulgaria&btnG=Search+Books
Од: Do kliment
Датум: 01.07.2011 11:33:05
Klimente, Bugarskata istorija vo 20 vek bila tragichna poshto ne bile predavnici kon brakjta si vo Makedonija. Po Prvata balkanska vojna Srbite I Grcite im nudele Stip, Strimica, Kukus I Kavala. No Bugaria ovo ne go prifatola zashto rechisi pola generali bile od Makedonija, osum od Ohrid!
Од: glup od Sofija
Датум: 01.07.2011 11:52:10
еве што пишува на битолскиот натпис кои се чува во битолскиот музеи за цар Jован Владислав. "Тој самодржец беше Бугарин по род....син на Арон, кој е брат на самодржавниот цар Самуил" http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B8%D1%82%D0%BE%D0%BB%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%BF%D0%B8%D1%81
Од: Dragica Lapajkoska-belchevska
Датум: 01.07.2011 12:59:43
Ce si dozvolam od srce da recam:"Da te nema poarno.A be,prodadena duso,izbrisi go gazerot na kotleto,bidejci toa e vistinski dokaz pa pogledaj se deka ne si "momcheto od zad rekata Volga",tuku si vistinski Makedonec-janicar.
Од: prodadeni dusi
Датум: 01.07.2011 13:45:08
не ми се верува.... цццц...... души едни продадени ајт сите во татарија, пардон бугарија
Од: до Аманда
Датум: 01.07.2011 13:56:10
Дури Самуил да не е од бугарско потекло, тој преставува бугарската држава. Обама на кого е претседател на Кенија или САД? Збигњев Бжежински беше министер (МНР) на Полска или на САД и т.н.
Од: браво климент
Датум: 01.07.2011 14:01:42
Секој окупатор на овие простори нормално дека го употребувал и своето писмо.На надгробната плоча пишува дека е цар на ВОЛГАРИТЕ а не на бугарите како што некој сака да си протумачи .Тие знаат добро дека во тоа врема македонците биле нарекувани ВОЛГАРИ
Од: Velesanec vo Sofia
Датум: 01.07.2011 14:08:34
До Историк – имало е и бугарски и французки, ама не е имало македонски. Чети малку па ке видиш.. До Аманда: секако може да е пишувал Дукльанин и imperator Bulgarorum и Imperatores Bulgarinorum, ама баш никаде не е пишувал Makedonum, нели? До Климент- Бугарите градат автопатища, а не споменици по 20-30 метри....дали тие се кон „navrakaat vo minatoto” или ние?
Од: Opusteno
Датум: 01.07.2011 14:16:35
Ajdee...Samuil e inaku Ermenec, edino ako i tie ne se Bugari! Toj ja sozdava Ohridskata patrijarsija-arhiepiskopija, a ne ja ferma togasnata bugarska crkva. Toj Prilep i Ohrid gi pravi prestolnini, a ne Preslav togasnata bugarska prestolnina. Centarot na drzavata ke mu e Makedonija, a ne Bugarija. Bugarskite carevi se vo zandana vo Konstantinopol!
Од: do Amanda
Датум: 01.07.2011 15:19:18
Amanda neshtu si se sbunil, eve shto pishuva vo dukljanovata letopis: "...Tugemir succeeded to the kingdom. Having taken a wife he sired a son whom he named Chvalimir. At that time, among the race of Bulgars , a certain Samuel commanded that he be called emperor, fought many battles with the Greeks, and drove them completely from Bulgaria . During his reign the Greeks did not dare approach that land..." http://homepage.mac.com/paulstephenson/trans/lpd.html
Од: Trakija
Датум: 01.07.2011 17:39:13
Se slagam so Pameten. Prifakjaneto na ova vistina za zaedniskata istorija i evolucija od Makedonija i Bugarija kje napravi strateshkite odnosi megju obie strani temel na Balkanot.
Од: Ivan
Датум: 01.07.2011 18:56:57
Grobot na Samoil e vo prestolninata mu na ostrovot Sv. Ahil vo Maloto Prespansko ezero vo Grcija. Prestolninata na Samoil nikogash ne bila vo Prilep. Ohritskata archiepiskopia prvo e bila Blgarska patriarshija, a posle vizantiskiot imperator ja napravil archiepiskopia.

Најди! во Утрински
Политика
Политичари на распуст
Нa oдмор во Тувалу
Врие во трите весници на Велија Рамковски
Започнува распитот за смртта на Мартин Нешкоски

"""